Μουσικη και καναρινια

Συζήτηση στο Forum 'Γενικά για Καναρινια', που ξεκίνησε από astrapogiannos, 21 Νοε 2007.

1. astrapogiannos

astrapogiannos Μέλος

1.670
    223
    78
    θα ηθελα να πειτε την γνωμη σας ολοι πανω στο θεμα της μουσικης σε σχεση με τα πουλια.εγω πιστευω πως βοηθαει σε ολες τις φασεις της ζωης τους απο την γεννηση και την ωοτοκια μεχρι το ποσο ηρεμα θα ειναι και εννοω την κλασσικη μουσικη και οχι ροκοτσιφτετελια {αν και ειμαι φαν των ροκοτσιφτετελιων}

2. mixalis pappas

mixalis pappas Νέο Μέλος

185
    24
    0
    Και εγώ αυτό πιστεύω, η κλασική τα βοηθά και ειδικά όταν ακούνε τις 4 εποχές.:)

3. sophia pj.

sophia pj. Μέλος

974
    262
    36
    Εγω παντως οσες φορες τους εβαλα κλασικη μουσικη ''ξενερωσαν''και δε κελαιδουσαν.Μετα το εψαξα πιο προσεκτικα.Τα καναρινια ακουνε λαικα ( Μελλα,Καρρα,Τερζη κ.α.) οι καρδερινες ροκ(Led Zepellin,Doors,Jethro Tull κ.α.) ενω το λουγαρο ειναι παραδοσιακο ακουει (Πετρο Λουκα Χαλκια,Πυργακη κ.α.).

4. Pigaki

Pigaki Μέλος

948
    211
    58
    Ετσι μπραβο συνονοματη! Μολις ακουσει κατι ζωηρο το καναρινι μου, τρελλαινεται στο κελαηδημα!

5. stzark

stzark Νέο Μέλος

184
    11
    6
    Οντως οι καρδερινες ειναι πιο rock προσωπικοτητες.:)

6. Stavros

Stavros PB Admin Staff Member

7.094
    5.910
    410
    Τι ροκ ρε Σταύρο, κλούβα είναι αυτό που έφτιαξες ή το Κολοσσαίο; Τα λιοντάρια τι ώρα βγαίνουν; :p:D

7. Αλεξία

Αλεξία Νέο Μέλος

321
    31
    28
    Eγω θα ήθελα να μάθω αν τους αρέσει το φλάουτο, μήπως ξέρει κανείς? :confused:
    :) Αλεξία

8. sophia pj.

sophia pj. Μέλος

974
    262
    36
    Τι ρατσα ειναι?

9. stzark

stzark Νέο Μέλος

184
    11
    6
    Το ειχα δοκιμασει και αυτο το καλοκαιρακι, τους ειχα βαλει ινδιαινικη μουσκη με φλαουτο αλλα δεν τα εθδα να τον κανανε κεφι.
    Δε ειναι του ethnik τα δικα μου :)

10. astrapogiannos

astrapogiannos Μέλος

1.670
    223
    78
    απάντηση: μουσικη και καναρινια

δοκιμαστε να βαλετε με το καλο του χρονου με τα πρωτα ζευγαρωματα τσαϊκοφσκι μπετοβεν μπαχ στραους θα ειναι καλυτερα τωρα παιδια εχω μουσικη για εμβρυα{γεννησε προσφατα η συζυγος} και ειναι πολυ καλη τους αρεσει αν καποιος την θελει ας μου στειλει πμ να του την στειλω παντως και τα πουλια εχουν γουστα{αποδειχτηκε με την συζητηση}

11. Georgina

Georgina Well-Known Member

5.725
    1.610
    243
    Τα δικά μου πάλι έχουν που έχουν πληθώρα μουσικών ακουσμάτων δεν δείχνουν καποια ιδιάιτερη προτίμηση σε συγκεκριμενη μουσική.Εχουν ευρεία μουσική παιδεία!:D

Εχω όμως παρατηρήσει οτι όταν ακούνε μουσική με ηχους βιολιού με ηψηλές συχνότητες, ενεργοποιούνται και αρχιζουν το κελαηδημα! Επισης εκτός απο μουσική αρχίζουν το κελάηδημα όταν ακουνε ήχους απο συσκευές οπως η ηλεκτρική φραπεδιέρα, το καμπανακι απο τον φούρνο μικροκυμάτων , το μίξερ, και αλλα τέτοια.:rolleyes:

Αλεξία δεν 'εχω παρατηρήσει αντιδράσεις από ήχους φλάουτου, αλλά αν σε ενδιαφέρουν αντιδράσεις απο ηχους φλογέρας, να το μελετήσω και θα σου απαντήσω εν καιρό.;)

12. astrapogiannos

astrapogiannos Μέλος

1.670
    223
    78
    τζωρτζινα πριν χρονια οταν δεν υπηρχε το κασετοφωνο για την εκπαιδευση των καναρινιων του χαρτζ χρησιμοποιουσαν βιολια επαιζαν δηλαδη βιολι μπροστα στο καναρινι με ενα συγκεκριμενο ρυθμο και συγκεκριμενη συνθεση και μαθαινε το πουλι να κελαϊδαει απο το βιολι

13. mgerom

mgerom Well-Known Member

5.166
    5.083
    410
    τί μάθενε ? τρίλιες,κατέντζες,στακάτα κ.λ π ?:D

14. astrapogiannos

astrapogiannos Μέλος

1.670
    223
    78
    μαθαινε ραπ :cool15:αλλα επειδη δεν ειχε ανακαλυφθει ακομα του εβαλαν χερι και εκατσε να μαθει να κελαϊδαει με βαση τις νοτες του βιολιου{χαμηλες ή ψηλες}

15. Stavros

Stavros PB Admin Staff Member

7.094
    5.910
    410
    Το ίδιο συμβαίνει μάλλον με όλα τα ζώα. Έχω παρατηρήσει ότι τα σκυλιά και οι γάτες φωνάζουν με έναν ιδιαίτερο τρόπο στο άκουσμα ήχων με υψηλές συχνότητες (π.χ βιολί). Μάλιστα, φωνάζουν με τέτοιο τρόπο που δίνει σε πολλούς την αίσθηση ενός ιδιόμορφου τραγουδιού. Εμένα πάντως μου φαίνονται περισσότερο με κραυγές ενόχλησης.

16. Gpoloeo

Gpoloeo Νέο Μέλος

45
    1
    8
    Οι παπαγαλοι τι ειδους μουσικη ακουνε???

17. Alexandros

Alexandros Well-Known Member

1.530
    719
    163
    Analoga apo pio xora erthounde...

Alexandros

18. nasosKE_30

nasosKE_30 Ενεργό Μέλος

757
    347
    95
  19. Pigaki

Pigaki Μέλος

948
    211
    58
    Aρα λογικα λατιν ή καντρυ αυστραλεζικη!:p

20. annouk313

annouk313 Μέλος

520
    155
    58
    Εγώ πάντως έχω παρατηρήσει οτι τα παραδεισάκια μου-όπως κ το καναρινάκι που είχα παλιότερα- άκουγαν με αρκετά μεγάλη ευχαρίστηση λαικάκαι έντεχνα πχ μαρινέλλα,καλογιάννη, και αρκετά τραγούδια τα οποία περιλαμβάνουν μπουζούκι,φλογέρα κ γενικά περίεργους ήχους που ίσως τους τραβάνε τη προσοχή.