Το μηλόξυδο ως συμπλήρωμα διατροφής

Συζήτηση στο Forum 'Διατροφή των Πουλιών | Άρθρα', που ξεκίνησε από Stavros, 7 Δεκ 2006.

1. Stavros

Stavros PB Admin Staff Member

7.146
    6.042
    435
    7 Απρ 2006
    Φροντίζω:
    Καναρίνια
    Το μηλόξυδο περιέχει πάνω από τριάντα σημαντικές θρεπτικές ουσίες, δώδεκα ανόργανα άλατα, πάνω από έξι βιταμίνες, βασικά οξέα και διάφορα ένζυμα που μπορούν να ωφελήσουν εσάς και τα πουλιά σας.

Εδώ και 10.000 χρόνια: Το 400 π.Χ. ο Ιπποκράτης (θεωρείται ο πατέρας της ιατρικής) χρησιμοποιούσε το ξύδι για να θεραπεύσει τους ασθενείς του. Οι αρχαίοι πολιτισμοί χρησιμοποιούσαν το ξύδι για τα θεραπευτικά του οφέλη. Χρησιμοποιούνταν για τη θεραπεία των μωλώπων, την απολύμανση πληγών, τα δαγκώματα φιδιών και τσιμπήματα εντόμων.

Αυτός ο φυσικός εξολοθρευτής μικροβίων ήταν ένα από τα πρώτα "φάρμακα". Το ξύδι είναι αντισηπτικό (σκοτώνει τα μικρόβια κατά την επαφή) και αντιβιοτικό (περιέχει βακτηρίδια που είναι μη φιλικά στους μολυσματικούς μικροοργανισμούς).

Το μηλόξυδο είναι ένα θαυμάσιο συμπλήρωμα διατροφής

Το μηλόξυδο μπορεί να παράσχει στα πουλιά σας ένζυμα και βασικά μέταλλα, όπως κάλιο, ασβέστιο, μαγνήσιο, θείο, χλώριο, φώσφορο, σίδηρο, πυρίτιο και άλλα ιχνοστοιχεία. Το μηλόξυδο επίσης περιέχει βιοφλαβονοϊδή (βιταμίνη Ρ), βήτα καροτίνη (βιταμίνη Α), βιταμίνες C, Ε, B1 , B2 και B6. Περιέχει επίσης τανίνες, μηλικό οξύ, τρυγικό οξύ, προπιονικό οξύ, οξικό οξύ και πηκτίνη.

Πρόσθετα οφέλη

Το μηλόξυδο βοηθά στην αποτροπή της ανάπτυξης των βακτηριδίων και των μυκήτων στα φρέσκα τρόφιμα. Το χρησιμοποιώ για να ψεκάζω τα φρέσκα λαχανικά που δίνω στα πουλιά μου. Το χρησιμοποιώ επίσης για την εξουδετέρωση των πιθανών υπολειμμάτων από φυτοφάρμακα στα φρούτα και τα λαχανικά μου.

Ενισχυτικό της πέψης

Το μηλόξυδο είναι χρήσιμος ως ενισχυτικό της πέψης, αφού διασπά τα μέταλλα, τα λίπη και τις πρωτεΐνες. Επίσης εμποδίζει την ανάπτυξη των μη φιλικών βακτηριδίων στο πεπτικό σύστημα. Το μηλόξυδο δεν πρέπει να χρησιμοποιείται εάν το πουλί σας έχει οποιοδήποτε γαστρεντερικό πρόβλημα.

Μην αγοράζετε άσπρο αποσταγμένο ξύδι

Προμηθευτείτε οργανικό αφιλτράριστο, μη αποστειρωμένο, φυσικής ζύμωσης μηλόξυδο. Το χρώμα αυτού του ξυδιού κυμαίνεται από ανοικτό χρυσό έως πορτοκάλι. Θα έχει επίσης ίζημα, στον πάτο του μπουκαλιού. Αναζητήστε το σε καταστήματα πώλησης προϊόντων υγιεινής διατροφής.

