Χρήση προβιοτικών για καναρίνι επιβαρυμένο από πολλές αντιβιώσεις

Συζήτηση με θέμα Χρήση προβιοτικών για καναρίνι επιβαρυμένο από πολλές αντιβιώσεις, που ξεκίνησε από dread05, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 31 Οκτ 2014.

1. dread05

dread05 PB New Member

Για όσους έχουν παρακολουθήσει τα post μου κατά καιρούς, θα ξέρετε μέχρι τώρα ότι έχω μια κανάρα που έχει τραβήξει τα πάνδεινα. 3 φορές αντιβίωση, συν μόλυνση και θεραπεία για κοκκίδια, έχουν σχεδόν καταστρέψει το ΓΕΣ του πουλιού. Ο πτηνίατρος μου λέει ότι τα κοκκίδια έχουν καταστρέψει τις λάχνες από το έντερο του πουλιού και για αυτό οι κουτσουλιές του βγαίνουν εντελώς νερουλές. Κάτι ανάφερε για χρήση προβιοτικών και επομένως ρωτάω, έχετε να προτείνετε κάτι? Κάποιο σκεύασμα ασφαλές για καναρίνια, κάποια δοσολογία, κάποια παρόμοια περίπτωση :). Κάθε γνώση και συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη !

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Γιάννη δεν έχω αντίστοιχη εμπειρία από επανειλλημένες θεραπείες, αν τύχει να δώσω αντιβίωση μετά διαλύω στην ποτίστρα την σκόνη μίας κάψουλας ultra levure. Ίσως για την περίπτωσή σου χρειάζεται κάτι πιο καλό, περίμενε έμπειρες γνώμες.
    Περαστικά του. Βιταμίνες του έδωσες μετά τις θεραπείες;

3. dread05

dread05 PB New Member

Κύριε Μάκη έτσι όπως το διάβασα είναι ακριβώς αυτό που χρειάζομαι. Πως θα έρθει στα χέρια μου όμως? Μπορώ να πάω σε ένα κτηνιατρείο και να ζητήσω να μου το παραγγείλουν? Γιατί εδώ που μένω αυτό τον καιρό δεν έχω πρόσβαση σε καμιά μεγάλη πόλη.

Μαρία δεν έδωσα ακόμα κάτι για τον απλό λόγο ότι η τελευταία θεραπεία είναι να τελειώσει αύριο...

4. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Θα το παραγγήλεις στο Pet shop αν είσαι Θεσσαλονίκη .Αυτός έχει CHEVITA. Δεν είναι απαραίτητο να πάρεις ακριβώς αυτό το σκεύασμα. Οτιδήποτε έχει, που να είναι για αυτή ακριβώς την χρήση.

Υ.Γ Απο ότι είδα το έχει LIVIFERM φακελακι - ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ - CHEVITA

5. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Υπάρχει το Liviferm Chevita | PetBirds το Probi-zyme Orlux | PetBirds και άλλα. Ανθρώπινο φάρμακο ή συμπλήρωμα στα πουλιά θα έδινα μόνο αν δεν υπήρχε αντίστοιχο του πουλοφάρμακο. Παρόλα αυτά, όταν μιλάμε για προβιοτικά, οι προβληματισμοί είναι οι ίδιοι και για τα σκευάσματα που αφορούν τους ανθρώπους και για αυτά που αφορούν στα πουλιά.

Υπάρχει πραγματικά κάποιο όφελος από τη χρήση τους; Έχω διαβάσει αρκετά πράγματα που υποστηρίζουν είτε υπέρ είτε κακά τη χρήση τους. Οι θεωρίες υπέρ των είναι αυτές που στηρίζονται στην άποψη της επιστήμης σχετικά με τα οφέλη των προβιοτικών στο πεπτικό σύστημα και κατ' επέκταση στον ίδιο τον οργανισμό. Από την άλλη, υπάρχουν απόψεις που θεωρούν ότι η χρήση των διατροφικών συμπληρωμάτων είναι ανώφελη, από τη στιγμή που μιλάμε για ζωντανά βακτήρια που είναι χρήσιμα μόνο όταν είναι ζωντανά και σύμφωνα με τις ίδιες θεωρίες, κάτι που κρατάμε μήνες σε ένα ράφι, δεν μπορεί να είναι ζωντανό.

6. adreas

adreas PB New Member

Σταύρο και το ultra levure όταν το δώσεις βλέπεις μετά τα κόπρανα και σου έρχεται να τα φας τόσο καλά βγαίνουν νομίζω ότι είναι ένα καλό προβιοτικό στα πτηνά. Έχω κάνει και προσπάθεια και το έχω βάλει ακόμα και στην αυγοτροφή αλλά και στο νερό 1 κάψουλα στα 500 ml νερού. Αλλά και ο κτηνιατρικός κύκλος που σου έγραψε ο Μάκης πάλι για το liviferm θα το παραγγείλεις αύριο το πρωί μεθαύριο θα το έχεις στη πόρτα σου οι άνθρωποι εκεί είναι τρομεροί! Άποψη μου είναι πάντως ότι κάτι άλλο συμβαίνει με το καναρίνι σου.

