Χωρισα τον αρσενικό από τη θηλυκιά, εκανα καλα;

Συζήτηση με θέμα Χωρισα τον αρσενικό από τη θηλυκιά, εκανα καλα;, που ξεκίνησε από tasosvlahos, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 4 Αυγ 2008.

1. tasosvlahos

tasosvlahos PB New Member

αγαπητοι φίλοι αν και ξεκινησα φετος με ενα μόνο ζευγαρι καναρινια καταφερα τρεις γεννες (καί μια τήν οποία εχασα -4 αυγα χωρίς σπόρο-) με αποτελεσμα να εχω τώρα αλλα επτα (7) συν ενα πουλια -συν ενα που εχασα-
    Αποφασισα να χωρίσώ τό αρσενικό από τήν θυληκιά εκανα καλα?

2. glafkos

glafkos PB New Member

καλημερα καλα εκανες και τα χωρισες γιατι θα αρχισουνε την πτερορρια και θα ειναι πολυ κουραστικο για την καναρα να συνεχιζει να κλωσσαει και να εχει και πτερορρια μαζι

3. καλησπερα.οταν βγουν τα πουλια απο την πτερορια μπορουμε να ξανασμηξουν τα ζευγαρια?οχι για αναπαραγωγη απλα να ειναι μαζι ολο τον χρονο!τωρα τα εχω χωρια,καναρες μαζι και αρσενικα ξεχωριστα το καθε ενα σε κλουβι δικο του.απλα και μονο να ειναι παρεα.

4. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Γιατί να τα βάλεις μαζί; Την ανάγκη αυτήν την νιώθουν κατά την αναπαραγωγική περίοδο. Δεν θέλεις να ακούς τα αρσενικά σου να κελαηδούν, ειδικά το φθινόπωρο που είναι πιο στρωτό το τραγούδι τους; :)

5. ναι εχεις δικιο,καλυτερα να τα αφησω χωρια ε?αυτο θα κανω.καληνυχτα ευχαριστω.

6. ditashadowfax

ditashadowfax PB New Member

καλησπερα ξερει κανεις ποτε ειναι η επομενη σεζον για ζευγαρωμα? εχω χωρισει το ζευγαρι αλλα πτεροροια τιποτα.τα εχω μονιμα μεσα.

7. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Η επόμενη σεζόν για ζευγάρωμα είναι η ερχόμενη άνοιξη.

8. sainer

sainer PB New Member

αν τα ζευγαρωνεις σε εσωτερικο χωρο με ελεγχομενες συνθηκες δηλαδη θερμοκρασια-υγρασια-διαρκεια φωτος μπορει να ξεκινησεις απο τα μεσα ιανουαριου αν τα εχεις σε εξωτερικο χωρο την ανοιξη.βεβαια αναλογα πως θα ειναι τοτε ο καιρος.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...