Χρειαζονται φωνητικη εκπαιδευση τα καρδερινοκαναρα;

L

lizard

PB Member
PB Points
80
Πόλη
Αθήνα - Καλλιθέα
για σας εχω μια ερωτηση σχετικα με τα αρσενικα καρδερινοκαναρα τα καρδερινοκαναρα ξερουν τις φωνες τους απο την ωρα που θα γεννηθουν η πρεπει να τα μαθεις με καποιο δασκαλο

A

astrapogiannos

PB Member
PB Points
80
Πόλη
Κάτω Σούλι, Μαραθώνα
Όνομα
Λευτέρης
Πτηνά
Καναρίνια, Ιθαγενή
Κωδ.
ΣΦΩΠ EOO-V 077
αν το αφησεις μονο τουθ θα μαθει μονο του,αν το βαλεις με δασκαλο θα μαθει αυτα που θα του μαθει ο δασκαλος,και τα πουλια ειναι οπως οι ανθρωποι μιμουνται τους δασκαλους{εμεις μιμουμαστε τους γονεις μας στην ομιλια}

L

lizard

PB Member
PB Points
80
Πόλη
Αθήνα - Καλλιθέα
ευχαριστω κυριε Λευτερη η απαντηση σου μου απαντησε στην απορεια μου πληρως.

Τ

τονυ

PB New Member
PB Points
12
Πόλη
κερατσινι
Κωδ.
ΣΦΩΠ EOO-V 081
παντως και με καρδερινα να εχει μαθει αμα βρεθει με καναρια περνει και απο αυτα φωνη και ας εχει μαθει αρχικα με καρδερινα

Ι

ΙΟΑ

PB New Member
PB Points
15
Πόλη
ΑΘΗΝΑ
Οι καρδερίνες έχουν την ικανότητα να μιμούνται πολύ εύκολα ,τις φωνές άλλων πουλιών.Αυτό είναι κάτι που δεν το έχουν τα καναρίνια.Άρα σε πολύ μεγάλο βαθμό και τα καρδερινοκάναρα παίρνουν φωνές που ακούν .Είναι βέβαια λογικό ότι και αυτά τα πουλία απο τη στιγμή που θα γεννηθούν ,΄έχουν μέσα τους "έτοιμες"φωνές.

Β

Βασιλης

PB Member
PB Points
90
Πόλη
Aθηνα
Εμπειρικά έχω δει ότι τα καρδερινοκάναρα μαθαίνουν πιο εύκολα τη φωνή του καναρινιού οπότε αν θες να λέει καρδερίνα μακριά από άλλες φωνές. Αν τα ακούει και τα δύο συνήθως βγάζει καναρίνι.

Λ

Λέλος

Banned
PB Points
15
Πόλη
Πάτρα
Λοιπόν ακούστε τι γίνεται. Τα καρδερινοκάναρα ή μούλοι ακούν μέσα από το αυγό πριν γεννηθούν. Δασκαλεύουμε μούλο ο οποίος είναι μίμος παίρνει φωνές ακόμα και ήχο τηλεφώνου ή πόρτας που τρίζει ,Μάρτη-Απρίλη-Μάιο και τότε που θα έχει καθαρίσει τις φωνές του, του βάζουμε χαμηλά ένα ή δυο το πολύ γαρδελάκια και βέβαια η κασσέτα του να παίζει τουλάχιστον 4 ώρες την μέρα .Τ γαρδελάκια πολύ πιθανόν να βγούν αντιγραφή όπως ο δασκαλός τους δηλαδή ο μουλάκος. Ο οποίος μετά το μουτεμά μου περίπου τον Σεπτέμβριο θα είναι ακόμα καλύτερος διότι θα έχει παρακολουθήσει και τα γαρδελάκια. Καλή επιτυχία!

L

lizard

PB Member
PB Points
80
Πόλη
Αθήνα - Καλλιθέα
ωραια ολα οσα εβαλες μεχρι στιγμης θα προσπαθησω να τα ενωσω με τον υπολογιστη και να φτιαξω ενα κανονικο τραγουδι καρδερινας αλα Αρης style.