υλικό φωλιάς

Συζήτηση με θέμα υλικό φωλιάς, που ξεκίνησε από natasha, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 19 Φεβ 2008.

1. natasha

natasha Banned

Γεια σας! Έχω δύο καναρίνια τα οποία είναι σε φάση αναπαραγωγής. Ευτυχώς όλα πάνε πολύ καλά και τα πουλιά συμβιώνουν αρμονικά. Θέλω να σας ρωτήσω κάτι...τι υλικό να βάλω στο κλουβί για δημιουργία φωλιάς? Είχα αγοράσει έτοιμο υλικό από ένα κατάστημα αλλά τελείωσε.Ήταν λεπτές κλωστές και βαμβάκι. Για να συνεχίσουν να φτιάχνουν τη φωλιά μπορώ να βάλω κάτι άλλο εξίσου καλό ή θα πρέπει να αγοράσω κι άλλο έτοιμο υλικό? Τι μου προτείνετε?

2. andrews69

andrews69 PB New Member

καλως ηρθες πρωτα απο ολα αν το ετοιμο υλικο το εβαλε ολο δεν βλεπω το λογο να βαλεις κατι αλλο αφου το εχει αποδεχτει

3. GINOMO1977

GINOMO1977 PB New Member

Καλησπερα Νατασα;) .Αν πας σε ενα μαναβικο και ζητησεις λινατσα πιστευω οτι θα σου δωσει.Την αφηνεις στη χλωρινη με ζεστο νερο για 3 ωρες και επειτα την πλενεις κανονικα.Το καλο με τη λινατσα ειναι οτι τα αυγα εχουν καλυτερη θερμοκρασια χωρις να μειωνεται η απαραιτητη υγρασια και ο αερισμος που χρειαζεται.Επισης δεν μπερδευεται στα ποδια των πουλιων και τα διευκολυνει στο πλεξιμο της φωλιας.

4. natasha

natasha Banned

Ευχαριστώ για το καλοσώρισμα! Η φωλιά φαίνεται μικρή και οχι τελειωμένη. Αυτό με προβληματίζει.

5. natasha

natasha Banned

Ευχαριστώ ginomo1977. Μήπως όμως η χλωρίνη βλάψει τα πουλάκια? Κάποια στιγμή κάποιο φίλοι μου είπαν ότι η λινάτσα μπορεί να μαζέψει ψείρες! Ξέρετε αν αυτό αληθεύει?

6. GINOMO1977

GINOMO1977 PB New Member

Οταν την βγαλεις απο τη χλωρινη.την πλενεις κανονικα με πρασινο σαπουνι ή υγρο για τα πιατα και την ξεπλενεις με αφθονο νερο.Οσο για τις ψειρες οποιοδηποτε υλικο και να βαλεις αν τα πουλια εχουν τοτε θα εχει και η φωλια.

7. andrews69

andrews69 PB New Member

λινατσα χλωρινη το ξερεις ginomo1977 οτι η χλωρινη κανει να φυγη απο την λινατσα 14 με 15 μερες εφοσων την εχεις πλυνη καλακαλα οποτε για να το πεις αυτο στην νατασα πρεπει νατης πεις να περιμενει πριν τη βαλει η οτι θα επρεπε να εχει ξεκινηση αυτην την διαδικασια απο την αρχη

υστ βαλε και το μικρο σου ονομα;

8. natasha

natasha Banned

Σ ευχαριστώ! Ελπίζω να πάνε όλα καλά. Συμφωνείς με την άποψη του andrews69 παραπάνω? Μήπως δεν χρειάζεται να βάλω πρόσθετο υλικό?

9. natasha

natasha Banned

Δηλαδή να αγοράσω κι άλλο έτοιμο υλικό,έτσι?

