κλούβα 2 Χ 1,5 Χ 2 m

Συζήτηση με θέμα κλούβα 2 Χ 1,5 Χ 2 m, που ξεκίνησε από boot, στο Forum 'Ιδιοκατασκευές, Παρουσιάσεις Εκτροφείων' του PetBirds, 30 Οκτ 2007.

1. boot

boot PB New Member

Λοιπόν :
    Ξύλα 35mm X45 mm 35€
    Πλαστικό πλέγμα 19 €
    Κουνελόσυρμα 4€
    Μπογιά 12€
    Βίδες, καρφιά, ξυλόστοκος, σύρτες, μεντεσέδες,κτλ, 10€

Οι διαστάσεις της κλούβας είναι 2 Χ 1,5 Χ 2m και αποτελείται από 5 κομμάτια που δένονται μεταξύ τους με βίδες και εύκολα μπορούν πάλι να αποσυναρμολογηθούν.

Συνημμένα Αρχεία:

• 12.jpg
      12.jpg
      File size:
      25,8 KB
      Προβολές:
      732
    • 1.jpg
      1.jpg
      File size:
      41,2 KB
      Προβολές:
      640
    • 2.jpg
      2.jpg
      File size:
      23,4 KB
      Προβολές:
      685
    • 3.jpg
      3.jpg
      File size:
      60,5 KB
      Προβολές:
      620
    • 5.jpg
      5.jpg
      File size:
      56,7 KB
      Προβολές:
      599
    • 8.jpg
      8.jpg
      File size:
      96 KB
      Προβολές:
      780
    • 9.jpg
      9.jpg
      File size:
      72,9 KB
      Προβολές:
      983
    • 10.jpg
      10.jpg
      File size:
      22,7 KB
      Προβολές:
      613
    • 14.jpg
      14.jpg
      File size:
      62,2 KB
      Προβολές:
      980
    • 6.jpg
      6.jpg
      File size:
      59,2 KB
      Προβολές:
      884
  2. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Μπράβο βρε Γιάννη, γεια στα χέρια σου! :)

Η ερώτηση που μου ήρθε στο μυαλό βλέποντας τις πρώτες φωτογραφίες, ήταν αν εμπιστεύεσαι το πλαστικό πλέγμα. Βλέποντας στη συνέχεια τις υπόλοιπες, φαντάστηκα πως δε θα χεις πρόβλημα εφόσον η κλούβα βρίσκεται σε εσωτερικό χώρο ;)

3. mixalis pappas

mixalis pappas PB New Member

Μπραβο, πολυ ωραια κατασκευη.
    Αν μου επιτρεπεις να κανω μια παρατηρηση καλοπροαιρετα.
    Αν δεν εχεις βαλει σητα για κουνουπια στα παραθυρα και την πορτα βαλε, ή στην κλουβα.

4. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

--Πολύ ωραία Γιάννη, καλορίζικη.
    Θέλω να σε παρακαλέσω όμως
    να μπείς στον κόπο να γράφεις κάπου-κάπου τις παρατηρήσεις σου
    για το εύχρηστον της κατασκευής ή τυχόν ατέλειες και λάθη
    που πιθανόν θα διαπιστώσεις στην συνέχεια,με την χρήση.
    --Τι υλικό χρησιμοποίησες για κάτω ?

5. boot

boot PB New Member

Φίλε Μιχάλη σίτα υπάρχει στην πόρτα αλλά από το παράθυρο την έχω αφαιρέσει για περισσότερο φως(Το ανοίγω για κάποιο χρονικό διάστημα).
    Στον πάτο έχω βάλει νάυλον και το έχω καλύψει με 2 πόνους ποταμίσια άμμο.
    Σκέφτομαι επίσης να φτιάξω ένα αφαιρούμενο χώρισμα για να την χωρίζω στα δύο, γι ΄ αυτό έκανα και 2 πόρτες. Αυτό που ήθελα πιο πολύ είναι μια κλούβα που να μπορώ να την λύνω όταν θέλω σε κομμάτια που θα τα πλένω-απολυμαίνω και θα τα αποθηκεύω. Ατέλειες σίγουρα υπάρχουν που θα τις κοινοποιήσω μόλις τις αντιληφθώ.

6. niktaoys

niktaoys PB New Member

Μπράβο! Πολύ ωραία κλούβα!

