Το μπανιο στα αγριοπουλα

Συζήτηση στο Forum 'Φροντίδα, Διαμονή Ιθαγενών Πουλιών και Υβριδίων', που ξεκίνησε από morpheas, 25 Μαρ 2008.

1. morpheas

morpheas Νέο Μέλος

196
    55
    23
    Ως αρχαρια στην εκτροφη αγριοπουλων ηθελα να σας ρωτησω ποσο συχνα βαζουμε μπανιερα στα λουγαρακια. Εγω εβαλα μπανιερα στο δικο μου και δεν ανταποκριθηκε στην ενεργεια μου. Απο τοτε που το πηρα δεν εχει κανει μπανιο καθολου και εχω την αισθηση πως αυτο αποτελει μια απο τις φυσιολογικες δραστηριοτητες ολων των πουλιων. Σιγουρα βεβαια παιζει ρολο και η χωρητικοτητα του κλουβιου και συνηθως σε αυτα τα πουλια εχει καθιερωθει να βαζουμε μικρα κλουβια και κατα ποσον ανετα αισθανεται το πουλακι να δραστηριοποιειται μεσα σε αυτο.
    Ευχαριστω!:69:

2. astrapogiannos

astrapogiannos Μέλος

1.670
    223
    78
    για αρχη θα σου προτεινα να βαλεις εσωτερικη μπανιερα και οχι εξωτερικη,καλο θα ηταν βεβαια οτι κα ινα χρησιμοποιησεις να κανεις πολυ υπομονη γιατι ολα τα πραγματα θελουν τον χρονο τους

3. g-kiss

g-kiss Νέο Μέλος

188
    62
    23
    Tο πουλακι θα κανει μπανιο οταν θα θελει αυτο,απλα εσυ εχε διαθεσιμη την μπανιερα και αυτο θα πιει και θα καταλαβει. Η πρωτη φορα ειναι το εναυσμα και μετα καθως ζεσταινει ο καιρος θα το αγαπησει.

4. ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΙΛΚΙΣ

ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΙΛΚΙΣ Ενεργό Μέλος

1.827
    459
    113
    Πρίν μερικά χρόνια είχα ένα σκαθάκι που δεν έκανε ποτέ μπάνιο.Κάποια στιγμή το έβαλα σε μεγάλη κλούβα με καναρίνια.Το είδα να παρακολουθεί τα άλλα πουλιά όταν έκαναν μπανάκι.Ετσι μια μέρα πήρε την απόφαση και δοκίμασε Το αποτέλεσμα ήταν απο σκαθί να μεταμορφωθεί σε πάπια.

5. annouk313

annouk313 Μέλος

520
    155
    58
    Μαρια στην αρχη μπορει να ειχε τρομαξει με τη μπανιερα το λουγαρακι σου.Οταν βλεπουν ενα ξενο αντικειμενο μεσα στο κλουβακι τους ειναι λογικο να ειναι διστακτικα και να φοβουνται.εμενα στην αρχη ειχαν τρομαξει αλλα την ειχα αφησει μιση ημερα σχεδον τη μπανιερ αοποτε μετα ηθελαν και μπηκαν.αλλα και τη 1η φορα να μη μπει εαν του τη βαλεις 2η η 3η φορα το σιγουρο ειναι οτι θα μπει. Παντως παιζει ρολο πιστευω και ο καιρος διοτι εαν ειχ ελιγο κρυο η του τηνεβαλες απογευμα .τοτε δε θα ειχε ορεξη να κανει μπανακι.ενω εαν εχει ηλιο κ εχει κ ζεστο καιρο ειναι πολυ πιθανο να μπει μεσα.:p