Χρειαζονται ειδικη τροφη τα μικρα καναρινια για να παρουν χρωμα;

Συζήτηση με θέμα Χρειαζονται ειδικη τροφη τα μικρα καναρινια για να παρουν χρωμα;, που ξεκίνησε από takis, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 26 Ιουν 2009.

1. takis

takis PB New Member

θα ηθελα να μου πειτε τα καναριναι χρωματος ...ας πουμε κοκκινα και ροζ που υπαρχουν στα μικρα που θα βγαλουμε πρεπει να τους βαλουμε ειδικη τροφη για να παρουν χρωματα ή δε χρειαζεται...ρωταω να ξερω γιατι ειχα ρνα ζευγαρι ασπρο θυληκια και ροζ κοκκινο αρσενικο και τα περισσοτερα εχουν βγει φει και καφε ανοιχτο ...ετσι θα μεινουν η θπρεπει να τους προσθεσω καποια ειδικη βιταμινη χρωματος...ευχαριστω

2. fragos

fragos PB Member

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 10 Ιουλ 2016
  3. mkgata

mkgata PB New Member

και εγώ έχω κόκκινο θηλυκό και κίτρινο αρσενικό... τα μικρά είναι 12 ημερών και έχουν άσπρο-κίτρινο χρώμα... θα αλλάξει η θα μείνουν έτσι?τι να κάνω???

4. IZNOGOOD

IZNOGOOD PB New Member

δεν υπαρχει λογος κατα την αποψη μου να βαψετε αυτα τα πουλακια καθως το χρωμα που θα βγει θα ειναι πορτοκαλλοκοκκινοκιτρινο και οτι να΄ναι... αν δεν ειναι και τα δυο καναρινια κοκκινα δεν αξιζει να βαφεις τα γιαβρακια

5. takis

takis PB New Member

...

οχι δε θελω να τα βαψω και να ειναι αφυσικο το χρωμα τους απλα ρωταω αν ενα καναρινι ειναι να γινει ροζ ή κοκκινο απο μονο του πρεπει να του βαλουμε κατι ή θα εξελιχθει μονο του το χρωμα ...υποψιν εμενα απο το ασπρο - ροζ ζευγαρι μου φγαινουν πολυ ανοιχτα καφε...φεο..

6. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Αν ένα καναρίνι κόκκινου παράγοντα δεν πάρει μέσω της διατροφής του τις απαραίτητες χρωστικές ουσίες, είτε με φυσικό είτε με τεχνητό τρόπο, δε θα μπορέσει να αναδείξει το κόκκινο χρώμα στο πτέρωμά του.

Χορήγηση χρωστικών ουσιών στα καναρίνια Κόκκινου Παράγοντα

7. sainer

sainer PB New Member

ολα τα καναρινια που ειναι μικρα δεν παιρνουν ακριβως το χρωμα των γονιων τους.μετα την καλοκαιρινη πτερορροια το χρωμα στο πτερωμα αλλαζει και γινεται προς το φυσικο τους χρωμα αλλα για να παρουν ακριβως το χρωμα που θελουμε πρεπει να χρησιμοποιήσουμε χρωστικες ουσιες.βεβαιως μπορουμε και με φυσικο τροπο να βοηθησουμε το χρωμα του πτερωματος.για παραδειγμα αν θελουμε να αναδείξουμε το κοκκινο δινουμε καροτο και πατζαροζουμο.

8. takis

takis PB New Member

...

πολυ κατατοπιστικα ολα αυτα ...ευχαριστω...απλα θα ηθελα μια βοηθεια ακομα..τωρα απο το ζευγαρι αυτο ροζ-ασπρο πιο απο τα πουλια τα μικρα να ξεχωρησω να δινω χρωστικες για τι μερικα μπορει να εχουν το παραγοντα κοκκινο και αλλα οχι...γιατι ετσι ειναι σαν να δινεις σε ενα κιτρινο κοκκινη βιταμινη και να κοκκινιζει κι αυτο...δηλ πως θα ξεχωρησω ποιο εχει παραγοντα κοκκινο και θα το εχει και του χρονου για να το μεταβιβασει στους απογονους???ευχαριστω

9. vasilis63

vasilis63 PB New Member

δοκιμασε να τους δωσεις κοκκινη γλυκια πιπερια.την τρωνε πολυ και ειναι φυσικος και υγειινος τροπος που βοηθαειστο χρωματισμο του φτερωματος

Μοιραστείτε

Φόρτωση...