Ψειρες προληψη-αντιμετωπιση

Συζήτηση με θέμα Ψειρες προληψη-αντιμετωπιση, που ξεκίνησε από Ariadnh, στο Forum 'Φάρμακα - Συμπληρώματα' του PetBirds, 4 Σεπ 2016.

1. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Ο ξαδελφος μου κατα την διαρκεια της αναπαραγωγης καναρινιων ηρθε αντιμετωπος με την ψειρα. Ψειρα ολο των χρωματων. Μαυρες, ασπρες, κοκκινες. Προσπαθησαμε με πολλους τροπους, φαρμακα να τις σκοτωσουμε. Τα καναρινια βρισκονταν σε εξωτερικο χωρο, σε ζευγαρωστρες και σε κλουβες. Οι ψειρες ηταν παντου. Σε σημεια που ουτε θα περνουσε απο το μυαλο μας. Τοιχους, ταιστρες,ποτιστρες, σχαρες. Παντου. Οπου εβρισκαν λιγο χωρο τρυπωναν. Ανοιγω το θεμα με σκοπο να αναφερουμε φαρμακα, φυσικα προιοντα ή οτιδηποτε χρησιμοποιησαμε για να αντιμετωπισουμε την ψειρα. Ποια ειχαν αποτελεσματα και ποια οχι.

Δεν ειχαν αποτελεσμα:
    Biokill sray
    exal - s σκονη
    Men for san πουδρα
    MAX BIOCIDE ΠΟΥΔΡΑ
    BEAPHAR ΑΝΤΙΠΑΡΑΣΙΤΙΚΟ ΣΠΡΕΥ150ml
    Σκονη σκορδου

Περιμενω να μου πει και τα φαρμακα που χρησιμοποιησαμε στους τοιχους και θα τα αναφερω πιο κατω.

2. TheBigL

TheBigL PB Member

Τελικά τί έγινε με τις ψείρες?

3. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Το θεμα ανοιχτηκε για να γραψουμε τις συσκευασίες που χρησιμοποιησαμε για τις ψειρες και πετυχαν ή απέτυχαν ετσι ωστε να διαβαστεί στο μέλλον απο αλλα μέλη :D. Δηλαδη να υπάρχουν μαζεμένες οι πληροφορίες για ευκολία.

4. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Να αναφερω συνοπτικα σε κοκκινη ψειρα που ειχα πως την αντιμετωπισα.
    * Δεν ξερω ποιο απο ολα εκανε δουλεια ή αν εκαναν ολα.

Ολος ο εξοπλισμος μια φορα την εβδομαδα μουλιασμα σε νερο με χλωρινη και ξυδι και μετα φυσικα τριψιμο και στεγνωμα.
    Μετα το στεγνωμα ψεκασμα με διαλυμα Taktik και ξανα στεγνωμα.
    Αρχικα pinex spot on σε καθε πουλι. 2 εφαρμογες μετα, αλλαξα και εβαζα μια σταγονα frontline (ανα 15 μερες αν θυμαμαι καλα x.x).
    Μετα την πρωτη εβδομαδα ολικων απολυμανσεων και αντιπαρασιτικων, τα πουλια μετακομισαν και ολος ο χωρος και εξοπλισμος και τοιχοι πλυθηκαν με χλωρινη και dettol 3 φορες (μου βγηκαν τα χερια) και μετα ψεκαστηκαν 2 φορες με διαλυμα taktik αραιωμενο για χωρους (πιο ισχυρο απο το διαλυμα για εξοπλισμο) και φυσικα μπριζες κτλ ψεκαστηκαν επισης (αφου εκλεισα το ρευμα) με κατσαριδοκτονο και μετα με taktik επισης.

Δραμα. Αλλα σωθηκα.

5. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Δεκαπέντε μέρες δεν είναι πολύ πυκνά?
    Η χρήση του στα σκυλιά έχει δράση 30 μέρες αναλογικά δεν θα είναι το ίδιο και στα πουλιά?

6. Myra

Μπορει να κανω και λαθος, θα ανατρεξω στο θεμα και ισως θυμηθω τι ακριβως ειχα κανει..

7. Myra

Με μια γρηγορη ματια δεν βρηκα καπου να λεω ποτε εκανα 2η επαναληψη. Ελπιζω να ηταν παραπανω απο 15 μερες!!

8. alicedros

alicedros PB Supporter

Εντάξει αφού έζησαν! :p

Και εγώ πριν πολλά χρόνια είχα αντιμετωπίσει στην εκτροφή μου κόκκινη ψείρα εν μέσω αναπαραγωγής περιόδου. Έχω γράψει σε αρκετά θέματα πως το αντιμετώπισα, αλλά ας το γράψω και εδώ.
    Πήρα 2ο καθαρό εξοπλισμό (κλουβιά, πατήθρες, ποτίστρες, ταίστρες), πλυμμένο και ψεκασμένο με Chevitren και ARDAP (ο ψεκασμός του εξοπλισμού πρέπει να γίνει μια μέρα πριν μπουν τα πουλιά μέσα, και φυσικά ταίστρες-ποτίστρες απλά πλένονται με νερό και σαπούνι για τα πιάτα. Δεν ψεκάζονται και αυτές με ARDAP). Μόλις όλα τα μικρά βγήκαν από τις φωλιές τους, έπιασα ένα ένα πουλάκι, τα ψέκασα (τα έκανα μπάνιο) με Chevitren και τα έβαλα στα καθαρά κλουβιά, με τον καθαρό και καινούργιο εξοπλισμό σε άλλο μέρος! Και φυσικά με καθαρή και καινούργια τροφή γιατί μπορεί οι ψείρες να μεταφερθούν μέσω της τροφής στον νέο χώρο και να γίνει μια τρύπα στο νερό. Όλο τον υπόλοιπο εξοπλισμό και τον χώρο, κάθε γωνία και σχισμή, τα ψέκασα όλα με Ardap. Μετά από 1-2 μέρες τα πουλιά μπορούν να επιστραφούν στο καθαρό και χωρίς ψείρα περιβάλλον, αφού πρώτα γίνει φυσικά το τεστ της κόκκινης ψείρας. Εγώ προσωπικά έτσι τις ξεφορτώθηκα τις σιχαμένες!!

Όσο για την μαύρη δεν είχα και δε θα ήθελα ποτέ να έχω, αλλά πιστεύω πως το Pinex και το Chevitren, θα κάνουν τη δουλειά τους. Αρκεί να γίνεται συχνά ψέκασμα, και η μαύρη ψείρα θα πεθάνει. Διορθώστε με αν κάνω λάθος. :)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...