Ψείρες ή κάτι άλλο;

Συζήτηση με θέμα Ψείρες ή κάτι άλλο;, που ξεκίνησε από marinis, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 9 Σεπ 2014.

1. marinis

marinis PB New Member

παιδια καλησπερα σημερα ενω καθαριζα ενα απο τα καναρινια μου ειδα στισ κλειδωσεις του κλουβιου σιδερακι με σιδερακι δηλαδη κ στα κουμποματα απο τισ ταιστρες του κατι πολυ ψηλα κοκκικνα μικρα σαν ψηρες .....ειναι ψηρες η κατι αλλο επιασα κ ψηλαφισα το καναρινι μου αλλα δεν ειχε τιποτα επανω του αν γνωριζει καποιοσ ασ μου πειι γιατι δεν θελω να γεμισω με ψηρες τα πουλακια μου!εφχαριστω εκ τον προτερων!

2. YannisK

YannisK PB Known Member

Είναι κόκκινα ακάρεα (red mites)! Πίνουν αίμα από τα πουλιά όταν αυτά κουρνιάζουν την νύχτα. Την ημέρα συνήθως κρύβονται.

Ακάρεα και ψείρες στα πουλιά

3. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Kόκκινη ψείρα είναι. Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες :). Δεν κατοικεί επάνω στα πουλιά. Τα επισκέπτεται την νύκτα και το πρωί αποσύρεται στις "κρυψώνες" της.

Ψειρες στα καναρινια

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 23 Ιουλ 2016
  4. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Ασφαλώς πρόκειται για ψείρες και επειδή λίγο πριν υπήρχαν απαντήσεις σχετικά διάβασε εδώ

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 23 Ιουλ 2016
  5. marinis

marinis PB New Member

το pinex sprey κανει δουλεια παιδια????? η να παρω τισ tabernil???

6. misalouris

Ο mgerom μας πρότεινε κάτι ... αν το διαβάσεις και το εφαρμόσεις σίγουρα δεν θα έχεις προβλήματα...

7. mgerom

Για απωθητικό και για συντήρηση μιας καθαρής περιοχής δεν είναι κακό.
    Αλλά γενικότερα είναι κάπως δύσκολες , αυτού του είδους οι ψείρες.
    Κάτι τέτοια τα παραγγέλνουν για...σφηνάκια , στο πρώτο μπάρ που θα επισκεφθούν. ;)

8. brand13

brand13 PB Member

Στην θέση σου (δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό) θα πέταγα το κλουβί και θα έπαιρνα άλλο για να μην παιδεύεσαι με φάρμακα.

9. misalouris

Αχιλλέα δεν είναι λύση, υπάρχουν παντού.. κι όταν λέμε παντού το εννοούμε... σε τοίχους, σχισμές .... κλπ. Μακάρι πετώντας εξοπλισμό να καθαρίζαμε... να κάνει αυτά που ανέφερε ο mgerom στο #4

10. brand13

brand13 PB Member

Τι εννοείς; Και στον περιβάλλοντα χώρο γύρο από το κλουβί;

11. misalouris

Ασφαλώς.... κυρίως εκεί. Στο κλουβί μένουν αυτές που αποθρασύνθηκαν και "βαριούνται" να πάνε μακριά. Και να θυμάστε ... ζουν πολλούς μήνες χωρίς τροφή.... διάβασε κι εδώ

12. alicedros

alicedros PB Supporter

Κόκκινη ψείρα έπιασαν τα δικά μου πέρσι στην αναπαραγωγή. Θέλει πολύ δουλειά για να καταφέρεις να τις σκοτώσεις αλλά δεν είναι ακατόρθωτο. Διάβασε εδώ: Βοηθεια! Ψειρες κατα την αναπαραγωγη! λέω ακριβώς τι έκανα πέρσι και τις ξεφορτωθηκα! Καλή τύχη και κουράγιο σου εύχομαι!

13. brand13

brand13 PB Member

Τότε δεν θα πρέπει να απολυμανθεί με κάποιο τρόπο και ο περιβάλλοντας χώρος;

14. brand13

brand13 PB Member

Δεν ανοίγει την παραπομπή σου Αλίκη, μου βγάζει σφάλμα.

15. brand13

brand13 PB Member

Συγνώμη τώρα είδα την απάντηση του mgerom σε εκείνο το θέμα. Υπάρχει τρόπος πρόληψης για να μην τρέχουμε μετά εορτής;

16. Papadopoulos G

Papadopoulos G PB New Member

Ψεκάζεις μια φορά το μήνα τα πουλιά σου με φροντλαιν και είναι εντάξει.

17. mgerom

Για πρόληψη , τουλάχιστον δυό ετήσιες εφαρμογές .

α) Προετοιμασία . Στην περίοδο πρίν τα ζευγαρώματα (Γενάρης - Φλεβάρης) ,για τους εντός . Ενα μήνα αργότερα για τους μπαλκονάτους.

β) Τέλος αναπαραγωγής αρχές πτερόρροιας (Ιουνιος) ή (Ιούλιος) .

Η διαδικασία είναι ίδια. Μεταφορά των πουλιών σε καθαρά μέρη με τοποθέτηση FRONTLINE και ψεκασμός των πάντων με ενα ισχυρό
    εντομοκτόνο. Επαναφορά των πουλιών μετά 12-24 ώρες.
    Υ.Γ Προσοχή στην αγορά του εντομοκτόνου να έχει στόχο και τα αραχνοειδή , όπως είναι η κόκκινη ψείρα (Dermanyssus gallinae) , διότι διαφορετικά δεν υπάρχουν αποτελέσματα

18. brand13

brand13 PB Member

Ευχαριστώ πολύ.

Εγώ χρησιμοποιώ ένα φυτικό bird spray της repeli που είναι για παπαγάλους και καναρίνια. Γράφει ότι καταπολεμά τα εξωπαράσιτα και κυρίως ακάρεα του αίματος-ψείρες ακόμα και για τις προνύμφες και τα αυγά. Απλά επειδή είναι φυτικό θέλει προληπτικά κάθε 15 μέρες και λέει ότι ψεκάζεις και το πουλί. Επίσης γράφει ότι είναι ακίνδυνο και μη τοξικό.Το γνωρίζετε; Είναι καλό;

19. alicedros

alicedros PB Supporter

Ναι εγώ το είχα αγοράσει αλλά δεν κάνει και πολλά.. Εγώ χρησιμοποιώ προληπτικά Chevitren και Pinex (spray και powder σε φωλιές και νεοσσούς) με πολύ καλά αποτελέσματα! Και μια φορά το χρόνο ψεκάζω το χώρο με ARDAP, φυσικά τα πουλιά τα έχω απομακρύνει.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...