Χρηση προβιοτικων

Συζήτηση με θέμα Χρηση προβιοτικων, που ξεκίνησε από τονυ, στο Forum 'Φάρμακα - Συμπληρώματα' του PetBirds, 8 Ιουν 2008.

1. τονυ

τονυ PB New Member

τα προβιοτικα τα χορηγουμε στα πουλια ως συμπληρωματα η μετα απο καποια ασθενεια η θεραπεια?

2. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Μπορείς να τους δίνεις είτε προληπτικά σε περιοδική συχνότητα ή σε περιόδους αποθεραπείας, μετά δηλαδή τη χορήγηση φαρμάκων για την αντιμετώπιση κάποιας ασθένειας.

3. τονυ

τονυ PB New Member

προληπτικα σε ποιες περιοδους και απο τα 2 της ορλουξ που εχω δει πιο ειναι πιο καταλληλο? ευχαριστω

4. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

αν εννοεις το ενα οτι ειναι το bio diggest αυτο το βαζουμε καθημερινα στην αυγοτροφη ,κακο δεν κανει μονο καλο

5. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Πρέπει να πούμε ότι τα προβιοτικά δεν είναι φάρμακα. Βέβαια, ακόμη και αν δεν είναι φάρμακα θα πρέπει να τα χορηγούμε με μέτρο.

Αυτό που σωστά σου είπε ο Λευτέρης, είναι ο τρόπος χορήγησης τους. Σε περιόδους όμως που δε χορηγείς καθημερινά αβγοτροφή, μπορείς να τους βάζεις και πάλι στην αβγοτροφή τους οπότε τους δίνεις. Μια φορά την εβδομάδα ή κάθε 10-15 ημέρες ή εν πάση περιπτώσει σε όποια συχνότητα χορηγείς την αβγοτροφή.

Μπορείς να διαβάσεις περισσότερα για το Probi-zyme (Orlux) ή το Bio-digest (Orlux)

6. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Υπάρχει πίνακας της εταιρείας που το διαθέτει στην αγορά.

Συνημμένα Αρχεία:

7. alfa

alfa PB New Member

τα πριοβοτικα στην λαρισσα ειναι αγνωστα [PET] εδω ΚΑΙ χρονια . να δοσω γιαουρτι η πριοβοτικα για ανθρωπους

8. evaluieva

evaluieva PB Member

εγω μετα απο συσταση του γιατρου,
    τους δινω μια φορα τον μηνα για 3 μερες (στο νερο)
    -εχω καναρινια-*
    κ μετα απο θεραπειες αναλογως 3-5 μερες.
    χρησιμοποιω το provibac της travipharma .
    TRAVIPHARMA ANIMAL HEALTH PRODUCTS - PROVIBAC
    ειναι "pre-proviotica"
    μου ειπε επισης οτι ειναι καλυτερα απ τα liviferm που χρησιμοποιουσα παλιοτερα.

* η δοσολογια στο site κ στην συσκευασια ,διαφερει ισως, επειδη τα προβιοτικα αυτα, ειναι κ για αλλου ειδους πουλια

Μοιραστείτε

Φόρτωση...