10. andrews69

andrews69 PB New Member

νατασα εδω θα ακουσεις παρα πολλες γνωμες με αρχη οτι υπαρχουν ανθρωποι που ξερουν παρα πολλα πραγματα εσυ ομως θα αποφασισεις απο αυτα που θα ακουσεις πιο ειναι το σωστο βεβαια δεν υπαρχει καποιος εδω που θα σου πει κατι λαθος

11. GINOMO1977

GINOMO1977 PB New Member

Αν το προβλημα ειναι η χλωρινη,τοτε απλα πλυντετη με σαπουνι. Ειναι απλο το πραγμα βρε παιδια,εγω παντως ετσι οπως την κανω δεν εχω προβλημα

12. natasha

natasha Banned

ΟΚ. Μάλλον θα δοκιμάσω σαπούνι και όχι χλωρίνη! Πάντως ευχαριστώ πολύ!

13. GINOMO1977

GINOMO1977 PB New Member

Σου ευχομαι καλη επιτυχια.Αυτο που η θελα να τονισω ειναι το ποσο καταλληλη ειναι η λινατσα

14. andrews69

andrews69 PB New Member

νατασσα να προμηθευτης απο ενα πετ σοπ σπρει για τις ψειρες να βαλεις στηφωλια απο κατω στις γωνιες του κλουβιου και στα πλαστικα κλαρακια του κλουβιου εκει που πιανουν στο κλουβι περισσοτερο ειναι προλιπτηκο γιατι πιανει 1στης 10 ψειρες το πουλι οι οποιες ειναι αυτογενεις αποτο ιδιο το πουλι για να μην τρομαζουμε κιολας

15. andrews69

andrews69 PB New Member

παντως φιλε ginomo1977 πραγματικα ειναι καταληλλη η λινατσα συμφωνω σε αυτο

16. natasha

natasha Banned

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο!Για οποιοδήποτε νέο θα σας ενημερώσω

17. Glosterfancy

Glosterfancy Πρώην djspikos

Καλημέρα παιδιά. Και εγώ πήγα αγόρασα λινάτσα σκέτη και την έβαλα σε ένα κουβα με χλωρίνη για μια μέρα και μια ποσότητα INS 15 μέσα στο νερό. Και σήμερα την ξέπλυνα καλά και μετά ξανά INS 15. Ανακάτεψα και βαμβάκι μαζί και είναι έτοιμο. Ενώ σε Μαγαζιά Pet Shop που ρώτησα είχε 500gr 16 ευρώ. Ενώ έτσι μου βγήκε 3.60. Και την λινάτσα την πήρα από μαγαζί με σιδερικά είδη. Τα κομμάτια που έκανα είναι 3-6 cm και 8-10 cm στο περίπου.

18. andrews69

andrews69 PB New Member

φιλε ηρακλη δεμ γνωριζω γενικα τις τιμες αλλα αυτο που περνω απο τα πετ πουειναι ινες απο λινατσα με βαμβακι ετοιμο μαζι με βαση που μπαινει στο κλουβι εχει 2.40 και χρησιμοποιει η καναρα μου 1 και μισο αποτο δευτερο

19. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Δεν υπάρχει τέτοια τιμή στην αγορά (500γρ 16ευρώ.)
    6-7 ευρώ βρήσκω παντού βαμβάκι-σισαλ-γιουτα αποστηρομένο.
    Μήπως δεν κατάλαβες καλά , Ηρακλή ?
    Να το πουλάνε εκεί 2,5 φορές απάνω ?

20. Isidoros

Isidoros PB New Member

Νατάσσα και η λινάτσα που λένε τα παιδιά είναι κατάληλη και το υλικό που αγόρασες από το πετ-σοπ καλό είναι.
    Να ξέρεις όμως ότι οποιοδήποτε υλικό και να χρησιμοποιήσεις πριν καν βάλεις την φωλιά θα πρέπει το κλουβί σου να είναι πεντακάθαρο και πλήρως απολυμασμένο.Με αυτόν τον τρόπο ούτε ψείρες θα πιάσουν οι γονείς αλλά και ούτε θα τις μεταδόσουν στα μικρά.
    Από την άλλη και οι καθαριότητες που θα κάνεις μετά θα είναι λιγότερες και δεν θα τα ενοχλείς πολύ.
    Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...