Χορήγηση intencief για κόκκινα καναρίνια

Συζήτηση με θέμα Χορήγηση intencief για κόκκινα καναρίνια, που ξεκίνησε από nautikos52, στο Forum 'Διατροφή Καναρινιών' του PetBirds, 24 Ιουλ 2009.

1. nautikos52

nautikos52 PB New Member

Χορηγώ στο κόκκινο καναρίνι μου (βρίσκεται σε πτερόρροια) εδώ και μία εβδομάδα intencief διαλυμμένο σε νερό(αρχικά ζεστό) εναλλάξ με καρότο καθημερινά. Το διάλυμα με το intencief της bogena το διατηρώ στο ψηγείο. Γνωρίζει κάποιος πόσο καιρό μπορεί να διατηρηθεί στο ψυγείο δεδομένου ότι με βάση τη χρήση που κάνω δυνατόν το ένα λίτρο που έχω παρασκευάσει να καταναλωθεί σε ένα περίπου μήνα.

2. fragos

fragos PB Member

φιλε ειχα κανει και εγω αυτην την ερωτηση και μου ειχαν πει 3-4 μερες

3. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Αφού υπάρχει η αναφορά της εταιρείας για τον τρόπο χρήσης.
    Intensief - Bogena Beaphar

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 10 Ιουλ 2016
  4. fragos

fragos PB Member

κ.Μακη δεν αναφερει ποσες μερες μπορει να διατυρηθη στο ξυγειο.

5. nautikos52

nautikos52 PB New Member

Φίλε έτσι όπως τα λέει η εταιρεία πρέπει να γίνω χημικός και να βρω κατάλληλους δοσομετρητές και δοκιμαστικούς σωλήνες. Τελικά είναι ή όχι λάθος ο τρόπος που το χορηγώ? Διατηρείται ή όχι στο ψυγείο? Εάν πρέπει να ακολουθήσω τις οδηγίες επακριβώς πρέπει το μισό να το πετάω και τα 10 γρ κοστίζουν 6,70

6. mgerom

Απόσπασμα απο τίς οδηγίες.
    ""Το Intensief μπορεί επίσης να προστεθεί το πόσιμο νερό διαλύοντας 10 γραμμάρια προϊόντος σε ένα λίτρο ζεστό νερό (ένα γεμάτο κουταλάκι του γλυκού είναι περίπου 2 γραμμάρια). Το διάλυμα και το μείγμα τροφής πρέπει να ετοιμάζονται φρέσκα καθημερινά. Μη διακόπτεται την παροχή του Intensief πριν και κατά τη διάρκεια της πτερόρροιας για να αποφευχθεί το χάσιμο του χρώματος. ""

Αυτό το διάβασες ; Δεν καταλαβαίνεις εδώ την δοσολογία ;
    Δεν λέει επίσης οτι πρέπει να ετοιμάζονται όλα φρέσκα καθημερινά ;

Αν το πιο πάνω σου είναι δύσκολο να στο κάνω πιο απλό.

Σε κάθε ποτίστρα απο τις μεσαίες των 100 γραμμαρίων θα ρίχνεις μέσα μια μεζούρα 1 ΕΝΟΣ
    γραμμαρίου ΙΝΤΕΝΣΙΦ. Η μεζούρα του ενός γραμμαρίου υπάρχει μέσα στην συσκευασία του προιόντος.

Μη ξεχνάς το νερό να είναι αρκετά ζεστό για να διαλυθεί όμορφα.

7. mgerom

Γιατί να γράψει κάτι τέτοιο όταν λέει να το παρέχουμε φρέσκο καθημερινά ;

8. νικ1

νικ1 PB New Member

Καλησπερα φιλε μου δεν χρειαζεται να το κανεις στο νερο και σε μια αυγοτροφη να το βαλεις ειτε μεσα στο ρασκ η σκετο την δουλεια που θελεις θα σου την κανει δεν θα κατεβεις σε εκθεση .
    οποτε βαζεις την βογενα στην τροφη σε ενα κιλο 10 γραμαρια και εισαι μια χαρα και ποιο οικονομικα θα σου βγει και δεν θα λερωσεις ολο τον κοσμο οτι αλλο χρειαστεις εδω ειμαστε

9. fragos

fragos PB Member

γινεται να το δινεις σκετο και αν ναι πια ειναι η δοσολογια?

Μοιραστείτε

Φόρτωση...