Ψαχνω λυση σε ενα προβλημα με το κλουβι

Συζήτηση με θέμα Ψαχνω λυση σε ενα προβλημα με το κλουβι, που ξεκίνησε από Ariadnh, στο Forum 'Φροντίδα Διαμονή Καναρίνιων' του PetBirds, 3 Μαϊ 2014.

1. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Ψαχνω εδω και πολυ ωρα λυση... Σε ενα θεμα βρηκα αυτο:
    Φινίρισμα για τυχών δοντάκια...με συνέπεια γρατζουνίες στα χέρια !

Το προβλημα μου ειναι τα δοντακια που εμειναν και καθε φορα που βαζω το χερι μου γεμιζω με γρατζουνιες. Η λυση ηταν να μεγαλωσουν οι πορτες και ετσι αρχισαν τα προβληματα.. Μου εφυγε ενα πουλι και καταληξε στο στομα της γατας :(. Ετσι ξανα εφτιαξα τις πορτες πιο μικρες και να μπαινει μοοονο το χερι.. Αλλααα τα χερια μου γεμιζαν και παλι γρατζουνιες..

Βρηκα στο φορουμ αυτη την λυση.. Θα ηθελα ομως να μου πειτε μια αλλη λυση που να μην με αναγκαζει να αγορασω το συγκεκριμενο μηχανιμα... (πειτε μου σας παρακαλω και πως λεγεται).

zevgarostra22.jpg

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

έχεις μπλακ & ντέκερ; αν ναι θέλει και τριβείοΈγραφα μαζί σου άκυρη η ερώτηση.
    Το καλύτερο βάλε μας μια φωτογραφία μήπως σκεφτούμε και κάποια άλλη λύση

3. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Μαριααα... Ολη η προταση σου για μενα ειναι κινεζικα. Εννοεις το ασυρματο τρυπανι;;;

4. nautikos52

nautikos52 PB New Member

Πάρε μία λίμα και δούλεψέ το στο χέρι!

5. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Αυτο το εργαλειο στην φωτο τι ειναι;;; Εξηγηστε μου πλς..

6. maria p

το τρυπάνι και αυτό που έχει μπροστά είναι σαν σμυριδόπανο για να τρίβει τέτοιες ανωμαλίες

7. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Εχωωω... Σοβαρα;; Θα παω αυριο απο τα υλικα οικοδομης.. Να ζητησω σμυριδοπανο;; Θα καταλαβουν στην Κυπρο;;

8. maria p

πρέπει να το πάρεις από μαγαζί που πουλάει το τρυπάνι και να προσαρμόζεται στην εσοχή που βάζεις τα κατσαβίδια και τα άλλα εργαλεία. Το σμυριδόπανο (γυαλόχαρτο ) κυκλοφορεί σε πολλά είδη και ως συνήθως σε φύλλα χαρτιού και έτσι δεν κάνει για την δουλειά σου και για το εργαλείο σου. Πρέπει να πεις ότι θέλεις να τροχίσεις μέταλλο

9. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Οποτε καλυτερα να παω σε μεγαλα καταστηματα.. Βρισκω τα παντα εδω μεσα τελικα.. Ευχαριστω ολους. :).. Καλο βραδυ

10. nautikos52

nautikos52 PB New Member

Πάρε μία λίμα. Και οικονομικό και θα ευχαριστηθείς την καλλιτεχνία

11. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Έχει σημασία το μέγεθος της προεξοχής που θέλεις να "τριμάρεις". Αν είναι μικρό, μπορεί να γίνει και με μια λίμα όπως σου είπε ο Νίκος. Μια φωτογραφία θα βοηθούσε περισσότερο από την περιγραφή.