7. Stavros

Δεν αμφιβάλλω Ανδρέα. Η άποψή μου άλλωστε δεν βασίζεται σε κανένα στοιχείο παρά μόνο σε καθιερωμένες πρακτικές. Εφόσον πέρα από αυτές δουλεύει κάτι διαπιστωμένα καλύτερα, φυσικά και μπορεί να το χρησιμοποιεί κάποιος. Εξάλλου, μια άλλη άποψη που έχω και αφορά κυρίως στα συμπληρώματα διατροφής, είναι ότι δεν υπάρχει "καλύτερο" προϊόν, από τη στιγμή που δεν μπορούν να αποδειχθούν με αντικειμενικό τρόπο τα πλεονεκτήματα του. Ο γενικός κανόνας είναι, εφόσον δουλεύει στην περίπτωσή μας καλύτερα από τα άλλα, το χρησιμοποιούμε.

8. adreas

adreas PB New Member

Είμαι κατά των ανθρώπινων σκευασμάτων αν δεν ξέρω δοσολογία από τον κτηνίατρο η κάποιον η κριτή των πτηνών μας. Πες μου τώρα πως θα κατεβάσω ένα pdf στο φόρουμ.

9. Stavros

Να ανεβάσεις εννοείς μάλλον. Κανονικά όπως τις συνημενες φωτογραφίες. Αν είναι μεγαλύτερο από 100ΚΒ, στείλτο στο info @ petbirds.gr και θα το προσθέσω στο μήνυμά σου.

10. adreas

adreas PB New Member

Σου το έστειλα να το βάλεις μια προσπάθεια των Ισπανών σε φάρμακα ανθρώπινα και μη με τις δοσολογίες τους. Δεν θυμάμαι όμως που το βρήκα και στο τέλος γράφει για το ultra levure. Την καλημέρα μου μιας και η ώρα είναι 06 και 30 το πρωί!

11. Stavros

Τελευταία επεξεργασία: 23 Ιουλ 2016
  12. adreas

adreas PB New Member

Όταν το πουλάκι βγάλει μύκητες ειδικά στα έντερα ίσως και από τα φάρμακα που πήρε η ακόμα και το κακό ανοσοποιητικό μιας και χάλασε η χλωρίδα του εντέρου ένα από τα συμπτώματα είναι η διάρροια θα χρειαστείς κάτι για μύκητες οι φίλοι μας οι Ισπανοί έχουν στη σελίδα 27 το Mycostatin ένα σκεύασμα ακριβώς το ίδιο με το δικό μας Nystamysyn ίδια δραστική ουσία και διεθνής μονάδες κάτι παρόμοιο του mg και προτείνουν 7 ml στο 1 λίτρο νερού η 6 σταγόνες στα 40 ml νερού θα έλεγα ότι δεν έχεις να χάσεις τίποτα να δοκιμάσεις για μύκητες 10 μέρες και από τα αποτελέσματα θα κρίνεις.

Δοσολογίες ανθρώπινων και μη φαρμάκων για πουλιά | PetBirds

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 23 Ιουλ 2016
  13. jk21

jk21 PB Member Article Writer

με δεδομενο οτι πραγματι το mycostatin ειναι αλλη εμπορικη ονομασια νυστατινης που κυκλοφορει στο εξωτερικο ,ακριβως αντιστοιχης του δικου μας νυσταμισιν ,με περιεκτικοτητα σε νυστατινη

100000 ιυ / ml

Mycostatin Oral Suspension (Ready-Mixed) - Summary of Product Characteristics (SPC)

Γαληνός - Σκεύασμα - NYSTAMYSYN/FARMASYΝ ORAL.SUSP 100.000 IU/ML BTx1 BOTTLEx30 ML

και με δεδομενο οτι ενα απο τα πιο σοβαρα κτηνιατρικα site (αλλα και αρκετα αλλα )

Mycotic Diseases of Pet Birds: Pet Birds: Merck Veterinary Manual

δινει

Nystatin oral suspension (100,000 U/mL)

1 mL/350 g (βαρος πουλιου )

PO, bid ( με παροχη στο στομα ,δυο φορες την ημερα )

η δοσολογια που αναφερθηκε ,ειναι εντελως μακρια απο την πραγματικοτητα και ελπιζω να μην ειναι το ιδιο λαθος και αλλες σε σχετικο συνδεσμο Δοσολογίες ανθρώπινων και μη φαρμάκων για πουλιά | PetBirds

7 ml σε 1 λιτρο νερου ,ειναι πολυ αραιη δοσολογια ,που μαλλον ανθεκτικοτητα στην ουσια μπορει να δημιουργησει

για πουλι 22.5 γρ εχω δοσολογια απο πτηνιατρο για πουλια που εχουν candida ,την 0.075 ml αδιαλυτο σκευασμα στο στομα πρωι και αλλο τοσο το απογευμα .Αυτο για πουλι που πινει γυρω στα 4 ml νερου την ημερα ,ειναι στα 100 ml ,γυρω στα 3.75 ml ,αν και το σωστο ειναι η παροχη αδιαλυτου στο στομα

