χαθηκε η θηλυκια

Συζήτηση με θέμα χαθηκε η θηλυκια, που ξεκίνησε από Raven, στο Forum 'Αναπαραγωγή Ιθαγενών Πουλιών - Υβριδίων' του PetBirds, 28 Φεβ 2008.

1. Raven

Raven PB New Member

Λοιπον, η καρδερινα που φαινεται στο avatar μου ,ειναι ο Ρινος Καρδερινος. Τον Ακη Λουγαρακη θα σας τον παρουσιασω καποια στιγμη με ωραια φωτο. Εχω πουλια με..ονοματεπωνυμο,βλεπετε!:D
    Το θεμα ειναι το εξης : ειχα μεχρι πριν 2 εβδομαδες μια θηλυκια καρδερινα γεννημενη στην αιχμαλωσια που ενας φιλος μου την ειχε χαρισει περυσι οταν ητανε γιαβρακι. Εφετος ελεγα να φτιαξω μια κλουβα στο μπαλκονι και να προχωρησω σε αναπαραγωγη μιας και ο αρσενικος ειναι "φονιας" (καταπληκτικες φωνες και γυρισματα). Ο αρσενικος ειναι 9 ετων και τα περιθωρια στενευουν.
    Πριν 2 εβδομαδες στο μπαλκονι μια δεκαοχτουρα εκατσε πανω στο κλουβι και το εριξε κατω. το θηλυκο εφυγε τρομαγμενο και το εχασα !:(
    Τωρα ο αρσενικος ειναι πυρωμενος φουλ.
    Τι λετε θα βρω νεα θηλυκια τοσο συντομα η να τον βαλω με καναρα τουλαχιστον;

2. Katerina

Katerina PB Member

Να βρεις θηλυκια δυσκολο,θα πρεπει να ειναι προετοιμασμενη και οι περισσοτεροι εχουν ηδη ετοιμασει ζευγαρια...
    κριμα για το πουλακι δεν ξαναγυριζει λες ε?περιμενε λιγο με ανοιχτο κλουβι μπας και...μπορει ν αειναι κοντα και να την καλεσει ο αρσενικος σου

3. Raven

Raven PB New Member

Γυρισε την ιδια μερα και το βραδυ κουρνιασε σε εναν πευκο απεναντι απο το μπαλκονι. Ημουν σιγουρος οτι θα την ξαναεπιανα και γι αυτο δεν ανησυχησα.
    Αφησα τον αρσενικο ολη νυχτα εξω με μια παγιδα,αλλα το πρωι αφαντη η κυρια !

4. kimi

kimi PB New Member

Αχ τι κριμα. Να ξαναπροσπαθησεις!

5. Raven

Raven PB New Member

Μετα απο 15 μερες δεν νομιζω οτι υπαρχει ελπιδα πια να γυρισει.
    Το θεμα ειναι οτι εχω στη Σαμο σε μια μεγαλη κλουβα με καναρια, 3 θηλυκιες καρδερινες 2 ετων. Ενας φιλος του πατερα μου ειχε αγορασει 5 γιαβρακια αγρια και κρατησε τα 2 αρσενικα μολις εδειξαν ενω τις τρεις θηλυκιες τις εριξε μεσα στην κλουβα με τα καναρια μου.
    Επειδη ομως η κλουβα ειναι μεγαλη με δεντρα μεσα ,τα πουλια ειναι σε αγρια κατασταση και δεν ξερω αν θα προσαρμοζονταν σε μια κλουβιτσα στο μπαλκονι. Ειναι και το σοκ της μετεφορας απο την Σαμο..

6. kimi

kimi PB New Member

Δίκιο έχεις μετά απο τοσες μέρες.
    Μακάρι να την έχει πιάσει κάποιος κ να είναι καλα.

7. kristhegreek

kristhegreek PB New Member

Κανάρα θα βρεις σίγουρα, το θέμα είναι πώς θα ταιριάξουν με τον καρδερίνο.
    Αξίζει να προσπαθήσεις, έστω και χωρίς εγγυημένα αποτελέσματα.

8. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

στειλε μου ενα πμ με το σταθερο σου να σου δωσω εγω μια θηλυκια καρδερινα αγαπητε μας ζωγραφε και οτι γινει ειναι 2 χρονων αλλα τα αλλα ειναι στο χερι σου

9. Raven

Raven PB New Member

Φιλε Αστραπογιαννε σ ευχαριστω πολυ! Κι εγω για να ανταποδωσω θα σου φτιαξω ενα ωραιο πινακακι με θεμα καρδερινα η οτι αλλο θελεις.
    Εχεις pm

10. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

την καρδερινα στην δινω γιατι ειδα οτι εισαι ανθρωπος μεμερακι και αγαπη για τα πουλια ,δεν θελω να φτιαξεις τιποτα να εισαι καλα μονο

Μοιραστείτε

Φόρτωση...