Παρουσίαση 2o αυγουλάκι χτες απο τα lovebirdakia μου

Συζήτηση με θέμα 2o αυγουλάκι χτες απο τα lovebirdakia μου, που ξεκίνησε από theodosia!, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 9 Ιαν 2009.

1. theodosia!

theodosia! PB New Member

τα έβλεπα εδώ και 1 μηνα να ζευγαρώνουν και κάθε μέρα κοιταζα τη φωλίτσα τους αλλά δεν έβλεπα τίποτε σε σημείο που βαρέθηκα να κοιτάζω...

χτες τυχαία που τους έβαλα φαγητό κοίταζω και βλέπω στη φωλιά 1 αυγουλάκι...:Dμετά από καμιά ωρίτσα το είπα στον αδερφό μου και κοίταξε και αυτός και βλέπει 2 αυγουλάκια:D

ΠΑΜΕ γι' άλλα!

2. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

με τ καλο να βγουν τα μωρα...

3. Maria Pap.

Maria Pap. PB Member

Με το καλό, καλούς απογόνους![​IMG]

4. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Με το καλό να βγούνε τα πουλάκια. Μια παρατήρηση, τα love δεν γεννούν αυγά κάθε μέρα αλλά κάθε δεύτερη μέρα, οπότε αποκλείεται να γέννησαν δυο αυγά την ίδια μέρα και με χρονική απόσταση 1-2 ώρων (ούτε μια κότα δεν το κάνει αυτό ), άρα ή το αυγό υπήρχε και δεν το πρόσεξες ή κάποιο άλλο έκανε το άλλο αυγό.

5. Μαιρη

Μαιρη PB Member

Ολα να πανε καλά εύχομαι. Με το καλό τα μωρούλια! :p

6. theodosia!

theodosia! PB New Member

:ples na μην το γνωρίζω???:p
    το δεύτερο αυγουλάκι έγινε χτες. αρα το πρωτο πρεπει να έγινε πριν 2 μέρες! (Δευτέρα τρίτη)
    αυτό εννοούσα! ότι αμέλησα να τα κοιτάζω και να ανοιγω τη φωλιά και βρίκα ένα αυγό , και μετά από μια ώρα εκανε και το άλλο!

7. chris87

chris87 PB New Member

τι συμπτωση!και μενα εχει γεννησει 2 αυγα μεχρι σημερα.
    θα ρωτησω εδω να μην ανοιγω αλλο θεμα.τα Lovebird εχουν κανει δυο γεννες μεσα σε δυο μηνες και το Lovebird που ειναι 1 μηνων(απο τη 1η γεννα) δεν το αφηνει η θυληκια να μπει μεσα στη φωλια, λετε να το βγαλω απο το κλουβι μη τα σπασει, αλλα ακομα το ταιζουν.

8. mariah

mariah PB Member

Aντε με το καλο να ερθουν τα μωρουλια σου!

9. chris87

chris87 PB New Member

Ευχαριστω mariah, αλλα τι να κανω με το μικρο??

10. theodosia!

theodosia! PB New Member

σημερα το 5ο αυγουλάκι!

η παπαγαλίνα μου ΔΕΝ έκανε αυγό κάθε 2μέρες...υπάρχει κάποιο πρόβλημα??? συγκεκριμένα κοίταζα για καμιά βδομάδα και μόνο 2 αυγά είχε.

την προηγούμενη φορά που έκανε αυγά έκανε μόνο 3.(ήταν η πρώτη φορά που τη ζευγάρωσα και από τα 3 τα 2 ηταν γόνιμα)

11. Frania

Frania PB Member

Αντε με το καλο τα μικρα!

12. theodosia!

theodosia! PB New Member

τα αυγά πρεπει να μην είναι γονιμα. να τους βγάλω τη φωλιά???

ΥΣΤΕΡΟΓΡΑΦΟ: το πρώτο αυγό ήταν 7/1 και το τελευταίο 27/1 έκανε σύνολο 6 αυγά.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...