Χρειαζονται φωνητικη εκπαιδευση τα καρδερινοκαναρα;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Γενικά για Ιθαγενή Πουλιά και Υβρίδια', που ξεκίνησε από lizard #.

1. lizard

lizard New Member

για σας εχω μια ερωτηση σχετικα με τα αρσενικα καρδερινοκαναρα τα καρδερινοκαναρα ξερουν τις φωνες τους απο την ωρα που θα γεννηθουν η πρεπει να τα μαθεις με καποιο δασκαλο

'
  2. astrapogiannos

astrapogiannos Active Member

αν το αφησεις μονο τουθ θα μαθει μονο του,αν το βαλεις με δασκαλο θα μαθει αυτα που θα του μαθει ο δασκαλος,και τα πουλια ειναι οπως οι ανθρωποι μιμουνται τους δασκαλους{εμεις μιμουμαστε τους γονεις μας στην ομιλια}

3. lizard

lizard New Member

ευχαριστω κυριε Λευτερη η απαντηση σου μου απαντησε στην απορεια μου πληρως.

4. astrapogiannos

astrapogiannos Active Member

να σαι καλα

5. τονυ

τονυ New Member

παντως και με καρδερινα να εχει μαθει αμα βρεθει με καναρια περνει και απο αυτα φωνη και ας εχει μαθει αρχικα με καρδερινα

6. ΙΟΑ

ΙΟΑ Member

Οι καρδερίνες έχουν την ικανότητα να μιμούνται πολύ εύκολα ,τις φωνές άλλων πουλιών.Αυτό είναι κάτι που δεν το έχουν τα καναρίνια.Άρα σε πολύ μεγάλο βαθμό και τα καρδερινοκάναρα παίρνουν φωνές που ακούν .Είναι βέβαια λογικό ότι και αυτά τα πουλία απο τη στιγμή που θα γεννηθούν ,΄έχουν μέσα τους "έτοιμες"φωνές.

7. Βασιλης

Βασιλης New Member

Εμπειρικά έχω δει ότι τα καρδερινοκάναρα μαθαίνουν πιο εύκολα τη φωνή του καναρινιού οπότε αν θες να λέει καρδερίνα μακριά από άλλες φωνές. Αν τα ακούει και τα δύο συνήθως βγάζει καναρίνι.

8. Λέλος

Λέλος Banned

Λοιπόν ακούστε τι γίνεται. Τα καρδερινοκάναρα ή μούλοι ακούν μέσα από το αυγό πριν γεννηθούν. Δασκαλεύουμε μούλο ο οποίος είναι μίμος παίρνει φωνές ακόμα και ήχο τηλεφώνου ή πόρτας που τρίζει ,Μάρτη-Απρίλη-Μάιο και τότε που θα έχει καθαρίσει τις φωνές του, του βάζουμε χαμηλά ένα ή δυο το πολύ γαρδελάκια και βέβαια η κασσέτα του να παίζει τουλάχιστον 4 ώρες την μέρα .Τ γαρδελάκια πολύ πιθανόν να βγούν αντιγραφή όπως ο δασκαλός τους δηλαδή ο μουλάκος. Ο οποίος μετά το μουτεμά μου περίπου τον Σεπτέμβριο θα είναι ακόμα καλύτερος διότι θα έχει παρακολουθήσει και τα γαρδελάκια. Καλή επιτυχία!

9. lizard

lizard New Member

ευχαριστω φιλε Λελο.

10. Λέλος

Λέλος Banned

Απόψε έχω κέφια και γουστάρω πολύ την παρέα ! κοίτα πιο κάτω!

Συνημμένα Αρχεία:

11. lizard

lizard New Member

ωραια ολα οσα εβαλες μεχρι στιγμης θα προσπαθησω να τα ενωσω με τον υπολογιστη και να φτιαξω ενα κανονικο τραγουδι καρδερινας αλα Αρης style.