Ψαχνω ποτιστρα με μεγαλη χωρητικοτητα

Συζήτηση με θέμα Ψαχνω ποτιστρα με μεγαλη χωρητικοτητα, που ξεκίνησε από kxt, στο Forum 'Φροντίδα, Διαμονή Ιθαγενών Πουλιών - Υβριδίων' του PetBirds, 18 Φεβ 2008.

1. kxt

kxt PB New Member

Γεια σας! Εχω μια κλουβα(2Χ2Χ2) στο χωριο με 20 πουλακια τα οποια τωρα τον χειμωνα δεν μπορω να τα επισκεπτομαι συχνα και πηγαινω καθε σαββατοκυριακο, γι'αυτο ψαχνω να βρω ποτιστρα με μεγαλη χωρητικοτητα ωστε να ειμαι σιγουρος οτι δεν θα μεινουν απο νερο.

2. nivogr

nivogr Banned

ΦΙΛΕ όπως εμείς δεν πίνουμε το ίδιο νερό την άλλη μέρα έτσι και τα πουλάκια λοιπόν πρώτη λύση είναι τα αφήνεις ελεύθερα αφού όπως λες τα βλέπεις κάθε σαββατοκύριακο δεύτερο τα χαρίζεις και αν μπορείς κρατάς κάνα δυο για εσένα ώστε να μπορείς να τούς κρατάς και εσύ συντροφιά η βάζεις καλύτερα πιο πολλές ποτίστρες και τα επισκεπτόμαστε μέρα παράμερα
    υ.γ. δεν είμαι άγιος αλλά επειδή από τα λάθη μου συχνά μαθαίνω δεν θέλω να τα κάνουν και άλλοι ...
    φιλικά Δημήτρης

3. andrews69

andrews69 PB New Member

παντως αν δεν σκοπευεις να τα αφησεις ελευθερα που θα ηταν η καλητερη ιδεα τοτε πρεπει να φτιαξεις ανακυκλωμενη ποτιστρα απο αυτες που εχουν τα συντριβανακια μπας και τα κακομοιρα πινουν φρεσκο νερακι του θεου

4. kxt

kxt PB New Member

Καλη η ιδεα σου, αλλα αυτο δεν θα χρειαστει και ρευμα;

5. Μπορείς να βάλεις αυτές που είναι για κοτόπουλα.
    Επίσης υπάρχουν κάποιες τσίγκινες βάσεις που προσαρμόζεις μπουκάλι αναψυκτικού.
    Προσωπικά θα σου πρότεινα (ειδικά εφόσον μιλάμε για κλούβα) να κάνεις μία κατασκευή συνδεδεμένη με τη βρύση, ώστε στάζοντας ελάχιστα να σου ανανεώνει το νερό. Αυτό προϋποθέτει πολύ σωστή & επαναλαμβανόμενη μέτριση τησ ποσότητας παροχής, ώστε να είσαι σίγουρος ότι η ποσότητα που ανανεώνεται καθημερινά είναι επαρκής & δεν αλλάζει ανάλογα τη θερμοκρασία.
    Οι συστολές-διστολές είναι μεγάλο πρόβλημα.
    Εφόσον δεν πας τακτικά, προσοχή στο πάγωμα των ποτίστρων. Εμένα τα τελευταία πρωϊνα, είναι πάντα παγωμένες.
    Να πω κάτι τελευταίο, ελπίζω χωρίς καμία παρεξήγηση.
    Βλέπω ότι φροντίζεις & άγρια πουλιά. Έχω & εγώ καρδερίνες & άλλα.
    Ένα μεγάλο μέρος της φροντίδας αγρίων ώστε να 'χεις μικρή θνησιμότητα, είναι η συχνότατη παρατήρηση, γιατί εδώ υπάρχει σχεδόν κατά αποκλειστικότητα μόνον το προλαμβάνειν. Η καταστολή στα άγρια είναι μία πολύ δύσκολη υπόθεση (κατά κάποιους & ανύπαρκτη). Με το να τα βλέπεις τα πουλία 1 φορά την εβδομάδα, κάνεις πολύ επισφαλή την εκτροφή σου. Ακόμα & για τα καναρίνια που είναι σαφώς ποιο ανθεκτικά.
    Έχω σώσει πουλιά γιατί κατάλαβα τα επερχόμενα εντερικά, μόνο με την παρατήρηση της διαφορετικής συμπεριφοράς, πριν έχουν κλινικά συμπτώματα.
    Αυτά δεν τα λέω ούτε για να σου πω να επισκέπτεσαι παραπάνω τα πουλιά ή "αμόλατα" & ελπίζω να μην τα εκλάβεις σαν "θεωρητικοφιλοσοφίες", τουλάχιστον όχι σαν πρόθεση.
    Απλά σκέψου αν θα έπρεπε να αναθεωρήσεις τους όρους εκτροφής σου.

Φιλικά & ελπίζω χωρίς καμία παρεξήγηση
    Χάρης Πετρίδης

6. andrews69

andrews69 PB New Member

διαβασε αυτα που λεει ο χαρις πετριδης ειναι σωστα αυτη που μπαινει στην βρυση μονο ,δουλευει με 1μιση λιτρο την ημερα τιποτα δηλαδη

7. boys

boys PB New Member

Αλλη λυση ειναι η ποτιστρες με μπιλια και εμφιαλωμενο παντα νερο, τουλαχιστον να μη το λερωνουν.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...