λαγουδακι!

Συζήτηση με θέμα λαγουδακι!, που ξεκίνησε από Katerina, στο Forum 'Chit Chat' του PetBirds, 24 Φεβ 2008.

1. Katerina

Katerina PB Member

απεκτησα καινουριο κατοικιδιο!απο το σαββατο φροντιζω ενα λαγουδακι ημερων,ειχε βγει βολτα με τα σκυλια στο χωραφι ο μπαμπας ου το σαββατο,και το ενα "φερμαρε"ηταν ενα λαγουδακι μονο του,η μαμα του πουθενα,και δεν υπηρχε φωλια τριγυρω...ο μπαμαπς μου το πηρε στα χερια του γιατι αν γλυτωνε απο τα σκλυλια,δε θα γλυτωνε απο τα γερακια,τα σαινια και τ ακιρκινεζι απου ειναι παρα πολλα στην περιοχη...το λαγουδακι τρωει γαλα σκονη για κουταβια με συριγγα και λογικα ειναι καλα γιατι οι βιολογικες του αναγκες γινονται κανονικα...αρα τοπεπτικο του λειτουργει μια χαρα.Ξερω οτι ο λαγος ειναι πολυ ευαισθητο ζωακι και ανησυχω αλλα απο χτες το μικρουλι εχει μεγαλωσει κι εχει ζωηρεψει απιστευτα!δε χορταινω να το βλεπω να γλυφεται και ν ακαθαριζεται,απλα ειναι τελειος!

2. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Να σου ζησει! :D Και που ειναι οι φωτογραφιες??? :rolleyes:

3. kimi

kimi PB New Member

Nα σου ζησει. Και ναι, βαλε φωτο.

4. nivogr

nivogr Banned

Αυτό είναι το δικό μου λαγουδάκι τον λένε ΟΥΨΙ

DSC00370.jpg

DSC00373.jpg

DSC00382.jpg

5. Φοίβος

Πολυ ωραιο Δημητρη!:D Ειναι μωρο ?

6. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Κατερίνα και Δημήτρη να σας ζήσουν τα λαγουδάκια σας!

Να τα προσέχετε σαν τα μάτια σας , γιατί κάποιοι μπορεί να τα βλέπουν σαν μεζεδάκια...:rolleyes:

7. nivogr

nivogr Banned

Σας ευχαριστώ είναι περίπου 3-4 μηνών

8. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Λαγουδάκια ή κουνελάκια???

9. nivogr

nivogr Banned

ΑΝ ξεχωρίζεις το δικό μου είναι κουνελάκι σπιτικό γεννημένο σε κλουβί το λαγουδάκι το είπα εκ παραδρομής ευχαριστώ!

10. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Επειδή τα ξεχωρίζω για αυτό ρώτησα :)

11. nivogr

nivogr Banned

;)τότε μπορούσες να με διορθώσεις επειδή και εγώ τα ξεχωρίζω
    παντός όλα καλά ...:D

12. stefanos2007

stefanos2007 PB New Member

Να σου ζήσει.
    Και εμένα κουνέλι μου κάνει και όχι λαγός

13. Smokie

Smokie PB Member

Πολύ όμορφο να το χαίρεσαι, Κατερίνα ανέβασε καμια φώτο όταν μπορέσεις :)

14. Katerina

Katerina PB Member

Μονο που δεν εξρω ακριβως ποσοπρεπει να τρωει τη μερα...

15. dimitris

dimitris PB New Member

μην στεναχωριεσε κατερινα .
    τον gorgino ρωτα αυτος ξερει.
    μαχαιροπιρουνα ακουω.

16. sophia pj.

sophia pj. PB New Member

Λαγος στιφαδο Υ Λ Ι Κ Α

• 1 μικρό λαγό
    • 2 ½ κιλά κρεμμύδια μικρά
    • 1 κρεμμύδι ξηρό μεγάλο
    • 1 φλυτζάνι λάδι
    • 1 φύλλο δάφνης
    • 1 φλυτζάνι ξύδι
    • 2 κονσέρβες τοματάκι
    • 3 σκελίδες σκόρδο
    • 4-5 μπαλάκια μπαχάρι
    • αλάτι, πιπέρι
    ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ
    Κόβετε σε μερίδες το λαγό
    Το βάζετε σε μία λεκάνη με το ξύδι και 1 ποτήρι νερό για 2-3 ώρες
    Από βραδύς μπορείτε εάν θέλετε να βάλετε σε μία λεκάνη με νερό τα κρεμμυδάκια και την άλλη μέρα να τα ξεφλουδίσετε εύκολα και χωρίς δάκρυα
    ΜΑΓΕΙΡΕΜΑ
    Βάζετε σε μία κατσαρόλα νερό να βράσει και ρίχνετε τα κρεμμυδάκια
    Αφού πάρουν δυο τρείς βράσεις τα βγάζετε.
    Βάζετε το λάδι στην κατσαρόλα αφού πετάξετε το νερό και όταν κάψει, προσθέτετε το ξηρό κρεμμύδι ψιλοκομμένο και το λαγό και τα σωτάρετε.
    Προσθέστε την τομάτα και το αλατοπίπερο
    Βγάζετε το λαγό από την κατσαρόλα και στρώνετε στον πάτο τα κρεμμυδάκια και μετά τοποθετείτε από πάνω το λαγό .
    Προσθέτετε τη δάφνη, το μπαχάρι και το σκόρδο και ανακατεύετε.
    Προσθέτετε ένα ποτήρι νερό και αφήνετε να σιγοβράσουν.
    Σκεπάζετε την κατσαρόλα, και την αφήνουμε σε χαμηλή φωτιά για 3-4 ώρες περίπου και να μείνει με την σάλτσα του.