ελπιζω να με επιβεβαιωσει ή να με διαψευσει ο πιο καταλληλος για αυτο ,που ειναι η πτηνιατρος που γραφτηκε προσφατα στο φορουμ και σιγουρα ξερει τη σωστη δοσολογια (εγω εχω τη δοσολογια απο αλλο πτηνιατρο )

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 23 Ιουλ 2016
  14. mpak1978

mpak1978 PB New Member

Καλησπέρα Γιάννη εγώ χρησιμοποιώ το AVIOMYCINE της TAFARM και είμαι ευχαριστημένος, το βρίσκεις στα pet shop DSC00061-500x500.jpg tafarm-aviomycine.jpg

15. Stavros

Βάγιο ο Γιάννης αναφέρεται στη χρήση προβιοτικών μετά από αντιβίωση. Το σκεύασμα που αναφέρεις είναι αντιβίωση.

16. mpak1978

mpak1978 PB New Member

Ναι Σταύρο έχεις δίκιο. Για τα προβιοτικά τα μόνα που ξέρω είναι για σκύλους και γάτες. Βασικά στο λιζάκι μου που έχω δοκιμάσει γιατί μύριζε το τρίχωμά της έμεινα ευχαριστημένος για πουλιά δεν έχω ακούσει τίποτε

17. adreas

adreas PB New Member

Αν δεν απαντήσει η Χριστίνα θα σου βάλω δύσκολα στο ξαναέγραψα σύμφωνα λοιπόν μην κοιμηθείς το βράδυ υπάρχει στο διαδίκτυο μετατροπέας από διεθνής μονάδες σε χιλιοστόγραμμα . Έκανα μια προσπάθεια εγώ κάνε και εσύ και μετέτρεψε την δραστική ουσία την Nystatin σε mg Θέλουμε σύμφωνα με τον αείμνηστο Τατσιράμο από 100 ως 200 mg φαρμάκου αν συμφωνήσουμε θα πάω πάσο έχω πάει σε φαρμακεία και δεν μου βρίσκουν η δεν ξέρουν τον τρόπο.
    Μετάφραση Google

Ούτως η άλλος γράφει ότι κίνδυνος υπερδοσολογίας δεν υπάρχει γιατί αποβάλετε αλλά εδώ πρέπει να γράψουμε την ορθή χρήση του φαρμάκου αυτού.

18. jk21

jk21 PB Member Article Writer

Ανδρεα οσο αφορα τη θεση σου οτι εκτος απο καταστροφη των εντερων απο τα φαρμακα (που πραγματι τα προβιοτικα βοηθουν ,αν και για να προστατευθει το εντερο απο επελαση αλλων εχθρων θα προτιμουσα σκευασματα να περιεχουν lactovacillus acidophillus και οχι οτι ακουστηκε ) μπορει να εχουν αναπτυχθει μυκητες και να εχουμε τετοιες κουτσουλιες ,θα ελεγα οτι συμφωνω .Οχι οτι ειναι σιγουρο αλλα πιθανο
    Οσο αφορα το φαρμακο τωρα για τους μυκητες .Ειναι σε υγρη μορφη και η ενεργη ουσια μετριεται σε IU μοναδες ανα ml και οχι σε mg .Δεν χρειαζεται να αναλυσουμε τι ειναι τα iu γιατι εχουμε ετοιμη τη δοσολογια που ειναι συμφωνα με κτηνιατρικα σοβαρα εγχειριδια 1 ml σκευασματος νυστατινης των 100000 iu ανα ml για 350 γρ βαρος πουλιου δυο φορες την ημερα .Εχω επισυναψει αν ειδες σχετικα στοιχεια .Τοσο το nystamycyn οσο και το mycostatine ειναι σκευασματα των 100000 iu ανα ml .Aρα καθε δοση ειναι για πουλι 350 γρ 1ml απο το φαρμακο και για 35 γρ 0.1 ml φαρμακου .Για πουλι 22.5 γρ (καναρινι συνηθισμενου μεγεθους ) ειναι 0.075 ml φαρμακου .Συνολο δηλαδη 0.150 ml την ημερα .Αν αυτη την ποσοτητα πρεπει να την παρει στο νερο που θα πιει σε μια ημερα (που ειναι σχεδον 4 ml νερο ,τωρα που εχουν φυγει οι ζεστες ) τοτε στα 100 ml νερου ,ειναι 3.75 ml φαρμακου και στο λιτρο 37.5 ml και οχι 7 ml που ανεφερες .Δεν εχουμε θεμα υπερδοσολογιας αλλα υποδοσολογιας που δεν ειναι ικανη να χτυπησει το προβλημα ,αλλα να εθισει τους μυκητες στο φαρμακο .Ακομα και κανονικη δοσολογια αν δινεται συχνα καταχρηστικα για προληψη και κεινη δημιουργει ανθεκτικα στελεχη

19. adreas

adreas PB New Member

Δημήτρη με τα δικά σου δεδομένα για μας λοιπόν τους ανθρώπους που είμαστε 80 κιλά θα θέλαμε 4 μπουκάλια φάρμακο να πίνουμε κάθε φορά για θεραπεία.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...