πως να μαθω ενα πουλι να τραγουδα

Συζήτηση με θέμα πως να μαθω ενα πουλι να τραγουδα, που ξεκίνησε από lizard, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 30 Ιαν 2008.

1. lizard

lizard PB Member Article Writer

εχω ενα καναρινι που δεν ξερει να κελαιδαει μπορειτε να μου πειτε
    τροπους για να το μαθω να κελαιδαει.

2. annouk313

annouk313 PB New Member

Lizard καλώς ήρθες κ απο εμένα. Νομίζω πως τα καναρινάκια το έχουν στη φύση τους να τραγουδάνε.Ίσως θα ξέρεις πως τα θηλυκά δε τραγουδάνε παρά μονο βγάζουν ήχους του στυλ "τσιου". Τωρα για τα αρσενικά νομίζω πως άμα είναι ζευγάρι με θηλυκιά παυουν πλεον να κελαηδάνε συνεχόμενα γιατι συνήθως το πολύ κελαηδισμα το κάνουν όταν είναι ελευθερα κ θέλουν να κορτάρουν. Αυτά ξέρω εγώ αν κ τώρα πια δεν έχω καναρινάκι.οποτε ίσως σε βοηθήσει κ καποιος άλλος ειδικότερος απο εμένα..

3. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

αν ειναι πανω απο 2 χρονων κα ιδεν κεάϊδησε ποτε ειναι θηλυκο αν ειναι πιο μικρο ισως αφρχισει ανα πασα στιγμη να κελαϊδαει οποτε μην στεναχωριεσαι αργα η γρηγορα θα τραγουδησει αν εινα ιαρσενικο

4. Σιγουρέψου για το φύλο πρώτα και αν είναι αρσενικό κάνε υπομονη κάποια στιγμη θα κελαηδησει.Εκτός και αν είναι άρρωστο...τότε ζητα την βούθεια κάποιου ειδικού.

5. lizard

lizard PB Member Article Writer

ειναι σιγουρα αρσενικο απλα ειναι μικρο σε ηλικια και θελω να το μαθω να κελαιδαει συγκεκριμενους ηχους.

6. Isidoros

Isidoros PB New Member

Όλα τα πουλιά ακόμα και όταν αναπτύσσονται μέσα στο αυγό έχουν ακούσματα.Τα πρώτα ακούσματα βέβαια που μαθαίνουν είναι του πατέρα τους.Από το πόσο θα εξελίξει την φωνή του εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.Από τί ακούει από το πόσο καλός μαθητής είναι και πόσο καλά αποστιθίζει αυτά που ακούει.Κάθε πουλί μέχρι τα τρία του χρόνια μαθαίνει.Καταλαβαίνεις βέβαια ότι όσο πιο μικρό αρχίζει τόσο το καλύτερο.Απότι καταλαβαίνω εσύ θέλεις να χτυπήσεις το πουλί με κάποιες συγκεκριμένες φωνές.Βασικό σε αυτό είναι κάθε τι που μαθαίνει το πουλί να γίνεται αβίαστα.Χωρίς το πουλί να στρεσάρεται και να δυσανασχετεί.Καλό βέβαια είναι να έχεις και ένα δάσκαλο κοντά του που να κάνει τις φωνές που θέλει για να ακούει.

7. gardeline

gardeline PB New Member

Θα θελα να μου πειτε καποια ιστοσελιδα που μπορω να κατεβασω φωνες απο καναρινια και καρδερινες

8. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Τελευταία επεξεργασία: 14 Ιουλ 2016
  9. gardeline

gardeline PB New Member

Ευχαριστω πολυ stavro

Μοιραστείτε

Φόρτωση...