Καρβουνο

Συζήτηση στο Forum 'Φάρμακα - Συμπληρώματα', που ξεκίνησε από boys, 11 Ιαν 2008.

1. boys

boys New Member

Τον τελευταιο καιρο εχω προσθεσει και καρβουνο στο μειγμα μεταλλα+ιχνοστοιχεια,το αποτελεσμα ειναι να τρωνε ολο το καρβουνο πρωτα και μετα αφου τελειωση καπου-καπου να τρωνε λιγο και απο τα υπολοιπα.
    το νερο στις ποτιστρες γινετε θολο.
    Μηπως δεν ειναι σωστο?

2. sophia pj.

sophia pj. Member

Τι εννοεις καρβουνο???Θρακα??(αμα ειναι να ψαξω στο τζακι ??)

3. astrapogiannos

astrapogiannos Active Member

καλο το καρβουνο αλλα να χρησιμοποιεις αντιβιωση ή γενικα φαρμακα μην βαζεις γιατι εχει την ιδιοτητα να τραβα ολα τα τοξικα και με αποτελεσμα το καρβουνο να τραβαει ολη την αντιβιωση και το πουλι να μην θεραπευεται

4. stefanos2007

stefanos2007 Active Member

Όταν λέμε κάρβουνο τι εννοούμε? Σε τι μορφή? Τι ιδιότητες έχει το κάρβουνο και που βοηθάει τα πουλιά?

5. boys

boys New Member

Μου ειπε ενας φιλος εκτροφεας που το χρησιμοποιη αρκετο καιρο και το πηρα και εγω,το ζητησα σαν καρβουνο, δεν ξερω αν εχει καποια αλλη ονομασια
    η μορφη του ειναι σαν την αμμο φυσικα το χρωμα του μαυρο.
    τις ιδιοτητες του δεν τις γνωριζω προφανως θα εχει σχεση με την πεψη.

6. astrapogiannos

ακριβως αυτο κανει βοηθαει στην πεψη συν τοις αλλοις αλλα ειναι ακριβο το καρβουνο για πουλια και χρησιμοποιουν καψουλες καρβουνο για ανθρωπινη χρηση τριβοντας την καψουλα μεσα σε αμμο για πουλια ειναι το ιδιο αν οχι καλυτερο

7. xoisnic

xoisnic Banned

καποτε κουβαλουσα μαζι μου, οταν εβγαζα εξω τα σκυλια μου , καψουλες ενεργου ανθρακα. το διναν για δηλητηριάσεις. Πριν 3 χρονια ομως ο κτηνιατρός μου, μου ειπε οτι αποδειχθηκε αχρηστο και δε χρειαζεται να το εχω μαζι μου.δε το διασταυρωσα, γιατι αρχισα να κουβαλω μαζι μου imodium(εμετικο)και αδρεναλινη, αρκετα μεχρι να παω σε γιατρο. Δε ξερω τι μπορει να βοηθαει στα πουλια ο ανθρακας.

8. mgerom

mgerom PB Advisor Καναρίνια Staff Member

Όνομα:
    Μάκης
    Φροντίζω:
    Καναρίνια
    Παρέχεται σε μικρή αναλογία μέσα στο grit
    (σπασμένα κελήφη οστράκων) για καλύτερη πέψη.

9. Green

Green New Member

Τον ενεργο ανθρακα τον χρησιμοποιω και στα φυτα και στο πλυσιμο των ραντιστικων μετα απο καθε χρηση.
    Στα φυτα, εδω και πολλα χρονια, οταν τα πληγωσω για οποιοδηποτε λογο και ειναι υγρο το σημειο εκεινο το απολυμαινω βαζοντας λιγο ενεργο ανθρακα για να μη σαπισει.

10. astrapogiannos

χοισνικ να πας να παρεις και ενα dexadreson μαζι με αυτα που εχεις εινα ιαντιδοτο και για φιδι κανει πολυ καλο{εχω σωσει 2 σκυλια με εμετικο,dexadreson ,και αδρεναλινη}