Χρειαζεται το κοκατιλ μου υδατοδιαλυτο ασβεστιο;

Συζήτηση με θέμα Χρειαζεται το κοκατιλ μου υδατοδιαλυτο ασβεστιο;, που ξεκίνησε από EiriniKt, στο Forum 'Διατροφή Παπαγάλων' του PetBirds, 20 Μαϊ 2016.

1. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Καλησπερα!
    Εχω ενα κοκατιλ περιπου τριων μηνων.Το πουλακι απο την αρχη που το πηρα το εβλεπα μερικες φορες να τρεμει, οχι απο φοβο,απλα ετρεμε λιγο το σωμα του.
    Το ιδιο συνεβη και με ενα κοκατιλ που χα παρει παλαιοτερα.
    Ο εκτροφεας μου ειπε οτι ειναι αβιταμινωση λογω της κρεμας.
    Του δινω πολυβιταμινες multivit και πλεον δεν τρεμει σχεδον καθολου.
    Ισχυει οντως αυτο με την αβιταμινωση;
    Οι πολυβιταμινες επαρκουν ή χρειαζεται και ασβεστιο στο νερο;
    Καπου ειχα ακουσει οτι το τρεμουλο αυτο οφειλεται σε ελλειψη ασβεστιου.
    Ο μικρος ειναι απολυτα υγιης.

2. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Δεν έχω ξανακούσει να συνδέεται τρέμουλο με αβιταμίνωση. Το τρέμουλο σε στιγμές χαλάρωσης είναι φυσιολογικό στα πουλιά.

3. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Πόσες μέρες το έχεις εσύ?
    Μήπως έτρεμε από την αλλαγή λόγω στρες?
    Δηλαδή που έφυγε από τον εκτροφέα και ήρθε στα χέρια σου?
    Τώρα συνεχίζεις το τάισμα με κρέμα ή τρέφεται κανονικά?
    Αν δεν συνεχίζει το τρέμουλο ... γιατί να του δώσεις κάτι (ακόμη κι αν σχετίζεται)?

4. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Δεν νομιζω να ηταν λογω του στρες..
    Το εχω εναμισι μηνα,τρεφεται κανονικα πλεον.
    Σκεφτηκα οτι ισως χρειαστει ασβεστιο για να καλυψει τυχον "ελλειψεις" που μπορει να εχει..Νομιζα οτι σε αυτο οφειλεται το τρεμουλο.

Δεν το γνωριζα αυτο!Δεν ειχα παρατηρησει ποτε κατι αντιστοιχο στα μπατζι ,πρωτη φορα στα κοκατιλ:rolleyes:

5. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Αφού έδωσες πολυβιταμίνες, κάνε του σωστή πλήρη διατροφή και σουπιοκόκκαλο και δεν θα έχει καμία έλλειψη. Δεν χρειάζεται συμπλήρωμα.

6. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Το σουπιοκοκκαλο μεχρι στιγμης δεν το εχει ακουμπησει..Οπως και πολλα αλλα, μιας και ειναι μικρος και εχει ακομα ιδιοτροπιες.
    Απλα σκεφτομαι οτι τωρα που θα περασει την πρωτη του πτεροροια θα ηταν καλο να εχει ο οργανισμος του ολα τα απαραιτητα "εφοδια".

7. maria p

Κατά την πτερόρροια πρέπει φυσικά ο οργανισμός να είναι σε κατάσταση γενικής καλής υγείας αλλά περισσότερο χρειάζονται πρωτεΐνες.
    Φρόντισε να ξεπεράσει τις ιδιοτροπίες του και να τρώει τα πάντα, κυρίως αυγοτροφή, χόρτα λαχανικά και φρούτα και για πηγές ασβεστίου δίνε ξηρά σύκα , ωμό σουσάμι, τα τσόφλια των βραστών αυγών τριμμένα σε μούλτι, αμύγδαλα ψιλοκομμένα (τους καρπούς σε μικρές ποσότητες γιατί παχαίνουν), φύτρα , ε και το αγαπημένο μας κεχρί σενεγάλης :)

8. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Ευχαριστω πολυ Μαρια μου,η απαντηση σου με καλυψε πληρως!
    Σημερα τον καταφερα και εφαγε φυλλο πατζαριου,κατι ειναι κ αυτο..
    Το κεχρι ουτε να το φτυσει,το ιδιο και το αυγο και την αυγοτροφη.Ελπιζω σταδιακα να γινει περισσοτερο δεκτικος στη δοκιμη διαφορετικων τροφων:oops:

9. maria p

Ναι ξεκίνα με χορταρικά, τους μοιάζουν πιο πολύ με παιχνίδια και τα τσιμπολογάνε πιο εύκολα. Εγώ όλα τα ξεκινάω με χλωρή ρίγανη.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...