Δεν είναι Πανάκεια

Το μηλόξυδο μπορεί να είναι ωφέλιμο για την υγεία των πουλιών σας σε συνδυασμό όμως με διατροφή πλούσια σε ποικιλία ποιοτικών τροφίμων και δεν πρέπει ποτέ να θεωρείται πανάκεια.

Κανένα συμπλήρωμα δεν είναι αρκετά καλό, εάν η ποιότητα της διατροφής του πουλιού σας είναι κάτω του μετρίου.

Το μηλόξυδο μπορεί να παρέχει στα πουλιά σας τα μέταλλα, τα οξέα, και τα ένζυμα για μια μακρά και υγιή ζωή. Για να διατηρείτε την υγεία των πουλιών σας σε άριστη κατάσταση, προσθέτετε μια σταγόνα μηλόξυδου ανά 30 γρ. πόσιμου νερού, δύο ημέρες την εβδομάδα.

Σχετικά θέματα
    Παρασκευή σπιτικού βιολογικού μηλόξυδου | PetBirds

mpampisAP, Papadopoulos G and maria p like this.
  2. Stavros

Stavros PB Admin Staff Member

7.146
    6.042
    435
    7 Απρ 2006
    Φροντίζω:
    Καναρίνια
    Χρήση του μηλόξιδου στη διατροφή των πουλιών

Στο άρθρο αναφέρονται τα συστατικά που περιέχει το μηλόξιδο και τα οφέλη που παρέχουν σε έναν ζωντανό οργανισμό. Μεταξύ αυτών των συστατικών είναι τα ένζυμα, που προκαλούν την ζύμωση στις τροφές (π.χ. γιαούρτι, κρασί, ξίδι κ.λπ.), ο ρόλος των οποίων είναι βασικός στη διάσπαση των μετάλλων, πρωτεϊνών και λιπών στον οργανισμό.

Συγκρίνοντας ένα μπουκάλι ξίδι από το σουπερ μάρκετ με ένα αντίστοιχο βιολογικό, η πρώτη διαφορά που διαπιστώνουμε είναι η διαύγεια και το λαμπερό χρώμα του πρώτου. Αυτό συμβαίνει γιατί το συμβατικό ξίδι έχει υποστεί διάφορες επεξεργασίες, μεταξύ των οποίων και το φιλτράρισμα. Με τη διαδικασία αυτή το προϊόν γίνεται πιο εμφανίσιμο και πιο ανθεκτικό στο χρόνο, αλλά δυστυχώς ο λόγος που συμβαίνει αυτό είναι η αφαίρεση των ενζύμων μέσω του φιλτραρίσματος. Αν και παραμένουν κάποιες από τις βιταμίνες που αναφέρονται στο άρθρο, χρησιμοποιώντας αυτό το ξίδι δε θα πρέπει να έχετε την εντύπωση ότι παρέχετε όλα αυτά τα ωφέλιμα στοιχεία που διαβάσατε.

Μπορείτε να προμηθευτείτε βιολογικό ξίδι από κάποιο κατάστημα πώλησης βιολογικών προϊόντων και αν σας φανεί κάπως "λερωμένο", τότε είναι αυτό που ψάχνετε.

Δείτε επίσης: Παρασκευή σπιτικού βιολογικού μηλόξυδου

3. nakis

nakis Banned

43
    0
    0
    21 Απρ 2006
    Μηλόξυδο

Που μπορώ να βρω μηλόξυδο, ποια μαγαζιά το έχουνε;

4. andreasrodos

andreasrodos Μέλος

475
    303
    36
    21 Απρ 2006
    Μηλόξυδο υπάρχει σε όλα τα super-market. Προσωπικά χρησιμοποιώ βιολογικό αφιλτράριστο μετά από εισήγηση φίλου.

5. astrapogiannos

astrapogiannos Μέλος

1.670
    224
    78
    12 Νοε 2007
    Πόσο μηλοξυδο βάζουμε και που; Στο νερό ή στην αυγοτροφή; Βρήκα σήμερα καλό βιολογικό μηλοξυδο και θέλω να το χρησιμοποιήσω.