Μην βαρατε !αστειακι ηταν...χαχχαχαχαχα..ειναι πολυ γλυκουλι Κατερινα...να το προσεχεις ειναι πολυ ευαισθητο.Ρωτα κτηνιατρο.Και για την διατροφη του..αλλα και για τυχον κινδυνους να κολλησει κατι.Με τον μητρικο θηλασμο παιρνουν αντισωματα και εκτος αυτου η επαφη του μαζι σας μπορει να το ''χαρισει'' καμια ασθενεια.Επισης θα μπορουσες να ψαξεις να βρεις ..για καποιο κεντρο που φροντιζουν αγρια ζωα και τα επιστρεφουν στην φυση αργοτερα.Αν το κρατησεις πολυ φοβαμαι πως θα ειναι δυσκολο να το επιστρεψεις εκει οπου ανηκει.

δες αυτο.. Ελληνικό Κέντρο Περίθαλψης Άγριων Ζώων - Hellenic Wildlife Hospital

17. Katerina

Katerina PB Member

Ευχαριστω πολυ!μιλησα ηδη χτες το πρωι με κεντρο περιθαλψης αγριων ζωων , ηταν λιγο καχυποπτοι μαζι μου κι αυτο με ενοχλει,και που το βρηκες,κι αφου δε γεννανε τετοια εποχη...ολοι οι κτηνιατροι μου λενε γυρισε το πισω,μα πως και που?δεν το αναγνωριζουν οι γονεις λογω μυρωδιας πλεον.Νομιζω οτι το θεμα δνε εχει γυρισμο,και στο κεντρο περιθαλψης να το παω οι ιδιοι θ ατο ταιζουν,παλι θα δεθει με ανθρωπο,και σε ενα γνωστο μου να το δωσω που εχει εκτροφειο λαγων στις σερρες,δεν το δεχεται λαγινα...Σκεφτομαι να το κρατησω,να περιφραξω ενα χωρο ευρυχωρο στη δουλεια μου ,ετσι κι αλλιως κοντα εκει βρεθηκε.κι αν μπορω να του παρω εναν ακομη για παρεα απο τον εκτροφεα.
    Ναι σοφια,το θεμα των μικροβιων το ξερω,προσεχω πολυ και πριν να τον πιασω και μεταπλενομαστε με anti-bacterial σαπουνια.Το καλο ειναι οτι για την ποσοτητα μου εδειξε μονο του,ηδη αυξησε τη δοση της τροφης του,ζηταει και δεχεται περισσοτερο φαγητο!και μεγαλωνει μερα με τη μερα!Αρχισε να παιζει και να αντιλαμβανεται το "υψομετρο".Επισης αρχισε να "μασουλαει" φοδρα απο τις πυτζαμες μου καιπροσπαθει να ροκανισει οτι σκληρο βρει.Καθε μερα που περναει ειμαι σημαντικη γι αυτον ,ξεπερναει τον κινδυνο,δεν πιστευα οτι θα ζησει...ειναι μεγαλο το ποσοστο θνησιμοτητας μικρων λαγων.:D

18. sennacostas

sennacostas PB New Member

Να σου ζησει...
    Αλλα για την Ελενιτσα δεν ειπες τιποτα...
    Κλαψ...

19. Φοίβος

Απιθανος ειναι! :D Εαν πας σε ενα πετ σοπ θα βρεις τροφες για μωρα κουνελακια που ειναι και επλουτισμενες με βιταμινες και ιχνοστοιχεια. Μονο επειδη ειναι μωρο δεν ξερω αν κανει να τρωει λαχανικα ακομη. Ρωτα εκει σε ενα πατ σοπ και θα σου πουνε. Αφου τον βρηκες μωρο και τον βλεπω ημερο γιατι δεν παιρνεις και ενα κλουβι για κουνελια να τον κρατησεις στο σπιτι. Αν τον περιφραξεις σε εξωτερικο χωρο να σαι σιγουρη οτι θα σκαψει και θα εξαφανιστει.

20. Katerina

Katerina PB Member

Φοιβο ευχαριστω!
    δεν κανει ακομη τιποτα περα απο γαλα σκονη για ζωακια!εχει πολλες βιταμινες και ιχνοστοιχεια.Οι λαγοι σε αντιθεση με τα κουνελια δε σκαβουν,σε αντιθεση με το τ ιπιστευουμε,ουτε οι φωλιες τους ειναιλαγουμια...η φωλια ειναι ελαχιστα σκαμμενη και επιφανειακη,κι εχουν προσβαση πολλα αγριμια,ο λαγος κανει 2-3 διαφορετικες φωλιες αναλογα με τον αριθμο των μικρων του.εχει ενα μικρο σε καθε"φωλια".και δε σκαβει,του αρεσει να πηδαει,για υτοκι ενα κλουβι θα τον περιοριζε πολυ,γι αυτο προτιμω ενα χωρο μεγαλυτερο!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...