12. kostantakis

kostantakis PB Member

Αριάδνη όπως σου είπα και στο πμ το συγκεκριμένο εξάρτημα λείανσης που χρησιμοποίησα στην φώτο δεν με ικανοποίησε από θέμα ταχύτητας ! θα φας πάρα πολύ χρόνο για να κάνεις το φινίρισμα που θέλεις ! ότι θα κάνεις δουλειά θα κάνεις δεν το συζητώ αλλά εφοδιάσου με υπομονή !

μετά από κάποια ταλαιπωρία που έφαγα με τον παραπάνω τρόπο, βρήκα την γρήγορη και τέλεια λύση με ένα σβουράκι κοπής ! θα ζητήσεις την βοήθεια κάποιου φίλου σου και θα δεις ότι θα γίνει πιο σωστά η λείανση ! :)

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 22 Ιουλ 2016
  13. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Καλημέρα.. Το εξάρτημα που λες Αλεξάνδρε το έχει ο γαμπρός μου θα του πω, αν έχει χρονο να το κανει.. Το φοβάμαι για να το κάνω μονη μου..

Για φωτο, μιλάμε για χειροποίητο μεγαλο κλουβι που χωρίζεται σε πιο μικρά κλουβακια, τα οποία έχουν το ίδιο πρόβλημα. Έκοψα όσο μπορουσα το κουνελοσυρμα με την πέρσα (έτσι το λέμε εμεις, εψαξα στο internet να δω πως το λέτε αλλά δεν το βρηκα. Στην φωτο νομίζω είναι το κοκκινο και το πρασινο εργαλειο. Δεν φαίνονται καλά) αλλά όχι ακρίβειας να μην υπαρχουν δόντια..

Θα δοκιμασω πρωτα λίμα.. Θα βγει ψυχή μου μέχρι να τα κάνω. Αν δω οτι δεν τραβάω, θα απευθυνθω στο γαμπρό μου ή θα αγοράσω το εξάρτημα που μπαίνει στο τρυπάνι.

14. Markos tsiftelis

Markos tsiftelis PB New Member

Το πρασινο ειναι κοφτης-πενσα και το κοκινο μητοτσιμπιδο το θεμα ειναι εκανες δουλεια ή ακομα γδερνεις τα χερια σου?:)

15. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Χαχα. Σημερα εψαξε ο πατερας μου για το εξαρτημα αλλα μαλλον δεν καταλαβε τι ακριβως ειναι .. Θα παω εγω απο βδομαδας να ψαξω.. Σημερα εβαλα γαντια για να κανω την δουλεια.. Μεχρι να μπει το χερι μουουουου.. Εχουμε λιμα αλλα δεν την βρηκα..

Αναγκαστηκα θα κανω υπομονη μεχρι να το αγορασω.. Δεν ρισκαρω να μεγαλωσω τις πορτες γιατι η εικονα του πουλιου στο στομα της γατας δεν φευγει με τιποτα

16. Markos tsiftelis

χα χα μεχρι να δεις τι θα κανεις αυτο που θα καταφερεις να κανεις θα ειναι ...χαλια τα χερια σου:(

17. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Αν εφευγαν δεν θα με ενοχλουσε τοσο πολυ.. Εχω γατες και ειναι δυσκολο.. Αυριο δεν θα βαλω φαγητο οποτε δεν θα χρειαστει να βαλω το χερι μου μεσα.. Μονο αν χρειαστει.. Δευτερα μαλλον θα παω να αγορασω, να λυσω αυτο το προβλημα.. Αν και νομιζω οτι θα βασανιστω πολυ μεχρι να τα κανω ολα..

18. Markos tsiftelis

Να βασανιστεις απο το να κανεις διαιτα στα πουλακια:)

19. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Σημερα τους γεμισα τα παντα.. Τα χερια μου τραβηξαν πολλα.. Και ας φορουσα γαντια. Ας δειξουν κατανοηση για μια μερα..

20. Markos tsiftelis

τελος παντων ...αν ειναι για μια μερα...με επεισες πιστευω και εκεινα:)

Μοιραστείτε

Ετικέτες:
Φόρτωση...