6. redcanary

redcanary Μέλος

430
    230
    38
    22 Οκτ 2007
    Θεώρησα δεδομένο ότι το μηλόξυδο που πωλείται στα καταστήματα βιολογικών προϊόντων θα είναι θαμπό.
    Σήμερα κατάφερα να περάσω από τέτοιο μαγαζί (θεωρείται καλό - το είχε διαφημίσει με εκτενές άρθρο και το ΟΙΚΟ της Καθημερινής). Είδα και έπαθα να βρω μηλόξυδο που να μην είναι διαυγές (σαν εκείνο του σουπερ μαρκετ). Ο καταστηματάρχης αγνοούσε την ίδια την ύπαρξη του θολού - με ίζημα - μηλόξυδου.

Μπορώ να πω ότι κατάφερα να με κοιτάζουν περίεργα και σε μαγαζί βιολογικών! Ο "γραφικός"!
    Ακόμα και σε τέτοιο κατάστημα... θεωρώ ότι ξεπέρασα τον εαυτό μου!

7. Frania

Frania Ενεργό Μέλος

1.052
    278
    113
    31 Δεκ 2007
    Δεν αντέχω να μην απαντήσω έστω και με αυτήν τη μικρή καθυστέρηση (μια που ξαναδιαβάζω με άλλο ενδιαφέρον πλέον όλα τα άρθρα για τα καναρίνια ειδικά και γενικά). Επειδή νόμιζα ως τώρα ότι μόνο εγώ τα κατάφερνα κάτι τέτοια, χαίρομαι ιδιαίτερα για το σχόλιό σου. Με βοήθησε και θα το κάνει και όποτε ξαναζοριστώ. Ήθελα να το ξέρεις!

8. nikolas79

nikolas79 Νέο Μέλος

37
    0
    5
    1 Φεβ 2009
    Δηλαδή από super market να μην αγοράσω να βάλω μηλόξιδο;

9. mgerom

mgerom Well-Known Member

5.167
    5.112
    410
    16 Απρ 2006
    Όνομα:
    Μάκης
    Φροντίζω:
    Καναρίνια
    Αν δεν βρίσκεις με ίζημα, αγόρασε το καθαρό, αφού πρώτα διαβάσεις και τον τρόπο παρασκευής του ή ότι λεπτομέρειες γράφει για να ξέρεις ΤΙ αγοράζεις τουλάχιστον.

10. Yorks

Yorks Νέο Μέλος

42
    3
    8
    30 Νοε 2008
    Και προσοχή στις οξύτητες.

11. fragos

fragos Νέο Μέλος

1.331
    57
    11
    21 Απρ 2009
    Γεια σας!

Το μηλοξιδο εκτός απο το ποσιμο νερο μπορουμε να το βαζουμε και στη μπανιερα;

Επίσης, το παρακάτω της φωτο κάνει για τα πουλιά γιατι δεν το εχω ξαναδοκιμασει να το δωσω στα πουλια και θελω να ειμαι σιγουρος.

12. jk21

jk21 Well-Known Member

1.719
    949
    165
    17 Μαρ 2007
    Όνομα:
    Δημήτρης
    Φροντίζω:
    Καναρίνια, Ιθαγενή
    Δεν ξέρω αν τα ενοχλεί στα ματια τους. Δεν το έχω βάλει. Το συγκεκριμένο σκεύασμα πρέπει να περιέχει θειωδη. Δες εδώ kathimerini.gr | ΤΟ ΛΕΞΙΚΟ ΤΟΥ ΟΙΝΟΥ #2

Δεν ξέρω πόσο επηρεάζουν. Θα σου έλεγα να πάρεις κάποιο από βιολογικά είδη. Το κόστος είναι λίγο μεγαλύτερο αλλά όχι σημαντικό.

