Χρειαζεται να σκεπαζω το κλουβι του Ζακο μου το βραδυ;

Συζήτηση με θέμα Χρειαζεται να σκεπαζω το κλουβι του Ζακο μου το βραδυ;, που ξεκίνησε από LEOPAS, στο Forum 'Φροντίδα, Εκπαίδευση Παπαγάλων' του PetBirds, 7 Απρ 2009.

1. LEOPAS

LEOPAS PB New Member

Γεια .
    Καθε βραδυ σκεπαζω το κλουβι του ζακο(Πελέ) μου με σεντονι αλλα θελω να ρωτησω χρειαζεται ? Και χωρις το σεντονι παντως δεν εχει προβλημα .. αν δεν του βαλω.Εσεις τι λετε ?

2. Hadjicostas

Hadjicostas Πρώην ΧΑΤΖΗΚΩΣΤΑΣ

και εγώ αυτό κάνω... νομίζω είναι καλύτερα και νοιώθει ασφάλεια

3. theo40gr

theo40gr PB New Member

kai γω νομιζω πως ειναι καλιτερα με ενα σεντονι..φτανει να αφηνεις ενα φωτακι κοντα αναμενο ουτως ωστε αν ξυπνησει απο καποιο θορυβο να
    μη φοβηθει...

4. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Αν κοιμάται 10 ώρες περίπου κανονικά και χωρίς προβλήματα, μπορείς να μην βάζεις σεντόνι... αν θες μπορείς να βάλεις κι ένα φωτάκι νυκτός στο δωμάτιο που βρίσκεται για να βλέπει τι γίνεται γύρω του, για να μην φοβηθεί αν συμβεί κάτι. ;)

5. LEOPAS

LEOPAS PB New Member

οκ ευχαριστω για την βοηθεια παιδια απλα ... λερωσε το σεντονι του και μου ηρθε αυτη η απορια . Και παλι ευχαριστω !

6. Maria Pap.

Maria Pap. PB Member

Leo το βιβλίο "Ο Γκρίζος Αφρικανικός" της Julie Rach έχει ολόκληρο άρθρο στη σελίδα 45: Το κάλυμμα του κλουβιού. Το χαρακτηρίζει σημαντικό αξεσουάρ, λέει ότι ηρεμεί πολλά κατοικίδια πουλιά, τα πείθει ότι είναι πραγματικά ώρα για να κοιμηθούν, ενισχύει το αίσθημα της ασφάλειάς τους. Εμείς το σκεπάζουμε.

7. LEOPAS

LEOPAS PB New Member

ευχαριστω Μαρια

8. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Αναλογα με το καθε πουλι πιστευω. Αν προκειται για πουλι που μπορει να πανικοβληθει απο κατι στον υπνο του και να αρχισει να χτυπιεται τοτε το σκεπασμα δεν ενδεικνυται και καλυτερα ειναι ενα φωτακι νυχτος. Διαφορετικα συμφωνω με τους υπολοιπους.

Κι εγω τον σκεπαζω το βραδυ. Ο δικος μου με φως δεν κοιμαται με τιποτα, στριφογυρναει και χτυπαει το καμπανακι του για να παμε να τον παρουμε.

9. Parrotsmile

Parrotsmile PB Member

Να συμπληρώσω ότι παίζει ρόλο και το πρόγραμμά μας το καθημερινό.Εγώ δηλαδή που κάποιες μέρες το μήνα λόγω δουλειάς απουσιάζω από το σπίτι δεν τον σκεπάζω γιατί αν το συνήθιζε δεν θα υπήρχε κάποιος να τον σκεπάσει και θα είχα πρόβλημα.Κοιμάται μια χαρά στο υπνοδωμάτιό μου με πλήρες σκοτάδι η όχι και δεν έχει κανένα πρόβλημα έτσι έμαθε από μικρός.Τώρα όμως να ρωτήσω και κάτι, το καλοκαίρι με τις υψηλές θερμοκρασίες τι γίνεται τα σκεπάζεται;:confused:

10. petros galleos

petros galleos PB New Member

Kι εγω την σκεπαζω με ενα ελαφρυ σεντονι. Το καλοκαιρι της βαζω ενα πιο κοντο λεπτο υφασμα, ωστε να μενει το πιο πολυ μερος του κλουβιου ανοιχτο για να μην ζεστενεται.

11. theo40gr

theo40gr PB New Member

εγω να συμπληρωσω πως εξαρταται και απο το που το εχουμε το πουλι
    αν ειναι σε καποιο δωματιο μονο του και με ησυχια δεν υπαρχει κανενας ΄λογος να το σκεπαζουμε..αν ειναι σε χωρο που ειναι και αλλοι πχ καθηστικο..τοτε καλο θαναι να το σκεπαζουμε

12. Dimitris12345678910

Dimitris12345678910 PB New Member

τους Ζακο τα βραδυα πρεπει να τα σκεπαζουμε με κατι και να τους μεταφερουμε σε αλλο δωματιο με ησυχια και ηρεμια ....επισης πρεπει να κοιμουνται 10 ωρες.....[υπο αυτη τη διαδηκασια]

Μοιραστείτε

Φόρτωση...