Χρειαζεται να δωσω ασβεστιο στα κοκατιλ μου;

Συζήτηση με θέμα Χρειαζεται να δωσω ασβεστιο στα κοκατιλ μου;, που ξεκίνησε από jim23, στο Forum 'Αναπαραγωγή Παπαγάλων' του PetBirds, 15 Νοε 2015.

1. jim23

jim23 PB New Member

Και τα δικά μου κοκατιλ γέννησαν τρία αυγά μέχρι στιγμής(χθες το τρίτο)αλλά δεν τους έχω δώσει ούτε σουπιοκοκαλο ούτε ασβέστιο και ανησυχώ μήπως οι νεοσσοί ή η παπαγαλινα μου έχουν κάποιο πρόβλημα αργότερα. Έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία??? Ευχαριστώ.

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Δικαίως ανησυχείς αλλά πρέπει να αγοράσεις αφού το γνωρίζεις πως χρειάζεται. Επειγόντως σουπιοκόκκαλο και υγρό ασβέστιο στο νερό, καθώς και ωμό σουσάμι στα σπόρια. Όχι σπανάκι σ' αυτήν την φάση.

3. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Πιστευω πως οταν παρεχουμε τις απαραιτητες πηγες ασβεστιου (σουπιοκοκκαλο και σουσαμι) καθως και πλουσια διατροφη, το υγρο ασβεστιο πρεπει να διδεται σε σπανιες περιπτωσεις. Αλλιως αδρανοποιουμε την φυσικη παραγωγη ασβεστιου σε ενα πουλι.

4. jim23

jim23 PB New Member

Οκ Ευχαριστώ πολύ!!!!

Μπορεί να έχει κάνει και τέταρτο αλλά επειδή είναι όλη μέρα μέσα το θηλυκό δεν μπορώ να δω μόλις βγει έξω και μείνει το αρσενικό μέσα που είναι πιο πολύ φοβητσιαρικο θα κοιτάξω.

Συνημμένα Αρχεία:

5. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Σίγουρα, πολύ σωστά γενικά, επειδή όμως είπε ο Δημήτρης πως δεν έχει δώσει τίποτα και έχει ήδη 3 αυγά, το έκρινα σκόπιμο και κάπως επείγον θα έλεγα.

6. Myra

Ηταν καπως πιο γενικη η παρατηρηση και οχι εξειδικευμενη στη συγκεκριμενη περιπτωση... κυριως για τους μελλοντικους αναγνωστες.

7. jim23

jim23 PB New Member

Ευχαριστώ

8. jim23

jim23 PB New Member

Ξερεται που μπορώ να βρω σουπιοκοκαλο ή ασβέστιο???

9. Myra

Στα πετσοπ!

10. anatolia

anatolia PB New Member

Σουπιοκόκκαλο βρίσκεις και σε ψάράδικα μαγαζιά. Υγρό ασβέστιο, δεν νομίζω...Και δίνε τα και καμιά πρασινάδα, μην πάθουν το ίδιο με τα δικά μου λόγω του ότι κάθονται στη φωλιά όλη μέρα...
    Νομίζω, ένα μπρόκκολο και λίγο μαρούλι σε καλύπτουν τέλεια.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...