προβλημα καναρας

Συζήτηση με θέμα προβλημα καναρας, που ξεκίνησε από κυριάκος, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 27 Μαρ 2008.

1. κυριάκος

κυριάκος PB New Member

σημερα μετα απο δυο αυγα η καναρα μου εκανε ενα χωρις κελυφος και της βγηκε εξω η μητρα . Να σημειωσω οτι και το δευτερο αυγο το εκανε σημερα το πρωι μπορει καποιος να βοηθησει;

2. lizard

lizard PB Member Article Writer

οταν λες της βγηκε εξω η μητρα τι εννοεις.η καναρα ζει;

3. κυριάκος

κυριάκος PB New Member

ναι . αλλα δεν μπορει να καθησει

4. lizard

lizard PB Member Article Writer

η μητρα κρεμετε απο το σωμα της η εφυγε μαζι με το αυγο.Πρωτη φορα ακουω κατι τετοιο.

5. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Μήτρα έχουν μόνο τα θηλαστικά, μη χρησιμοποιείτε ορολογία που δεν ισχύει διότι υιοθετείται λανθασμένα. Πιθανόν αυτό που περιγράφει ο Κυριάκος να είναι πρόπτωση αμάρας.

6. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

7. Φοίβος

Σταυρο τωρα το ειδα το ποστ σου. Νομιζω πως η ελληνικη ορολογια ειναι αυτη που ειπες.

8. RED

RED PB New Member

Δυστηχώς μου έχει συμβεί και εμένα. Πριν δύο χρόνια οταν γύρισα το απόγευμα στο σπίτι διαπίστωσα οτι κρεμόταν απο την αμάρα της κανάρας (είχε κάνει 2 αυγά) κάτι σαν "έντερο". Το πρωί η κανάρα ηταν νεκρή:(. Δεν πρόλαβα να την πάω σε κτηνίατρο. Φίλε ευχομαι η κανάρα σου να μην έχει την ίδια κατάληξη.

9. κυριάκος

κυριάκος PB New Member

ανεβαζω εικονα

Συνημμένα Αρχεία:

10. Φοίβος

Δεν ειμαι κτηνιατρος αλλα νομιζω ειναι αυτο που ειπαμε με το Σταυρο. Χρειαζεται πτηνιατρο επιγοντως! Μην την αφησεις! Ειναι εσωτερικα οργανα και ειναι ευαισθητα και σε τραυματισμο και σε μολυνσεις!

Αν δεν εχεις καποιον ηδη κοιτα εδω... https://petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/

11. redcanary

redcanary PB New Member

Φαντάζομαι ότι εκτός του ότι πρέπει να την πας άμεσα στο γιατρό, θα πρέπει να την κρατας ζεστή, γιατί η εσωτερική θερμοκρασία είναι υψηλότερη από τη θερμοκρασία περιβάλλοντος.

12. stefanos2007

stefanos2007 PB New Member

Το ίδιο πρόβλημα είχα αντιμετωπίσει πριν λίγους μήνες σε ένα θηλυκό ζεμπράκι.
    Εμένα έζησε περίπου δύο μήνες αλλά ποτέ δε συνήλθε. Δύσκολη περίπτωση

Κρίμα

13. κυριάκος

κυριάκος PB New Member

ευχαριστω για τηναμεση ανταποκριση σας αλλα εδω ειναι επαρχια(χαλκιδικη)που πτηνιατρος, κριμα.

14. valantis1

valantis1 PB New Member

Φιλε ελπιζω να γινει καλα η καναρα σου.

Βρήκες καιρό, αρμένιζε,

καιρό μην περιμένεις,

γιατί ο καιρός τα πράγματα

δεν ξέρεις πως τα φέρνει.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...