Χρειαζονται κοψιμο το ραμφος και τα νυχια των Μπατζι;

Συζήτηση με θέμα Χρειαζονται κοψιμο το ραμφος και τα νυχια των Μπατζι;, που ξεκίνησε από Dimitris2205, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 26 Ιαν 2009.

1. Dimitris2205

Dimitris2205 PB New Member

Παιδια μια αποριουλα εχω..Εχω ακουσει πως τα νυχακια και ισως:confused: και το ραμφος των μπατζι χρειαζονται καποια στιγμη κοψιμο..Πως θα διαπιστωσω ποτε το χρειαζονται αυτο???

2. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Αν στο κλουβάκι υπάρχει κάποιο σουπιοκόκαλο ή κάποια πέτρα να ακονίζουν το ράμφος τους δεν θα χρειαστεί ποτέ κόψιμο. Για τα νύχια μπορείς και να τα λυμάρεις και να τα κόψεις.
    https://petbirds.gr/threads/Κοψιμο-νυχιων-παπαγαλου.4419/
    Αν μπορείς ανέβασε μια φωτογραφία να δούμε αν θέλουν κόψιμο ή όχι.

3. Dimitris2205

Dimitris2205 PB New Member

Να'σαι καλα Γρηγορη...Παρακολουθησα το θεμα (εξεπλαγην και γελασα πολυ μετο τι μπορεις να μαθεις στους παπαγαλους) αλλα προσεξα οτι η συζητηση αναφεροταν κυριως στους μεγαλους παπαγαλους..θεωρω τα μπατζι δυσκολοτερα σε ενα τετοιο χειρισμο..Αλλα θα προσπαθησω..Σευχαριστω παντως...

4. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Δες και αυτό το σχέδιο μήπως σε βοηθήσει λίγο ακόμα.

Συνημμένα Αρχεία:

• file.jpg
      file.jpg
      File size:
      11,5 KB
      Προβολές:
      65
  5. EFTHIMIS

EFTHIMIS PB New Member

Παιδια αν δειτε την πλατη μου ειναι λες και με μαστιγωναν 2μερες,μ'εχει πεθανει αλλα και εγω φοβαμαι να του τα κοψω για τον λογο που λετε!και ολη την ωρα θελει να καθεται στους ωμους μου!

6. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Παιδιά αν δεν μπορείτε ή φοβάστε να το κάνετε εσείς μπορείτε να το πάτε σε κάποιον πτηνίατρο, για να μην τραυματιστεί το πουλί λόγω απειρίας ή κάποιας απροσεξίας. :)

7. Lefterhs

Lefterhs PB New Member

1. Για τα νύχια, η καλύτερη λύση είναι αυτή του πτηνιάτρου. Παρ' όλα αυτά, επειδή ακόμη και στο γιατρό το πουλί μπορεί να τραβήξει το ποδαράκι του και να αρπάξει και νεύρο, με αποτέλεσμα αρκετά μεγάλη αιμοραγία, καλό θα ήταν να έχετε μαζί αιμοστατικό βαμβάκι (υπάρχει στα φαρμακεία).
    2. Για δε το ράμφος, προς Θεού μακρυά από το κόψιμο-τρόχισμα! Έχω δει σε petshop έναν πανέμορφο Macaw με ράμφος... πάπιας!:eek: Δεν ξέρω πώς μπορεί και τρέφεται αυτό το πανέμορφο πουλί...:confused::mad:

8. dikatgreece

dikatgreece PB New Member

Να συμπληρώσω:
    Στα πτηνά συντροφιάς τα νύχια χρειάζονται κόψιμο μόνο εφόσον οι συνθήκες διαβίωσης είναι ελλατωματικές. Για να μην παραξηγηθώ να επισημάνω ότι ειδικά για τα νύχια πρέπει μέσα στο κλουβί να έχουμε τουλάχιστο 1 ξύλινη πατήθρα σε ψηλό σημείο του κλουβιού όπου ακονίζουν τα νύχια και επέρχεται η φυσιολογική φθορά. Επιπρόσθετα στους παπαγάλους είναι απαραίτητη η ύπαρξη σκληρών αντικειμένων στο κλουβί (πχ ένα κομάτι μικρό τούβλο ή πέτρα των πετ στα πλαϊνά) για να ακονίζουν το ράμφος. Αν δεν επέρχεται φυσιολογική φθορά σε νύχια και ράμφος τότε αυτά μεγαλώνουν επικίνδυνα με πιο σημαντικό το ράμφος που μεγαλώνει και τρυπά το στέρνο του πουλιού. Η κοπή του ράμφους γίνεται από πτηνίατρο ο οποίος έχει και αιμοστατικό εργαλείο, καθώς το ράμφος στους παπαγάλους έχει πολλά νεύρα και είναι επικίνδυνη η κοπή του. Για το ράμφος ειδικότερα αντί να το κόψεις δοκίμασε να το λιμάρεις με λίμα. Η διαδικασία είναι επίπονη ( για εσένα) και στους μεγάλους παπαγάλους έχω δει να χρησιμοποιούν ηλεκτρικό εργαλείο τύπου Dremler.
    Για τα νύχια τώρα αν προσέξεις δεν έχει πρόβλημα. Αν βγάλει λίγο αίμα τότε βάλε αμέσως μπενταντίν και λίγο...τάλκ το οποίο επουλώνει την πληγή και κάνει τοπική αιμόσταση.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...