Κανει να φανε γιασεμι τα καναρινια;

Συζήτηση στο Forum 'Διατροφή Καναρινιών', που ξεκίνησε από KYRIAKH, 30 Αυγ 2009.

1. KYRIAKH

KYRIAKH Νέο Μέλος

19
    0
    1
    24 Ιουν 2009
    Υπάρχει πρόβλημα αν τσιμπήσουν γιασεμί τα καναρινιά ; θέλω να κρεμάσω τα κλούβια τους σε ένα σημείο που υπάρχει πιθανότητα να πιάσουν Κανά κλαδί. Θα πάθουν τίποτα;

2. anatoly

anatoly Ενεργό Μέλος

1.346
    298
    113
    18 Μαϊ 2008
    Νομιζω πως δεν επιτρεπεται το γιασεμι, ειναι επικινδυνο

δες κ εδω
    Dangerous and Safe Plants
    ειναι στη λιστα με τα επικινδυνα (jasmin) οποτε σιγουρα οχι

Υ.Γ. Γενικα νομιζω πρεπει να ειμαστε πολυ προσεκτικοι με τα καλλωπιστικα φυτα που εχουμε στα σπιτια μας

3. jk21

jk21 Well-Known Member

1.719
    949
    165
    17 Μαρ 2007
    Όνομα:
    Δημήτρης
    Φροντίζω:
    Καναρίνια, Ιθαγενή
    συμφωνω με την Ανατολη.Κυριακη υποθετω δεν το ειδες:)(τελευταιο ποστ κατω Νο6 ):https://petbirds.gr/threads/16320/

4. PRO

PRO Νέο Μέλος

250
    20
    6
    7 Ιουν 2007
    Κυριακη νομιζω οτι και το γιασεμι θα εχει προβλημα αν το τσιμπανε συνεχεια!Μπορει να χαλασει...
    Εγω καποτε ειχα ενα κλουβι διπλα σε μια μπουκαμβιλια και τρωγανε τα φυλλα.Μολις το πηρα χαμπαρι απομακρυνα το κλουβι,αλλα η μπουκαμβιλια δεν ανθισε καθολου για μια χρονια.:confused:
    Ευτυχως τα καναρινια μου δεν επαθαν τιποτα!:)

5. cvrak

cvrak Νέο Μέλος

171
    6
    13
    30 Δεκ 2007
    Εγω μια φορά, άφησα το κλουβι διπλα σε μια μικρη γλαστρα με ένα μικρο φυτο που ηταν ανθισμενο, με κατι μικρα ασπρα ανθάκια, και σε χρονο ρεκορ έφαγαν ό,τι έφταναν. Δεν επαθαν τιποτα, ουτε τα πουλια ούτε το φυτο, που δεν ξερω τι ακριβως ήταν.

6. Φαμπιο

Φαμπιο Ενεργό Μέλος

1.917
    329
    113
    3 Φεβ 2009
    Θα μπορουσαν να ζησουν και χωρις να φανε γιασεμι!

Κοψε τα κλαδια που πανε κοντα στο γιασεμι και να προσεχεις τα εντομα οταν θα ειναι τοσο κοντα σε φυτο!
    Ριξε προληπτικα σπρευ στα κλουβια και στον τοιχο πριν τα κρεμασεις!

7. tripkaos

tripkaos Νέο Μέλος

32
    5
    8
    1 Σεπ 2009
    Φροντίζω:
    Εξωτικά
    Δεν είναι επικίνδυνο να ρίξει σπρέ'ι' στα κλουβιά?

8. cvrak

cvrak Νέο Μέλος

171
    6
    13
    30 Δεκ 2007
    Φανταζομαι εννοει σπρέι για τυχος ψειρες κλπ. Πρεπει να βγαλει τα πουλια από τα κλουβι και μετα να ψεκασει.

Φαμπιο likes this.
Φόρτωση...