* Κορίτσια το μηλοξυδο κάνει καλό στην μη κατακράτηση υγρών από τον οργανισμό, βασική αιτία του μεγάλου εφιάλτη σας της κυττ... εντάξει δεν το λέω :D

13. Φαμπιο

Φαμπιο Ενεργό Μέλος

1.917
    329
    113
    3 Φεβ 2009
    Φραγκίσκο δεν κάνει αυτό! Πρέπει να είναι ακατέργαστο!

Το ακατέργαστο έχει μέσα διάφορα κομματάκια και δεν το βρίσκεις στα σούπερ μάρκετ, αλλά στα μαγαζιά με βιολογικά είδη!

Εγώ προσωπικα το βαζω μονο στην μπανιερα με 3 σταγονιτσες!

Διάβασε και το σχόλιο του Σταύρου που ακολουθεί αμέσως μετά το άρθρο.

14. fragos

fragos Νέο Μέλος

1.331
    57
    11
    21 Απρ 2009
    Ναι, λέει ότι περιέχει θειώδη και ότι είναι 6 βαθμών.

Δηλαδή γινεται να το δωσω στη μπανιέρα;

15. Georgina

Georgina Well-Known Member

5.725
    1.613
    243
    11 Σεπ 2006
    Όνομα:
    Τζωρτζίνα
    Διάβασε το πρώτο σχόλιο αυτού του θέματος και θα καταλάβεις ποιό ειδος μηλόξυδο είναι το καλύτερο για τα πουλιά σου.

Και φυσικά μπορείς να βάζεις 2-3 σταγονες και το νερο της μπανιερας. Βοηθαει το φτέρωμα να διατηρειται σε άψογη κατάσταση, αλλά λειτουργει και σαν απωθητικό για τις ψείρες. :)

lazarou savvas likes this.
  16. fragos

fragos Νέο Μέλος

1.331
    57
    11
    21 Απρ 2009
    Εντάξει θα το βάζω μόνο στη μπανιέρα και θα ψάξω να βρω το άλλο.

Υπάρχει σε οινοποιεία;

17. jk21

jk21 Well-Known Member

1.719
    949
    165
    17 Μαρ 2007
    Όνομα:
    Δημήτρης
    Φροντίζω:
    Καναρίνια, Ιθαγενή
    Εννοείται Φραγκίσκο, το ίδιο είναι και οι υπόλοιπες μάρκες στο μάρκετ αν δεν είναι βιολογικό είδος. Αν δεν έχετε μαγαζί με βιολογικά εκεί (που σίγουρα έχετε) και στο μάρκετ το προϊόν του οποίου τώρα συζητάμε, έχει ράφι με βιολογικά (προτίμησε όμως μαγαζί ξέχωρο με βιολογικά).

18. Frania

Frania Ενεργό Μέλος

1.052
    278
    113
    31 Δεκ 2007
    Μήπως κάποιος γνωρίζει πως μπορούμε να φτιάξουμε μόνοι μας μηλοξυδο; Έχω μαζέψει κάποια ποσότητα μήλων για αυτό το σκοπό αλλά προς το παρόν, τα κοιτάζω! Εννοείται ότι έχω κάνει αναζήτηση αλλά δεν με κάλυψε. Παλιά παραδοσιακή συνταγή θα ήταν το τέλειο. Ακόμη και για προσθήκη από ρόδια έχω ακούσει, αλλά, δεν ξέρω δοσολογία.

19. καναρινια μαλινουα

καναρινια μαλινουα Νέο Μέλος

21
    5
    2
    22 Αυγ 2014
    Όνομα:
    πανοσ
    Φροντίζω:
    Καναρίνια
    γιασασ ειμαι νεοσ εκτροφεσ ειμαι14 χρονων εγω στα καναρινιαμου και στισ καρδερινεσ μου το μηλοξιδο το βαζο το χειμονα για τα κοκιδια καθωσ τα σκωτονει εχω σωσει πουλι με το μιλοξιδο

nina 2 likes this.
Φόρτωση...