23 αυγα και 0 πουλια από lovebirds. Τι κανω λαθος;

Συζήτηση με θέμα 23 αυγα και 0 πουλια από lovebirds. Τι κανω λαθος;, που ξεκίνησε από ΠΑΝΟΣ 1982, στο Forum 'Αναπαραγωγή Παπαγάλων' του PetBirds, 25 Ιαν 2009.

1. ΠΑΝΟΣ 1982

ΠΑΝΟΣ 1982 PB New Member

Εχω 2 ζευγαρια Lovebirds και απο περυσι μεχρι τωρα εχω 23 αυγα και μηδεν πουλια. Τι πρεπει να προσεξω; Τι κανω λαθος; .

2. anatoly

anatoly PB Member

δεν εχω Lovebirds, αλλα στο πρωτο που παει το μυαλο μου: ειναι σιγουρα ζευγαρια;

3. ΠΑΝΟΣ 1982

ΠΑΝΟΣ 1982 PB New Member

Ειναι σιγουρα ζευγαρια

4. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Αφού είναι σίγουρα ζευγάρια (όπως μας λες) τότε η διατροφική προετοιμασία που τους έκανες δεν είναι επαρκής (αν τους έκανες).

Χρειάζονται φρέσκα φρούτα, λαχανικά, χορταρικά, αυγό ή αυγοτροφή και κάποια πηγή ασβεστίου που είναι απαραίτητη και προαιρετικά κάποια πολυβιταμίνη.

Σε τι χώρο τα έχεις; Τα έχεις κάπου σταθερά ή τα μετακινείς συχνά;
    Καλό είναι να τα αφήσεις κάπου μόνιμα, αν τα μετακινείς.

5. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Πάνο πώς είσαι τόσο βέβαιος?? Εχεις κάνει και στα 4 τέστ DNA?
    Η κάποια άλλη εξέταση???

6. mariah

mariah PB Member

Τα εχεις δει να ζευγαρωνουν???

7. rancho papagayo

rancho papagayo PB New Member

αν ειναι σιγουρα ζευγάρια..τότε πολλά μπορεί να φταίνε..πχ τη φωλιά που την έχεις που τα έχεις τοποθετήσει?νεκτον χρησιμοποιείς???είναι πολλά που πρέπει να πεις για να σε βοηθήσει κάποιος

8. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Αν μπορείς γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος όσων αφορά: το ζευγάρι, την φωλιά, το υλικό φωλιάς, την διατροφή, την προετοιμασία. Τα αυγά που έχεις δεί ήταν όλα άγονα ή και γονιμοποιημένα? Σε τι χώρο είναι τα πουλιά (εσωτερικό εξωτερίκό)? Υγρασία χώρου? Θερμοκρασία?

9. alexisX

alexisX PB New Member

στα loverbirds δεν κανουμε τεστ DNA ξεχωριζονται με αλλον τροπο,τα πουλια μαλλον δεν εχουν την απαιτουμενη ησυχια που χρειαζονται,επισης θελουν καθημερινα φρουτα και φυσικα ασβεστιο,εγω απο την εμπειρια μου στους παπαγαλους αυτο βλεπω

10. rancho papagayo

rancho papagayo PB New Member

σωστά..απλά μετράς τη λεκάνη τους.

11. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Πάνο έχεις σίγουρα την εμπειρία να ξεχωρίσεις με την ψηλάφιση την διαφορα στα οστα της λεκάνης ? Ενας έμπειρος ίσως και να μπορούσε αλλά πρότεινα το τεστ DNA μιας και αναφερόταν και εδώ...https://petbirds.gr/threads/Αναγνωριση-φυλου-lovebirds.5621/

12. homocorpus

homocorpus PB New Member

το εχω γραψει και σε αλλο σημειο .κανε μια φωλια με μεγαλο βαθος και γεμισε την με χομα και πριονιδι να εχει βαθος περιπου 30 εκατοστα το χωμα και το πριονιδι και να ειναι λιγο μουσκεμενο
    .τα υγα των πουλιων σου στεγνωνουν γιατι η φολιες του εμποριου που χρισιμοποιεις ειναι λεπτες και δεν κραταν καθολου υγρασια
    .δοκιμασε το και θα δεις:D

Μοιραστείτε

Φόρτωση...