Ψάχνω για εκτροφέα καναρινιών στη Λάρισα

Συζήτηση με θέμα Ψάχνω για εκτροφέα καναρινιών στη Λάρισα, που ξεκίνησε από nikmit, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 7 Ιαν 2015.

1. nikmit

nikmit PB New Member

Ψάχνω για εκτροφέα στη λάρισα.

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Χρόνια πολλά.
    Πριν απαντήσω θα σε παρακαλούσα να γράψεις το όνομά σου στο προφίλ σου για να μας διευκολύνει στις συζητήσεις μας.
    Για τον εκτροφέα... στη Λάρισα υπάρχουν πάρα πολλοί εκτροφείς.
    Για να σε βοηθήσουμε να μας πεις τι καναρίνια ψάχνεις (τύπο, είδος χρώμα) ώστε να μπορέσουμε να βρούμε αυτούς που εκτρέφουν τα αντίστοιχα είδη. Θα πρέπει να ξέρεις πως κανείς δεν μπορεί να έχει όλες τις ράτσες. Θα περιμένουμε να μας διευκρινήσεις τις απαιτήσεις σου για να δούμε αν μπορούμε να σε βοηθήσουμε!

3. nikmit

nikmit PB New Member

Νόμιζα πως ήταν κατανοητό από το nickname,Νικος λοιπόν. Δεν ψάχνω κάτι ιδιαίτερο μάλλον κοινά αλλά θα με ενδιέφεραν και παρδαλά με αρκετό πράσινο.

4. misalouris

Οπότε ο Λ.Α.ΣΥ.Κ. ως σύλλογος εκτροφέων δεν μας κάνει γιατί ασχολούνται κυρίως με καναρίνια εκθέσεων..
    Από απλά καναρίνια υπάρχουν αρκετοί αλλά στη Λάρισα δε γνωρίζω κανέναν, ή τουλάχιστο δε θυμάμαι. Μπορείς όμως αν θέλεις Νίκο... να ανοίξεις ένα θέμα εδώ...Αγορά, Πώληση Πουλιών - Εξοπλισμού • PetBirds και να ζητήσεις να βρεις καναρίνι με τα χαρακτηριστικά που περιγράφεις εδώ... Θα είναι αρκετά πιο σύντομη η διαδικασία. Αν δε βιάζεσαι μπορείς να περιμένεις απάντηση εδώ...
    Εγώ θα ρωτήσω μερικούς φίλους από Λάρισα και αν μάθω κάτι σχετικό θα σου γράψω εδώ.

5. nikmit

nikmit PB New Member

Αυτό ήθελα να κάνω αλλά δεν μπορώ λόγω πόντων.
    Αν με φέρει ο δρόμος βόλο μπορείς να με βοηθήσεις?

6. misalouris

Αν έρθεις Βόλο κερνάω καφέ... και σίγουρα θα μπορέσω να σε βοηθήσω...
    Πολύ σύντομα θα αποκτήσεις δικαίωμα να γράφεις εκεί... υπομονή.

7. lefterhs tibrados

lefterhs tibrados PB New Member

νικο ελα ρε φιλε εκτροφεας απο λαρισα τι κανεις?ειχαμε μιλησει καποια φορα μπορω να σε βοη8ησω καπως?

8. nikmit

nikmit PB New Member

Εισαι ετροφεας? Αν θυμαμαι καλα ειχες ενα ζευγαρακι.

9. misalouris

Βρήκες κάτι τελικά?

10. nikmit

nikmit PB New Member

Οχι κατι αξιολογο ενα ζευγαρακι κοινα πηρα απο πετ

11. misalouris

Προφανώς δε βρήκες αυτά που ήθελες.
    Βάλε μερικές φωτογραφίες στις παρουσιάσεις πτηνών.

12. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Να σου ζήσουν,καλότυχα να είναι! Η ζωή δεν αξιολογείται :)

13. lefterhs tibrados

ναι ρε νικο τωρα εχω αρκετα πουλια

14. misalouris

Λευτέρη λίγα ή πολλά πουλιά δεν μας κάνουν εκτροφείς με τον πλήρη και σωστό ορισμό της έννοιας. Αυτός προϋποθέτει άπειρες γνώσεις, πληροφορίες και ασφαλώς εμπειρίες που δεν ξέρω τελικά πόσοι τις έχουμε.
    Καλύτερα να χρησιμοποιούμε τον όρο χομπίστας εκτροφέας που μας προσφέρει και κάποια "άλλοθι" στα όποια εκτροφικά μας λάθη. Άλλωστε μέσα εδώ πρώτα φροντίζουμε για ενημέρωση..... και μετά για όλα τα άλλα.
    Έχω δίκιο ή άδικο?

15. nikmit

nikmit PB New Member

Παντως μπορουμε να συναντηθουμε και ακομη και αν δεν παρω καποιο απο τα πουλια σου μια γνωριμια ποτε δεν εβλαψε.
    Που και ποτε?

16. misalouris

Διάθεση "ανοιχτή", σε κάθε φίλο των πουλιών....
    Είναι κοντά στην αλήθεια η πρότασή σου αυτή... Μάλλον θα περιοριστούμε στη γνωριμία... χαχαχα!
    Όχι ραντεβού... λόγω αναπαραγωγής θα εκτεθώ...

17. nikmit

nikmit PB New Member

Ισχυει και για τον Λευτερη η προταση μου.

18. lefterhs tibrados

οκ νικο οπου 8ελεις εσυ

19. patilas

patilas PB Member

Συμφωνώ με τον κύριο Γιάννης εκτροφεας.. Σημαίνει πολλά. Έχω δει εγώ εκτροφεα με 100 πουλιά και βάλε,αλλά από γνώσης τίποτα και κατάλαβα ότι είχε πολύ μα πολύ τύχη..

20. lefterhs tibrados

τυχη σε τι?

Μοιραστείτε

Φόρτωση...