Κανει να φανε γιασεμι τα καναρινια;

Συζήτηση στο Forum 'Διατροφή Καναρινιών', που ξεκίνησε από KYRIAKH, 30 Αυγ 2009.

1. KYRIAKH

KYRIAKH Νέο Μέλος

19
    0
    1
    Υπάρχει πρόβλημα αν τσιμπήσουν γιασεμί τα καναρινιά ; θέλω να κρεμάσω τα κλούβια τους σε ένα σημείο που υπάρχει πιθανότητα να πιάσουν Κανά κλαδί. Θα πάθουν τίποτα;

2. anatoly

anatoly Ενεργό Μέλος

1.346
    298
    113
    Νομιζω πως δεν επιτρεπεται το γιασεμι, ειναι επικινδυνο

δες κ εδω
    Dangerous and Safe Plants
    ειναι στη λιστα με τα επικινδυνα (jasmin) οποτε σιγουρα οχι

Υ.Γ. Γενικα νομιζω πρεπει να ειμαστε πολυ προσεκτικοι με τα καλλωπιστικα φυτα που εχουμε στα σπιτια μας

3. jk21

jk21 Well-Known Member

1.719
    948
    165
    συμφωνω με την Ανατολη.Κυριακη υποθετω δεν το ειδες:)(τελευταιο ποστ κατω Νο6 ):https://petbirds.gr/threads/16320/

4. PRO

PRO Νέο Μέλος

250
    20
    6
    Κυριακη νομιζω οτι και το γιασεμι θα εχει προβλημα αν το τσιμπανε συνεχεια!Μπορει να χαλασει...
    Εγω καποτε ειχα ενα κλουβι διπλα σε μια μπουκαμβιλια και τρωγανε τα φυλλα.Μολις το πηρα χαμπαρι απομακρυνα το κλουβι,αλλα η μπουκαμβιλια δεν ανθισε καθολου για μια χρονια.:confused:
    Ευτυχως τα καναρινια μου δεν επαθαν τιποτα!:)

5. cvrak

cvrak Νέο Μέλος

171
    6
    13
    Εγω μια φορά, άφησα το κλουβι διπλα σε μια μικρη γλαστρα με ένα μικρο φυτο που ηταν ανθισμενο, με κατι μικρα ασπρα ανθάκια, και σε χρονο ρεκορ έφαγαν ό,τι έφταναν. Δεν επαθαν τιποτα, ουτε τα πουλια ούτε το φυτο, που δεν ξερω τι ακριβως ήταν.

6. Φαμπιο

Φαμπιο Ενεργό Μέλος

1.917
    327
    113
    Θα μπορουσαν να ζησουν και χωρις να φανε γιασεμι!

Κοψε τα κλαδια που πανε κοντα στο γιασεμι και να προσεχεις τα εντομα οταν θα ειναι τοσο κοντα σε φυτο!
    Ριξε προληπτικα σπρευ στα κλουβια και στον τοιχο πριν τα κρεμασεις!

7. tripkaos

tripkaos Νέο Μέλος

32
    5
    8
    Δεν είναι επικίνδυνο να ρίξει σπρέ'ι' στα κλουβιά?

8. cvrak

cvrak Νέο Μέλος

171
    6
    13
    Φανταζομαι εννοει σπρέι για τυχος ψειρες κλπ. Πρεπει να βγαλει τα πουλια από τα κλουβι και μετα να ψεκασει.