Χρειάζονται μεγάλο κλουβί για να αναπαραχθούν οι καρδερίνες;

Συζήτηση με θέμα Χρειάζονται μεγάλο κλουβί για να αναπαραχθούν οι καρδερίνες;, που ξεκίνησε από παναγιωτης κολλιας, στο Forum 'Αναπαραγωγή Ιθαγενών Πουλιών - Υβριδίων' του PetBirds, 9 Δεκ 2014.

1. Παιδιά επειδή φέτος σκέφτομαι να ξεκινησω αναπαραγωγή καρδερινων χρειάζονται μεγαλο κλουβί για να αναπαραχθούν ;;;

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Χρειάζεται να κάνεις υπομονή... θα βρεις πολλές οδηγίες μόλις μπουν... Paianas , ΑΒΑΤΟΝ, YannisK κλπ δυνάμεις.... στο στοιχείο σας.

3. ΑΒΑΤΟΝ

ΑΒΑΤΟΝ PB Known Member

Kαταρχήν μιλάμε για πουλιά εκτροφής Πάνο ?

4. Ναι

Είναι μεγαλομενες στο χερι

5. gregog7

gregog7 PB New Member

Το ναι, με μεγαλωμενες στο χέρι μπορεί να απέχει αρκετά, αλλά μπορει και να σημαίνει οτι είναι εκτροφής.

6. Έχω και ενα φιλο που έχει άγριες καρδερίνες αυτές μπορούν να ζευγαρώσουν στο κλουβι;;;

7. gregog7

gregog7 PB New Member

Αλήθεια τώρα, περιμένεις απάντηση;

8. ΑΒΑΤΟΝ

ΑΒΑΤΟΝ PB Known Member

Πάνο....

Τα άγρια και πιασμένα πουλιά θα πρέπει να βρίσκονται στα δέντρα και όχι στα κλουβάκια του φίλου σου...και ολων μας.

Είναι πραγματικά κρίμα.

Το πιθανότερο σενάριο είναι ότι τα συγκεκριμένα πουλιά δεν θα προλάβουν να δουν αναπαραγωγική περίοδο.

Για να σε βάλω ρε "μπαγάσα" (με όλο το θάρρος γιατί έχεις την ηλικία του γιου μου)....μέσα σ ένα κουτί με τρύπες ....

Πως είπες ?

9. patilas

patilas PB Member

Ο Πάνος είναι 15 χρονών στόχος είναι ν μάθει ποιο είναι το σωστό εντάξει όλοι μας κάποτε είχα τουλάχιστον μια άγρια καρδερίνα μην κρυβόμαστε.απλά βασιλη σαν έμπειρος εξήγησε του πέντε δέκα πράγματα κ θ τα καταλάβει ξέρεις τι εννοώ...

10. gregog7

gregog7 PB New Member

1ον Είναι 19 χρονών και 2ον κανείς δεν το μαλωσε :)
    Η απάντηση μου ηταν ξεκάθαρη, ότι από την στιγμή που αναφέρει την λέξη πιασμενα, απλά μην περιμένει απάντηση :)
    Μακάρι να μπορούσαμε όλοι να έχουμε καρδερίνες εκτροφής. Αλλά πού θα πάει;;; Το πολύ - πολύ να ανεβάσουμε την Αθήνα στην Θεσσαλονίκη :)

11. ΑΒΑΤΟΝ

ΑΒΑΤΟΝ PB Known Member

Βρε για συντονιστείτε λίγο εκεί πάνω στην Θεσσαλονίκη που δεν υπάρχουν εκτροφείς καρδερίνας....

Για ψαχτείτε λίγο καλύτερα.

Είναι δυνατόν ?

12. patilas

patilas PB Member

15 είναι το παιδί το έχει πει στην πρώτη δημοσίευση του αυτό δεν έχει σημάδια όμως,κ δεν είπα ότι τον μαλωσατε απλά έθιξα τον σωστό τρόπο που πρέπει ν απαντήσετε σε αυτό το θέμα.φιλικά πάντα μην παρεξηγηθουμε...

