Χρειάζεται να προμηθευτώ υγρό ασβέστιο

Συζήτηση με θέμα Χρειάζεται να προμηθευτώ υγρό ασβέστιο, που ξεκίνησε από billoss1, στο Forum 'Διατροφή Καναρινιών' του PetBirds, 28 Μαρ 2016.

1. billoss1

billoss1 PB New Member

παιδια σκεφτομαι την αγορα αυτου του σκευάσματος http://www.birdmarket.gr/bitamines-...ika/Landmark- Ασβέστιο -D3 - Φώσφορο -100ml
    είμαι πριν την δευτερη γεννα στα ζευγάρια μου και ηθελα να ρωτησω αν πρέπει αν το προμηθευτω...σημειωνω οτι υπαρχει σουπιοκοκκαλο και grit αλλα δεν υπαρχει απευθειας εκθεση σε ηλιακο φως αλλα ουτε και λαμπες HVA...ποια ειναι η γνωμη σας....

ΥΓ συγνωμη αν σας εχω ζαλισει με τα ποστ μου αλλα ευτυχως η δυστηχως οι φτερωτει μας φιλοι ειναι απο τις λιγες ασχολιες που μας κανουν να ξεφευγουμε λιγο...

2. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Καλό είναι να το έχεις. Καλό είναι επίσης να δίνεις δύο τρεις μέρες πριν τη γέννηση των αυγών. Αν χρειάζεται πραγματικά ή όχι να έχεις, το μαθαίνεις μόνο όταν υπάρξει πρόβλημα και δεν έχεις πρόχειρο για να χορηγήσεις άμεσα σε μια περίπτωση δυστοκίας.

Επομένως έχε το να βρίσκεται και δίνε δύο τρεις μέρες πριν προληπτικά.

3. billoss1

billoss1 PB New Member

πριν η μολις κανει το πρωτο αυγο?

4. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Πριν, για να μειωθούν οι πιθανότητες να υπάρξει δυστοκία.

5. billoss1

billoss1 PB New Member

Δοσολογία: Σε 500 ml πόσιμου νερού ή ανά 200 gr μαλακής τροφής ή αυγοτροφής. 1ml=20 σταγόνες Προετοιμασία Αναπαραγωγή Πτερόρροια 1ml/2 ημέρες 1ml/μέρα παρά μέρα 1ml/3 ημέρες η δοσολογια ειναι αυτη!αναθεμα αν καταλαβαινω τι εννοει!:p

6. Dimitris.P

Dimitris.P Daily Active Member

3-4 σταγόνες σε ποτήστρα 100ml μέρα παρά μέρα

7. billoss1

billoss1 PB New Member

πριν γεννησει και μεχρι να τελειωσει την ωοτοκια?

8. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Όχι τόσο πολύ, μπορεί να δημιουργήσεις το αντίθετο πρόβλημα.
    Δυο τρεις μέρες το πολύ θα δώσεις και αφού κάνει το τρίτο αυγό άλλες δύο μέρες.
    Κανονικά αν έχεις σουπικόκκαλο στο κλουβί και ισορροπημένη διατροφή όλως επικουρικά χρειάζεται απλά για την σιγουριά σου.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...