Χρηση pulmosan

Συζήτηση με θέμα Χρηση pulmosan, που ξεκίνησε από astrapogiannos, στο Forum 'Φάρμακα - Συμπληρώματα' του PetBirds, 1 Ιουν 2008.

1. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

Πολλοι ρωτανε πως χρησιμοποιουμε το πουλμοσαν της μπογενα,οριστε ενα βιντεακι που ελπιζω να ριξει απλετο φως στην υποθεση

Pulmosan Anti-windpipemite - Bogena Beaphar

2. τονυ

τονυ PB New Member

το πουλμοσαν γιατι ειναι?

3. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

ακαρεα της τραχειας και ακαρεα των ποδιων αντωνη

4. aggel

aggel PB New Member

για ακαρεα της τραχειας

5. Anemos84

Anemos84 Banned

Πολύ χρήσιμο. Εγώ πάντως και τις 2 φορές που έβαλα στο δικό μου δεν το έβρεξα πρώτα. Ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα.

6. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

του βρεχουμε τα πουπουλα ωστε να βαζουμε το φαρμακο κατευθειαν στο δερμα,κα ιπανω στην φλεβα η δυνατον,χωρις να βαζουμε μια σταγονα και να πηγαινει η μιση πανω στα πουπουλα

7. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Pulmosan Anti-windpipemite

8. dikatgreece

dikatgreece PB New Member

Κατατοπιστικό το βίντεο Λευτέρη αλλά σορυ παιδες εχει 2 λάθη (νομίζω)

α. Βάζει 2 σταγόνες αντί 1 ( οι 2 είναι για μεγάλους παπαγάλους)
    β. Βάζει τη σταγόνα ανάμεσα στα φτερά, ενώ οι οδηγίες λένε στο λαιμό

9. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

κωστα μαλλον δεν φαινεται καλα,1} βαζω απο μιση καθε φορα να ειμα ισιγουρος οτι εβαλα μια κα ιδεν επεσε κατω στον πουθενα η ολοκληρη,με τον φοβο μην κυλησει στα πουπουλακαι
    2}την σταγονα την εβαλα στον σβερκο ΝΤΑΝ πανω στην φλεβα του λαιμου

10. dikatgreece

Οκ οι διευκρινίσεις σου καλύπτουν τις όποιες απορίες μου Ευχαριστώ Λευτέρη.

11. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

παντα στην διαθεση σας για οποια διευκρινιση

12. Kostas21

Kostas21 PB Member

Μπραβο Λευτερη!Πολυ χρησιμο βιντεο! Γιατι αλλο να βλεπεις το τροπο χρησης ενος φαρμακου στην πραξη και αλλο να τον διαβαζεις στις οδηγιες.

13. Αλεξία

Αλεξία PB New Member

Η επαναληπτική χρήση πότε γίνεται? μετά απο τέσσερις εβδομάδες όπως λένε οι οδηγίες?

14. Αλεξία

Αλεξία PB New Member

Πως ξεχωρίζουμε το άσθμα απο τα ακαρέα?

15. dikatgreece

Ασθμα: Βλένη στην τραχεία και στους βρόγχους και δύσπνοια. Ακούγωνται συρισμοί από την αναπνοή.Πουλί ακίνητο με μισόκλειστα μάτια κ΄ανορθωμένο πτέρωμα.

Ακάρεα: κνησμός μερικές φορές έντονος, ππτερόροια, προσπάθεια σαν βήχας για απομάκρωνση ακάρεων, πιθανή εμφάνιση μαύρων στιγμάτων στο καλάμι των πούπουλων κάτω από φτερά ή στην πλάτη και χαρακτηριστικό τσικ τσικ σαν να τρώει σπόρους χωρίς να έχει τροφή στο στόμα.

16. mansfak

mansfak PB New Member

εχοντας ως οδηγο το βιντεο αυτο εβαλα και εγω στο καναρινι μου το φαρμακο.μετα απο λιγο αρχισε να τινασεται και να ξινεται.του εβαλα και βιταμινη multi for birds και τωρα ηδη εχουν περασει 7 μερες.η ερωτηση μου ειναι η εξης: Μετα απο ποσο χρονικο διαστημα θα αρχισει παλι να κελαϊδαει? ειναι υποχρεωτικη η επαναληπτικη χορηγηση ακομα και αν δω οτι ειναι καλα?

17. dikatgreece

1 Το πουλμοσαν έχει ιβερμεκτίνη που είναι διλητήριο και επικίνδυνο.
    2 Το ότι δεν κελαϊδάει είναι σύμπτωμα για ακάρεα ΟΧΙ όμως και σίγουρο ότι πάσχει από ακάρεα.
    3 Διάβασε εδώ Ακάρεα της Τραχείας
    4 Το άκαρι αεροσάκων δημιουργεί και άσθμα γιαυτό θέλει και αντιβοίωση
    5 Εάν το άκαρι προξένησε άσθμα πιθανό να μη ξανακελαϊδήσει
    6 Αν ήσουν σίγουρος ότι ήταν άκαρι αεροσάκων βάλε πάλι φάρμακο και άστο σε δροσερό μέρος το πουλί. (άποψήμου που το έχω κάνει καθόσον 4/7 = 7 ημέρες + 3 ημέρες = 10 )

18. ΑΝΤΩΝΗΣ

ΑΝΤΩΝΗΣ PB New Member

Ευχαριστούμε για το βίντεο Αστραπογιαννε.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...