Χριστουγενιατικο δεντρο

Συζήτηση με θέμα Χριστουγενιατικο δεντρο, που ξεκίνησε από jenia21, στο Forum 'Φροντίδα, Διαμονή Ιθαγενών Πουλιών - Υβριδίων' του PetBirds, 11 Ιαν 2009.

1. jenia21

jenia21 PB New Member

.Χρονια πολλα με υγεια σε ολο τον κοσμο. Μια καλη ιδεα για τους μικρους μας φιλους.

Συνημμένα Αρχεία:

2. mariah

mariah PB Member

Δικια σου ειναι αυτη η κατασκευη ή την εχει καποιος γνωστος σου?Δωσε μας καποιες πληροφοριες!

3. jenia21

jenia21 PB New Member

Δικια μου ειναι εχει μεσα 20 πουλια μονο καρδερινες

4. mariah

mariah PB Member

Μπραβο σου!Σιγουρα θα ειναι πολυ ευτυχισμενα εκει μεσα!

5. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Δαμιανέ χαίρομαι που βελτιώνεις τις συνθήκες εκτροφής σου!
    Εκτός απο το γεγονός οτι θα έχει μόνιμα ένα χριστουγεννιάτικο δέντρο στην αυλή σου, παρέχεις και στα πουλιά ένα φυσικό χώρο να χτίσουν τις φωλιές τους!

6. jenia21

jenia21 PB New Member

Το δεντρο ειναι αληθινο δεν ξερω ποσο θα κρατησει την πρασιναδα του αλλα μετα θα παραμεινει μεσα για τα κλαδια του.Το εχω φυτεψει και του ριχνω και λιγο νερο γιατι μου ειπαν οτι μπορει να κρατησει το διπλασιο χρονο μεχρι να ξεραθει.

7. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Αν καταλαβα καλα ειναι κομμενο στον κορμο? Γιατι δεν επαιρνες ενα ζωντανο σε γλαστρα και να το μεταφυτευσεις εκει?

8. jenia21

jenia21 PB New Member

Δεν πιανουν εδω τα ελατα θελουν υψομετρο χιονια και πολυ νερο.Το εχω δοκιμασει στο παρελθον χωρις επιτυχια.

9. Μαιρη

Μαιρη PB Member

Το έκοψες εσυ ή το αγόρασες; Ξέρεις θλιβομαι όταν βλέπω ένα κομμενο δέντρο να χρησιμοποιείται για αξεσουάρ των πουλιών ή της αυλής...Οπως θλίβομαι και όταν βλέπω να πουλάνε, δέντρα κομμενα τα Χριστούγεννα και μετά τις γιορτές καταλήγουν ξεραμένα στον δρόμο δίπλα στους κάδους απορριμάτων...

10. jenia21

jenia21 PB New Member

Το ειχε καποιος γνωστος μου στο σπιτι του για τις γιορτες δεν το ηθελε μετα θα το πεταγε και το πηρα εγω για να το βαλω στην κλουβα μου.Και μενα δεν μου αρεσει να κοβουν τα δεντρα αλλα τουλαχιστον το πηρα για καλο σκοπο να αισθανονται τα πουλακια οτι ειναι οσο ποιο κοντα γινεται με το φυσικο τους περιβαλλον.

11. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Δεν ειχα προσεξει που μενεις... Μπορεις εστω να βαλεις καποιο αλλο κυπαρισσοειδες. :) Απλα δεν ειχες πει που το βρηκες και θεωρησα οτι θα μπορουσες να εχεις αγορασει κατι καλυτερο.

12. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Δεν νομιζω να ισχυει αυτο που λες.Ενας θειος μου εχει ενα ελατο στην χαλκιδα στον κηπο του.Και να φανταστεις ειναι 5 λεπτα μακρια απο την θαλασσα!Οποτε υψομετρο 0.Δεν εχουν ιδιαιτερες απαιτησεις απλα μεγαλωνουν πολυ αργα.Εκεινος βαζει αρκετη κοπρια οποτε μεγαλωνει μια χαρα και ειναι και πολυ ομορφο.Βεβαια ειναι ακριβο οποτε περι ωραιψεως κολοκυθοπιτα!:p

13. jenia21

jenia21 PB New Member

Φιλε Ανεστη ειναι το τεταρτο δεντρο που βαζω μεσα.Αλλα 2 κυπαρισσοειδες τα εφαγαν δεν αφησαν τιποτα ειχα βαλει και μια καρυδια πριν τοποθετησω την κλουβα και ηταν μια χαρα μολις εβαλα την κλουβα παει και αυτη.Μονο η λεμονια που ειναι μεσα εχει επιβιωση.Φωτη εχω προσπασθησει 2 φορες στο παρελθον εκτος κλουβας και δεν τα καταφερα.Δεν ξερω αν υπαρχει καποιο συγκεκριμενο ειδος που να πιανει εδω αλλα τα δικα μας τα ελληνικα πολυ δυσκολα για τα μερη μου.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...