εσωψυχα

Συζήτηση με θέμα εσωψυχα, που ξεκίνησε από andrews69, στο Forum 'Chit Chat' του PetBirds, 11 Φεβ 2008.

1. andrews69

andrews69 PB New Member

Καλησπέρα σε όλους θέλω να μοιραστώ με εσάς τους φίλους των πουλιών την εμπειρία μου μέσα από αυτό το σαιτ.
    Ας ξεκινήσω πρώτα τη ήμουν πριν.
    Ξεκίνησα με τον πατέρα μου από μικρο παιδί και έβαζα ξόβεργες είχαμε κοντά στα 120 αγριοπούλια όσο μέναμε στο γουδί όπου και είχαμε αυλή με μια μεγάλη κλούβα τεραστίων διαστάσεων 4m*4.5m*2.1m την οποία την έφτιαξε ο πατέρας μου πρόχειρη βέβαια και από καθαριότητα απλός υποφερτή έτσι και έμαθα πιστεύοντας ότι γνωρίζω από πούλια
    Μέτα παντρεύτηκα και στο διαμερισματακι των 71 τετραγωνικών που αγόρασα δεν έπαιρνα απόφαση να βάλω πούλια
    κάποια στιγμή πήρα την απόφαση και ζήτησα από τον πατέρα μου να φέρει κάνα δυο πούλια και έτσι κατέληξα στα 32 ,στην είσοδο στο μπροστά μπαλκόνι στο πίσω μπαλκόνι και στην ταράτσα .Το αποτέλεσμα ήταν να μην μπορώ να τα φροντίσω και να χάνω αρκετά .
    ετσι ξεκινάει η αναζητηση στα σαιτ και ετσι και γραφτηκα στο PetBirds.
    Και ανακαλύπτω ότι από πουλιά τρίχες γνωρίζω απολύτως τίποτα ούτε καν τη είναι η πτεροροια έτσι μετά από συζητήσεις που έκανα με τα παιδιά εφόσον είχα αφήσει όλα τα πούλια μου ελεύθερα όσα κατάφερα να γλιτώσω περίπου 20 κατάλαβα την ζημιά που είχα κάνει στα πούλια στην φύση σε εμένα.
    Εχω ενα ελαφρυντικό επιδει έχω μεγαλώσει με την μητέρα μου μονό, η μόνη επικοινωνία που είχα με τον πατέρα μου ήταν μέσα από τα πούλια.
    όλα αυτά σας τα είπα γιατί τώρα έχω κανάρια εκτροφείου μόνο 4 σε σύνολο 2πιγκουινους πανέξυπνους και 1καρεδερινα εκτροφείου και αυτή χάρη στα παιδια ένιωσα την πραγματική αγάπη για τα πουλιά και ότι δεν τα αγαπάς άμα έχεις πολλά

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ όλους όσους με βοηθήσατε να γίνω αυτό που έγινα και για αυτά που έμαθα και αυτά που μοιράστηκα και συνεχίζω να μοιράζομαι με όλους εσάς

ΥΣΤ. Σταύρο και τζωρτζ'ινα ευχαριστώ για την καλή προσέγγιση και την ευγενια σας και φυσικά και σε όλα τα υπόλοιπα μέλη

2. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Βλέπεις Σταύρο ,γιατί, και πόσο αξίζει, αυτό που έφτιαξες ?

Αντρέα νάσαι καλά, να βλέπεις πάντα τον κόσμο
    με τα μάτια της ψυχής σου και νάσαι σίγουρος πως δεν
    θα χάσεις.

3. BISBA

BISBA PB New Member

Ουδείς αλάνθαστος.
    Ολοι κάνουμε λάθη, το θέμα είναι να αναζητήσουμε το σωστό.
    Και ξέρεις γινόμαστε καλύτεροι όταν μαθαίνουμε μέσα απο τα λάθη μας.

4. lancashire

lancashire PB New Member

Φιλε βρισκω πολυ γενναιο το ποστ σου
    και πιστευω οτι βγαζοντας αυτο το βαρος απο πανω σου παραλληλα δινεις ανειπωτη χαρα στα ονοματα που αναφερεις αλλα και παραδειγμα σε πολλους απο εμας

μην ξεχνας ποτε οτι ο Ο αναμαρτητος πρωτος τον λιθον βαλετω
    και δεν βλεπω πολους που θα μπορουσαν να σε πετροβολησουν

για να το παιξω και λιγο Κουκοδημος μιας και ειναι της μοδας

ΜΦΧ
    Πανος

5. Isidoros

Isidoros PB New Member

Φίλε Ανδρέα νομίζω ότι εμείς όλοι πρέπει να σε ευχαριστήσουμε.

6. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Μακάρι Ανδρέα μου όσο περνάει ο καιρός να αποκτούν όλο και περισσότεροι τη δική σου ευαισθησία, το αίσθημα ευθύνης και την παλικαριά. Είμαι σίγουρος πως τότε πολλοί από εμάς εδώ μέσα θα νιώθουμε χαρούμενοι και ικανοποιημένοι επειδή αξίζει τον κόπο αυτό που κάνουμε.

Να είσαι καλά και να χαίρεσαι τα πουλάκια σου :)

7. dkard

dkard PB New Member

Θέλω να ευχαριστήσω δημόσια των φίλο Αντρέα γιατί προχώρησε σε μία
    γενναία πράξη. Ελευθέρωσε τα άγρια πουλιά που είχε στη κατοχή του. Νομίζω ότι είναι καλό παράδειγμα για όλους εκείνους από την μεγάλη παρέα μας που εξακολουθούν να κρατάνε φυλακή άγρια πουλιά, και που τα καταδικάζουν το πιθανότερο σε θάνατο, αργό και βασανιστικό.

8. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Ανδρέα μου αξίζεις συγχαρητήρια για την ευγενική σου πράξη. Δείχνει άνθρωπο με ευαισθησίες και καλλιέργεια ψυχής!

Το ευχαριστώ ανήκει όλο στον Σταύρο για την όμορφη αυτή "φωλίτσα "που έχει φτιάξει για όλα εμάς τα ευαισθητα πουλάκια.Εγω δεν έχω κάνει τίποτα...εγω απλά αγαπαω τα πουλάκια...:)

9. Sissy

Sissy PB Senior Member

:)Ανδρεα,ανθρωποι που ομολογουν τα λαθη τους και μαθαινουν απ΄αυτα,
    εκδηλωνουν την αγαπη και τις ευαισθησιες τους,ειναι ΑΝΘΡΩΠΟΙ γενναιοι!
    Ευχομαι αυτη σου η πραξη, να γινει παραδειγμα και γι΄αλλους!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...