τινάζεται τη νύχτα

Συζήτηση με θέμα τινάζεται τη νύχτα, που ξεκίνησε από sorips85, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 28 Μαρ 2008.

1. sorips85

sorips85 PB New Member

Το καναρινάκι που μου δώσανε δέν πρόλαβε καλά-καλά να πάτήσει το πόδι του μετά το ατύχημα που σας προανέφερα τώρα τα βράδια ξυπνάει τινάζει τα φτερά του κάθε δέκα λεπτά και ορισμένες φορές αλλάζει και θέση.
    Έχει κολλήσει ψείρες ?
    Δεν έχω αλλό πουλί που πιθανος να κόλλησε και το κλουβί ήταν καινούριο και το καθαρίζω καθημερινά.
    Τις πρώτες μέρες δεν συνέβαινε αυτό. Τι μπορεί να φταίει?
    Επίσης μπορει κανεις να καταλάβει αν είναι κάποια ράτσα?

2. Λέλος

Λέλος Banned

Προφανώς το καναρινάκι είχε ψείρες και όταν το πήρες και όσο περνά ο καιρός και αυξάνεται η ζέστη μεγαλώνουν και το πληγώνουν περισσότερο. Στο εμπόριο θα προμηθευτείς πολλά και απορασιτικά σου συνιστώ ανεπιφύλακτα να το ψεκάσεις με Front line που και για σκύλους. Εφαρμόζεται κάτω από τις φτερούγες και μια στο πίσω μέρος του κεφαλιού στον σβέρκο.

3. lizard

lizard PB Member Article Writer

ενα καλο φαρμακο για τις ψειρες ειναι αυτο ειχε καλα αποτελεσματα οταν το χρησιμοποιησα. Chevi-tren

4. redcanary

redcanary PB New Member

Ακόμα και όταν αγοράζουμε καινούργια αντικείμενα για τα πουλάκια συνιστάται η απολύμανση, γιατί δεν ξέρουμε αν στο χώρο αποθήκευσης υπήρχε σκόνη, έντομα ή ακαθαρσίες, τις οποίες δε βλέπουμε με γυμνό μάτι.
    Καλό πλύσιμο - τρίψιμο με σαπούνι και ξύδι χρησιμοποιώ εγώ.

5. Λέλος

Λέλος Banned

Συμφωνώ και επαυξάνω αλλά προτιμήστε την καθαρή αιθυλική αλκοόλη 95 βαθμών για σίγουρα αποτελέσματα

Μοιραστείτε

Φόρτωση...