15 μέρες και δεν βγήκαν, πρόβλημα;

Συζήτηση με θέμα 15 μέρες και δεν βγήκαν, πρόβλημα;, που ξεκίνησε από Ariadnh, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 14 Απρ 2014.

1. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Καλημέρα.. Το θηλυκό καναρίνι μου έκανε 5 αυγά οπου τα 4 έχουν σίγουρα σπόρο. Σήμερα είναι η 15η μέρα που κάθεται και δεν βγήκε κανένα πουλάκι. Δεν άλλαξαν τα αυγά με πλαστικά. Αυτή κάθισε στο τρίτο αυγό. Τι κανω; μήπως δεν μπορουν να βγουν;

Ευχαριστω

2. giannis.kirp.

giannis.kirp. PB Member

Πότε έκανε το πρώτο αυγό;

3. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

28.03.. Παιδιά ο Μάρτης έχει 31 μέρες.. Αρα 16 μέρες κάθεται. Ωχ.. Τι να κάνω;

4. giannis.kirp.

giannis.kirp. PB Member

Η ημερομηνία είναι αρκετά παλιά οπότε μάλλον τα αυγά είναι άσπορα ή τα μωρά δεν τα κατάφεραν να αναπτυχθούν πλήρως.

5. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Ασπορα δεν είναι σίγουρα.. Μα γιατί δεν βγήκαν :( ;

6. giannis.kirp.

giannis.kirp. PB Member

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 15 Ιουλ 2016
  7. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Να το διαβάσω αλλά εγώ τώρα να τα σπασω να δω τι γίνεται ; το 5ο βρίσκεται στην 13η μέρα..

8. giannis.kirp.

giannis.kirp. PB Member

Υπάρχει πιθανότητα να βγεί αύριο το 5ο αυγό οπότε προς το παρόν μην τα πειράξεις.;)

9. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Μπορω να μάθω αν υπάρχει ζωή , όχι σπόρο, με την ωοσκοπηση;

10. giannis.kirp.

giannis.kirp. PB Member

Νομίζω πως κάποιες φορές όταν τα μωρά είναι πλήρως ανεπτηγμένα μέσα στο αυγό (13-14 μέρα) φαίνεται η καρδιά τους που χτυπά.

11. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Να ρωτησω ακόμη κάτι.. Λογικά τώρα το αυγό θα είναι γεμάτο με το εμβρυο; για να καταλάβω αν αναπτύχθηκε κανονικά ή αν κατα την διαρκεια πεθανε .

12. giannis.kirp.

giannis.kirp. PB Member

Ναι θα είναι.

13. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Πως το ξέρεις αυτό;

14. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Τους είδα να ζευγαρώνουν. Εκανα ωοσκοπηση χθες, βιαστικά γιατί φοβάμαι μην τα σπασω. Είχε 4 με σπόρο και ενα άσπρο. Σήμερα, τώρα ξανά εκανα για να δω αυτά που είπαμε πιο πανω. Εσπασα λίγο το ενα αυγό καταλάθος. Μέσα είχε πουλάκι, ΖΩΝΤΑΝΟ, αίμα, ενα κιτρινοπορτοκαλί σαν κρόκο.. Μετα πεθανε. Το σκότωσα :(((((.. Τις μέρες τισ σημειώνω, δεν εκανα λάθος.. Το κοιτουσα 10 λεπτα μήπως αναπνεει .. Τίποτα.Θα περάσω φωτογραφία σε λίγο.. Να δείτε.. Το σκότωσα :((

15. pap

pap PB New Member

παιδια αν δεν κανω λαθος απαγορευεται η ωοσκοπηση μετα την 9η μερα αφου υπαρχει κινδυνος τυφλωσης!

16. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

http://prntscr.com/39v9h9

Δεν τα καταφερνω στο να ανεβασω φωτογραφια.. Δοκιμασα αλλο τροπο.. Την εμφανιζει;;Απαγορευεται;; Δηλαδη αν ζουν, μπορει να τα τυφλωσα..;; Οσο προχωραει το θεμα γινομαι περισσοτερο ευτιχισμενη..
    :((((((((((((((((((((((

17. alicedros

alicedros PB Supporter

Αριάδνη ψυχραιμία! Αν τρυπησες το.αυγό και βγήκε κάτι κόκκινο δεν νομίζω να είναι αίμα... Για ασπορο μου κάνει.. Όπως και να χει το συγκεκριμένο αυγό πέταξε το... Άνοιξε το να δεις αν είχε μωρό ή όχι και πέταξε το.. Αφού λες ότι βγήκε υγρό και να υπάρχει μωρό δυστυχώς πέθανε.. Αφού δεν έχεις εμπειρία στην ωοσκοπηση και αφού ζευγαρωσαν και όλα πήγαιναν ρολόι δεν έπρεπε να κάνεις....
    Τα υπόλοιπα αυγά άστα μέχρι και αύριο και αύριο άνοιξε τα να δεις αν όντως ήταν ασπορα ή αν είχαν έμβρυα και μετά το συζητάμε.
    Και μην τα ενοχλείς τόσο πολύ.. :)

18. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Δεν τα ενοχλω καθόλου τα συγκεκριμενα. Επειδή μου έχουν κανει ηδη δυο πετυχημένες γέννες. Έστειλα φωτο. Υπηρχε πουλάκι, ζωντανο. Δες την. Πέρασαν οι μέρες γι' αυτό Ρώτησα μήπως δεν μπορούν να βγουν να βοηθήσω..

19. alicedros

alicedros PB Supporter

Αχ ψυχή μου! Είχε όντως πουλάκι.. Έχεις δίκιο.. Πόσες μέρες το κλωσουσε το συγκεκριμένο? Μήπως δεν ήταν ακόμα έτοιμο να βγει?

20. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

16 μέρες κάθεται. Γι' αυτό. Είμαι σίγουρη πως ήθελε κι' αλλες μέρες... Πάντως δεν είναι το τελευταιο. Διάβασα πως το πιο σκούρο -μπλε αυγό είναι το τελευταίο..

Μοιραστείτε

Φόρτωση...