Ψάχνω για συνταγή αυγοτροφης νεοσσών

Συζήτηση με θέμα Ψάχνω για συνταγή αυγοτροφης νεοσσών, που ξεκίνησε από patilas, στο Forum 'Διατροφή Καναρινιών' του PetBirds, 27 Δεκ 2014.

1. patilas

patilas PB Member

Όλα αυτά τα χρόνια έπερνα του εμπορικού διαβάζοντάς όμως εδώ λέω να φτιάξω φέτος δική μου μιας και θ έχω πολύ χρόνο στην διάθεση μου...όποιος θέλει ας μου παράθεση μια πλήρη συνταγή...ευχαριστώ..

2. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Παναγιώτη οι αυγοτροφές είναι εύκολο να γίνουν.
    Οταν όμως δεν αναφέρεσαι, στο τι είδους πουλιά θα ταίσουν , πως περιμένεις απαντήσεις ;
    Υ.Γ Γιατί, κίτρινο μωσαικό στο avatar ; σημαίνει κάτι ; :confused:

3. patilas

patilas PB Member

Βασικα για. Μωσαϊκα είναι οι αυγοτροφη κ μαλινουα...το συγκεκριμένο κιτρινο προσπαθώ ν το βάλω στην εκτροφή μου αλλά δεν έχω πετύχει τις ίδιες αναλογίες...

4. mgerom

Κόκκινης ή κίτρινης βάσης ; Λιποχρωμικά ή μελανίνης ;

... δεν κατάλαβα, τί θελεις να πείς ;

5. patilas

patilas PB Member

Και τα δύο χρώματα λιποχρωμικα..έχω κίτρινο μωσαϊκα σαν το πουλί στην φώτο αλλά έχουν όλα μικρή μάσκα. αγορασα ένα με μεγαλητερη μάσκα από τα δικά μου αλλά κ πάλι τόσο μεγάλη δεν έβγαλα...

6. mgerom

Τα αρσενικά με την μικρή μάσκα που έχεις, προορίζονται για εκτροφή ΣΕΙΡΑΣ ΘΗΛΥΚΩΝ πουλιών. Για να αποκτήσεις πουλάκια με μεγάλη μάσκα χρειάζεσαι πέραν απο το σωστό αρσενικό και θηλυκό με μεγάλη μάσκα.

Οταν διατηρείς και τα δύο χρώματα βάσης πρέπει να κάνεις ξεχωριστές αυγοτροφές.

7. patilas

patilas PB Member

Αχα κατάλαβα οπότε αναζητώ ένα πιο σωστό ζευγάρι για το δικό μου κόλπο...μπορείτε ν μου δώσετε κάποια συνταγή;;

Μοιραστείτε

Φόρτωση...