σκαθακι απεβιωσε ξαφνικα

Συζήτηση με θέμα σκαθακι απεβιωσε ξαφνικα, που ξεκίνησε από τσατσας, στο Forum 'Γενικά για Ιθαγενή Πουλιά - Υβρίδια' του PetBirds, 28 Νοε 2007.

1. τσατσας

τσατσας PB New Member

ειχα ενα σκαθακι καινουργιο ζωηρο και ξαφνικα σε 4 μερες εγιναι ενα κουβαρι και απεβιωσε

2. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

το πηρες απο που??ηταν αγριο ή εκτροφης???πως ηταν οταν απεβιωσε αδυνατο τοσο οσο να φαινεται το κοκκαλο του στηθους ??? ηταν λερωμενο στον πρωκτο???πες λιγα συμπτωματα και αν το ειχες με αλλα πουλια μαζι

3. τσατσας

τσατσας PB New Member

το πηρα απο μαγαζι ηταν αγριο ηταν μονο στοκλουβιτου σταματησε νατροει και ηταν καθαρω του εβαλα στονερο μιση ασριρινη παιδικη

4. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

το στηθος φαινοταν το κοκκαλο ή ηταν παχυ κανονικο δηλαδη??

5. τσατσας

τσατσας PB New Member

οχη ηταν κανονικο

6. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

επειδη δεν το ειδα και δεν ειχε κανενα συμπτωμα οπως λες θα πω οτι ηταν πολυ προσφατα πιασμενο και δεν αντεξε,παρα πολλα αγριοπουλια δεν αντεχουν μονο και μονο επειδη μπηκαν σε κλουβι χωρις κανεναν αλλο λογο αλλο δεν μου ερχεται τιποτα

7. City

City PB New Member

Ετσι ετυχε και σε εμένα

8. kristhegreek

kristhegreek PB New Member

Πάρα πολλά πουλιά ειδικά όταν πιάνονται μετά τις αρχές Νοεμβρίου πεθαίνουν μέσα σε λίγες ώρες ή ημέρες, τα ποσοστά θνησιμότητας διαφέρουν ανάλογα με το είδος.
    Αυτό που πολλές φορές έχω ακούσει να λέγεται σε παρέες παλιών ξοβεργάδων είναι ότι τα πουλιά τρώγοντας ξυνάκι (είδος φυτού που εμφανίζεται στην εξοχή μετά τα πρωτοβρόχια) μουδιάζει το στόμα τους και μετά δεν μπορούν να φάνε τους σπόρους στο κλουβί.
    Προσωπικά πιστεύω πώς αυτό δεν δικαιολογεί θανάτους που επέρχονται άμεσα ή μέσα σε λίγες ώρες αφού ο θάνατος από λιμοκτονία δεν είναι τόσο άμεσος .Συνιστώ όμως να δίνεται στα φρεσκοπιασμένα πουλάκια (τα λυπάμαι τα καημένα), τροφή από τριμμένους ή ξεφλουδισμένους σπόρους για κάθε ενδεχόμενο.

9. Rainbow

Rainbow Banned

Ενταξει γενικα επειδη μου τυχει σε πολλα αγριοπουλια να εχουν την ιδια συμπεριφορα οποτε γινεται ενα αγριο πουλι κουβαρι μπορει να σημαινει δυο πραγματα αυτο 1)λουφαζει η 2) να ειναι αρρωστο
    Εγω τουλαχιστον μολις μου δειχνει το πουλι κατι τετοιο να γινεται κουβαρι η να εχει μισανοιχτα τα ματια του και να στεκεται κατω το αφηνω κατ'ευθειαν ελευθερο,το χω κανει σε πολλες καρδερινες

10. sophia pj.

sophia pj. PB New Member

Την ασπιρινη γιατι την εβαλες???Και μιση κιολας??(ειναι αργα πια..αλλα ασπιρινη???)

11. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

η ασπιρινη ειναι παυσιπονο πολυ καλο για τα πουλια και βαζουμε μιση γιατι ετσι και αλλιως το πουλακι δε θα πιει παρα πολυ νερο οποτε βαζουμε και λιγο νερο (μια η αλλη μας ερχεται στο τελος)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...