αυγο η αυγοτροφη?

Συζήτηση με θέμα αυγο η αυγοτροφη?, που ξεκίνησε από aslihan, στο Forum 'Διατροφή Ιθαγενών Πουλιών - Υβριδίων' του PetBirds, 22 Δεκ 2007.

1. aslihan

aslihan PB New Member

Καλησπερα!
    Θελω να ρωτησω γιατι να προτιμησω την αυγοτροφη απο το αυγο(οriginal)?
    Τι παραπανω μας προσφερει ?

2. kristhegreek

kristhegreek PB New Member

3. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Εξαρτάται από το πόσα πουλιά έχεις να ταΐσεις. Φαντάζεσαι να βράζεις 50 αβγά κάθε μέρα και να δίνεις ξεχωριστά βιταμίνες, ασβέστιο, σπιρουλίνα, προβιοτικό ή δε ξέρω τι άλλο δίνει ο κθένας ;)

4. aslihan

aslihan PB New Member

Nαι οκ Σταυρο εχεις δικιο στην ποσοτητα αλλα εγω ρωτησα τι ειναι πιο καλο για τα πουλια?
    Αποτι ξερω η αυγοτροφες εχουν χημικη επεξεργασια σωστα?

5. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

οι αυγοτροφες αγαπητε μου ασιλαχ ειναι επεξεργασμενες{μιλαμε για μια φιρμα μεγαλη και οχι με εκαψες} και με αυτο τον τροπο και αποστειρωμενες οπως ειπε και ο σταυρος οταν εχεις πολλα πουλια βαζεις αυγοτροφη γιατι προσθετεις και αλλα πραγματα μεσα το αυγο σκετο δεν δινει οσα η αυγοτροφη εξ΄ου και την χρησιμοποιουν ολοι εσυ αν εχεις λιγα πουλια παρε λιγη αυγοτροφη και χωρις να κανω διαφημιση παρε της ορλουξ η της σεντε που εχεουν και μικρες συσκευασιες και δοκιμασε και θα καταλαβεις την τεραστια διαφορα που εχει το αυγο σκετο και αυγο μαζι με την αυγοτροφη{και στην αυγοτροφη βαζουμε αυγο}

6. aslihan

aslihan PB New Member

Μα φιλε μου αστραπογιαννε δεν υπερασπηζομαι το αυγο απλα ρωταω να
    μαθω το γιατι δεν ειμαι εντελως ασχετος εδω και 3 χρονια δουλευω με cede!

7. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

καλα αφου βλεπεις βρε ασιλαχ τι βαζεις μεσα στην αυγοτροφη{εκτος αν δεν βαζεις τιποτα αλλο και την δινεις σκετη} ειναι ευνοητο οτι ειναι καλυτερη απο το αυγο αφου δεν κινδυνευουν τα πουλια μας ουτε απο σαλμονελα ουτε απο ευλογια(το δευτερο δεν ειναι και τοσο ευκολο)

8. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

και οχι μονο για αυτους τους λογους αλλα και για λογους διαιτας ειναι θρεπτικοτερη η αυγοτροφη

9. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Τι ακριβώς εννοείς λέγοντας "χημική επεξεργασία"; Πολλοί από εμάς χρησιμοποιούμε συνήθως αυτόν τον όρο για οτιδήποτε τυποποιημένο. Στην προκειμένη περίπτωση σε τι ακριβώς αναφέρεσαι; :)

10. stefanos2007

stefanos2007 PB New Member

Για μένα πάντως δε νομίζω ότι τίθεται οποιοδήποτε δίλλημα για τον εξής απλό λόγω που προαναφέρθηκε. Οι περισσότεροι που δίνουμε συσκευασμένη αυγοτροφή βάζουμε και βρασμένο αυγό μέσα.

Οπότε δεν τίθεται θέμα βρασμένο αυγό ή αυγοτροφή.

11. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Για λίγα πουλιά το αυγό είναι μια χαρά.
    Αν θέλεις να δώσεις και πρόσθετα τα δίνεις με το νερό.
    -Για περισσότερα πουλάκια η αυγοτροφή αποτελεί λύση,
    μιας και απο εκεί περνάνε τα πρόσθετα πιό εύκολα(χωρίς πολύ κόπο) στα πουλιά.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...