2 σε 1 και συντροφος και νεο κλουβι

Συζήτηση με θέμα 2 σε 1 και συντροφος και νεο κλουβι, που ξεκίνησε από Άλκηστη, στο Forum 'Φροντίδα, Εκπαίδευση Παπαγάλων' του PetBirds, 19 Αυγ 2009.

1. Άλκηστη

Άλκηστη PB New Member

Γεια σας ,

αποφασισα να παρω ενα συντροφο στην Κοκο
    τι πρεπει να προσεξω ?
    (θα τον παρω σε κανα μηνα !)

επισης τα χριστουγεννα θα της παρω και ενα καινουργιο κλουβι
    με διαστασεις 80 υψος , 75 πλατος και 55 μηκος ! αξιας 270 ευρω!
    (ολα τα καλα για την μονακριβη μου ! :D:))

2. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Θα πρέπει να βάλεις το καινούριο πουλάκι σε καραντίνα και θα πρέπει να τα αφήσεις να γνωριστούν πριν τα βάλεις στο ίδιο κλουβί, θα δεις αν τα πάνε καλά κλπ κλπ

Δες κι εδώ: Απόκτηση νέων πουλιών

3. fragos

fragos PB Member

4. Άλκηστη

Άλκηστη PB New Member

ποσο περιπου να ειναι το κλουβι που θα βαλω τον Πεπε??? (καινουργιο κοκατιλ)!

5. ShadyLady

Δεν χρειάζεται να είναι πολύ μεγάλο, αφού θα μείνει προσωρινά εκεί -αν τα βάλεις στο ίδιο κλουβί-. Όχι όμως να είναι περιορισμένες κατά πολύ οι κινήσεις του. ;)

6. Άλκηστη

Άλκηστη PB New Member

ειναι 27 μηκος 37 μηκος και 37 υψος !
    μηπως ειναι πολυ μικρο ??

7. Άλκηστη

Άλκηστη PB New Member

τελικα αυριο θα τον παρω !:)

8. BanOr

BanOr PB New Member

Τον πηρες?

9. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Εχω την εντύπωση οτι μάλλον ειναι μικρό για να φιλοξενήσει ενα κόκατιλ.

Διάβασε και αυτο Κλουβιά για πουλιά, ποιο είναι το καταλληλότερο;

10. Άλκηστη

Άλκηστη PB New Member

το πειρα !

για την καραντινα ?

11. argyrhs

argyrhs Banned

:mad:
    υπάρχει συγκεκριμένο όριο θα πρέπει να ενημερωθεις για τις διαστάσεις , χρησιμοποιούσα τουλάχιστον : μηκος : 50 ύψος :58 πλάτος :38,5 για πουλιά μεγεθους κοκατιλ. Επιπλέον δεν πρέπει να κοιταξεις απλώς να "μην ειναι πολυ περιορισμένες οι κινησεις " μα να ειναι αρκετα ανετα για να μπορουν να ανοιξουν τα φτερα τους. Θα σου προτεινα αν έχεις καλές γνώσεις αγγλικών να κοιταξεις σε ξενες ιστιοσελιδες ή ξένα δωματια επικοινωνιας στο ιντερνετ και να μην βασιστεις αποκλειστικα στις συμβουλες που σου δινουν εδω, αν θες τα πουλια σου να ναι υγειη και ευχαριστημενα. Καλη τυχη!

12. Άλκηστη

Άλκηστη PB New Member

ειμαι 12 και δεν ειμαι και τοσο καλη στα αγγλικα ωστε να δια βασω ολοκληρο
    κειμενο απο ιστοσελιδα !

13. ShadyLady

Συγνώμη, αλλά δεν νομίζω πως παίζει τόσο μεγάλο ρόλο το μέγεθος του κλουβιού, το οποίο προορίζεται για καραντίνα. Για μενα ρόλο παίζει το κλουβί που έχει κανείς μόνιμα το πτηνό του. Άλλωστε, δεν της είπα να πάει να πάρει κανένα τοσοδούλικο κλουβάκι, αλλά να μην πάει να πάρει και κανένα μεγάλο. Κάτι ενδιάμεσο, που να είναι σχετικά άνετο για το πουλί μέχρι να πάει στο κανονικό του κλουβί.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...