7. muthos

muthos PB New Member

μπραβω Γιαννη πολυ καλη καλη δουλια!ειναι ωραιο να βλεπεις κατασκευες

8. boot

boot PB New Member

Μετά από κάποιους μήνες χρήσης της κλούβας και αφού έχω τοποθετήσει χώρισμα στην μέση και έχω τώρα δύο κλούβες θα ήθελα να αναφέρω κάποια μειονεκτήματα που έχω διαπιστώσει. Εκτός από την σχετική δυσκολία και αναστάτωση που προκαλεί το πιάσιμο κάποιου πουλιού, οι πόρτες θα έπρεπε να είναι πιο κοντές (ίσως στο μισό ύψος) γιατί διαφεύγουν πουλιά κυρίως όταν καθαρίζω την κλούβα. Επίσης στο πλαστικό πλέγμα δεν μπορούν να τοποθετηθούν αρκετά αξεσουάρ κλουβιού (ποτίστρες κτλ) και αυτά που τοποθετούνται (κρεμιούνται δεν είναι αρκετά σταθερά) και μερικά πέφτουν.

9. Rainbow

Rainbow Banned

Μπαινεις μεσα και το καθαριζεις πως το καθαριζεις? ειδικα οταν μενουν για πολλες μερες περιτωματα σκληραινουν και κολλανε στον πατο,καλα ειναι να βαζες τιποτα λευκη αμμο απο κατω μεσα σε ενα μεγαλο ταψι και να το πετας καθε μηνα

10. lizard

lizard PB Member Article Writer

Η κλουβα που εφτιαξες ειναι τελεια μου αρεσει πολυ και η διακοσμιση που εκανες μεσα μπραβο τελεια κλουβα.Τωρα θελω να ρωτησω κατι ασχετο στην προ τελευταια φωτο εχεις μεσα δυο κοκκινα lizard η μου φαινετε;

11. boot

boot PB New Member

Ναι είναι δύο αρσενικά κόκκινα lizard

12. pougas

pougas PB New Member

Φίλε πολύ καλή η δουλειά σου!
    Νομίζω ότι εσυ δεν έχει πρόβλημα για το πως θα βγάζεις τα πουλιά έξω.
    Πρόσφατα ολοκλήρωσα μια κλούβα 1Χ90Χ1,85 (σιδερενια κατασκευή) και σκέφτομαι πως θα βγάλω τα πουλιά για το χειμώνα. Μερικοί μου λένε με απόχη!

Και πάλι μπράβο

13. billio

billio PB New Member

Μια ερωτηση μονο πως θα τα πιανεις αμα θες εκει μεσα?
    Εγω μια κλουβα εχω 1.20χ0,60χ0,60 και δεν γινετε να τα πιασω να τα βγαλω εξω για να την καθαρησω ποιο καλα!
    Βασιλης

14. gpontikakos

gpontikakos PB New Member

Kiklos - Internet-Shop Δες εκεί που λέει "Προσόψεις" Ίσως θα μπορούσες να προσαρμόσεις μία, ή και παραπάνω αν θες, σε κάθε μεριά και να βάλεις εκεί τα παρελκόμενα. Δεν ξέρω απο θέμα χώρου αν σε βολεύει, αλλά για να μην φέυγουν τα πουλιά θα μπορούσες να φτιάξεις άλλη μισή κλούβα σαν προθάλαμο. Να μπαίνεις εκεί πρώτα, να κλείνεις την πόρτα πίσω σου και μετά να μπαίνεις στο κομμάτι που έχεις τα πουλιά!
    Ο λόγος που στο λέω είναι γιατι βλέπω οτι πιάνει το χέρι σου! Συγχαρητήρια για την κατασκευή σου!

15. pougas

pougas PB New Member

Να σαι καλά για τα καλά σου λόγια.Ευχαριστώ θα το δω!

16. ΜΙτσος

ΜΙτσος PB New Member

Εγω τα πιαννω την νυχτα καθως ειναι ανημπορα να δουν και μπορεις πολυ ευκολα να τα πιασεις και μετα τους αναβω τα φωτα για να βρουν τοπο να κουρνιασουν ...

17. ΜΙτσος

ΜΙτσος PB New Member

η κλουβα μου ειναι 3μ χ 2.50μ χ 3μ περιπου...

18. pougas

pougas PB New Member

Φίλε πολύ έξυπνο! Μάλλον θα το κάνω και εγώ όταν θα θέλω να βγάλω κάποιο έξω! Να σαι καλά!

19. manos

manos PB New Member

poli oraia klouba,sou aksizoun synxaritiria.filika manos.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...