απυρωτη καναρα!

Συζήτηση με θέμα απυρωτη καναρα!, που ξεκίνησε από aslihan, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 17 Μαρ 2008.

1. aslihan

aslihan PB New Member

είναι η δεύτερη χρονιά που μια καναρα δεν λέει να πυρώσει ενώ
    όλες οι άλλες έχουν πουλάκια !
    τι μπορεί να εχει η τι φταίει???

2. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

φιλε ασιλαχ θα σου πω τι ετυχε σε μενα,εχω μια λευκη καναρα 3 χρονια τωρα,της εβαζα με κιτρινα με κοκκινα με μπλε με μαυρα με οτι μπορεις να φανταστεις ,δεν εκανε ουτε φωλια ουτε τιποτα και ας ηταν πυρωμενη φουλ,φετος αποφασισα να παρω ενα αρσενικο κυριαρχο{αυτη ειναι υπολειπομενη}και τα εβαλα μαζι,σε 2 μερες ειχε φωλια κα ιαυγο,τωρα που μιλαμε εχω 2 μικρα απο αυτην
    συμπερασμα και τα καναρινια εχουν σεξουαλικες προτιμησεις,δεν ζευγαρωνουν με οποιο πουλι θελουμε εμεις,αν δεν τους αρεσει κανουνε τις παπιες

3. aslihan

aslihan PB New Member

λες να ειναι ετσι???

4. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

με την δικη σου δεν ξερω αλλα με την δικη μου ετσι ηταν τελικα,τωρα κανει την δευτερη γεννα της

5. natasha

natasha Banned

Και εγώ το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω, η κανάρα μου είναι απύρωτη και μια φτιάχνει τη φωλιά μια τη χαλάει και δεν κάνει αβγά.Ήμουν έτοιμη να συμπεράνω ότι δεν ταιριάζουν αλλά τα βλέπω συνέχεια να ταΐζονται και δεν ξέρω που να καταλήξω!:(:confused:

6. drafter

drafter PB New Member

Αρα το ιδιο λογικα θα ισχυει και με τα αρσενικα ετσι δεν ειναι??Γιατι αντιμετωπιζω ακριβως το αντιθετο.Η θηλικια ζηταει συνεχως να την ταισει ο αρσενικος αλλα αυτος πληρης αδιαφορια ουτε που την κοιταει.

7. natasha

natasha Banned

Είναι άσχημο το ένα καναρίνι να κάνει σαν τρελό και το άλλο να μην ανταποκρίνεται! Ευτυχώς που δεν είναι άνθρωποι, γιατί η απόρριψη είναι άσχημο συναίσθημα!

8. drafter

drafter PB New Member

Συνεχιζει παντως να επιμενει. Αν η φραση "ο επιμενων νικα" ισχυει κατι θα καταφερει κι αυτη.

9. toni

toni PB New Member

Και εγώ έχω μια που δεν λέει να κάνει αυγά. Ο αρσενικός την έχει ήδη γ…….. αλά δεν λέει να γεννήσει. Υπάρχει περίπτωση να μην γεννήσει καθόλου? Ούτε πέρυσι είχε γεννήσει. Πριν δύο χρόνια μου είχε βγάλει ώμος ένα πουλάκι .

10. lee

lee PB New Member

φιλε μου στα πτηνα χρησιμοποιουμε συνηθως τον ορο βατεμα εχει βατεψει κτλ

11. toni

toni PB New Member

Και εγώ έχω μια που δεν λέει να κάνει αυγά. Ο αρσενικός την έχει ήδη βατεψει αλά δεν λέει να γεννήσει. Υπάρχει περίπτωση να μην γεννήσει καθόλου? Ούτε πέρυσι είχε γεννήσει. Πριν δύο χρόνια μου είχε βγάλει ώμος ένα πουλάκι .

και πάλι sorry

12. lee

lee PB New Member

Εχεις ειδη απαντηση μονο σου ουτε περσυ ειχε γεννηση συνηθως συμβενη σε καναρες μικρης ηλικιας αλλα δεν αποκλειωντε και διατροφικες ελειψης ορμονικες διαταραχες κληρονομικοτητα ακαταληλη χωροι στεγασης ελληψει αρσενικου πτηνου

Μοιραστείτε

Φόρτωση...