13. ΑΒΑΤΟΝ

ΑΒΑΤΟΝ PB Known Member

Οπως είπε και ο Γρηγόρης.....κανένας δεν μάλωσε κανέναν.

Την απάντηση που έδωσα εγώ στον Πάνο .....την ίδια ακριβώς θα έδινε και ο Νίκος (Paianas) και ο Γιάννης (YannisK) ...και ο καθένας.

Και σιγά μην παρεξηγηθούμε όταν όλοι μας συμφωνούμε.

Και όταν ένα παιδί 15 ετών δημοσιεύει ένα post για πιασμένα πουλιά που είναι εκτός κανονισμών.....εκτός της λογικής του Φόρουμ...εκτός...εκτός....σίγουρα το κάνει από άγνοια και κακή ενημέρωση του.Είναι σίγουρο. Ετσι θέλω να πιστεύω.Διαφορετικά δεν θα ρώτούσε ποτέ δημόσια.....για την αναπαραγωγή τους.

Το θέμα είναι να προσπαθήσουμε να εξηγήσουμε το πως και το γιατί....και αυτό κάναμε και κάνουμε.....και θα κάνουμε.

Γι αυτό άλλωστε είμαστε όλοι εδώ μέσα στο Φόρουμ.

Για να ενημερωνόμαστε σωστά.

Είδατε λοιπόν που έχουμε όλοι δίκιο ?

Αμ πως.

:thumbsup:

14. Οκ πήρα το μαθημα μου όχι άγρια πουλιά μονο εκτροφής ! Ευχαριστώ

Και συγνομη για την αναφορά σε εχμαλοτισμενα πουλια

15. ΑΒΑΤΟΝ

ΑΒΑΤΟΝ PB Known Member

Παναγιώτη...

Ρώτα εσύ παλικάρι μου ....ότι σου κατέβει στο μυαλό.

Μόνο έτσι μαθαίνεις.

Ξέρεις τι κράξιμο έχω φάει εγώ παλαιότερα όταν ρωτούσα ένα σωρό χαζομάρες ?

Εμείς εδώ είμαστε..... να σε βοηθάμε όσο μπορούμε καλύτερα.

Και θα χαρούμε πολύ να σε γνωρίσουμε από κοντά στην κοπή της πίτας που θα κάνουμε μετά την Πρωτοχρονιά.

Και το εννοώ.

16. Lovecarduelis

Lovecarduelis PB New Member

Παναγο παίζεις και μπουζούκι ρε παλιόμαγκα?
    Είσαι ωραίος

17. ΑΒΑΤΟΝ

ΑΒΑΤΟΝ PB Known Member

[DLMURL]https://petbirds.gr/threads/%CE%A6%CF%89%CF%84%CE%BF-%CE%AC%CE%BB%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%BC-petbirds.21932/[/DLMURL]

να σε δούμε να σε καμαρώσουμε......γιατί μας έχεις καρδίσει.

18. Παιδια ευχαριστώ πολύ! Είστε πολύ φιλικοί!

19. gregog7

gregog7 PB New Member

Τώρα είδα το θέμα καλωσορισματος, γιατί στο προφίλ του γράφει άλλο, ίσως από λάθος. Και σιγά μην παρεξηγησω ενα παιδί 15 ή 19 χρονών, γιατί έχει, αν έχει πιασμενες καρδερίνες.
    Εγώ πάντως θυμάμαι πολύ καλά τι έκανα στα 15 μου για να έχω στραγαληνό :(
    Φίλε patilas εντελώς φιλικά :)

Όσο και να έψαξα, βρήκα κάποιες δήθεν εκτροφής, η μια θα ειχε ανοιχτό δαχτυλίδι, η άλλη θα ειχε το κλειστό μάτι του σχεδόν φρεσκοπιασμενου και λοιπές τέτοιες καλοσυνες. Ίσως δεν ξερω που να ψάξω, τι να πω
    Υγ
    Μιλάμε για balcanica πάντα
    Υγ2
    mariap ευχαριστώ, αλλη φορά θα πατάω multiquote :)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...