Χλοοτάπητας σε ζευγαρώστρα;

Συζήτηση με θέμα Χλοοτάπητας σε ζευγαρώστρα;, που ξεκίνησε από Dimitris.P, στο Forum 'Φροντίδα Διαμονή Καναρίνιων' του PetBirds, 22 Σεπ 2015.

1. Dimitris.P

Dimitris.P Daily Active Member

καλημέρα σε όλη την παρέα!
    παρατήρησα σε κάποιες φωτογραφίες φίλων στο forum ότι χρησιμοποιούν χλοοτάπητα στα κλουβιά τους,και θα ήθελα (όποιος μπορεί και γνωρίζει κάτι σχετικά με το προιόν αυτό)να με ενημερώσει σχετικά στα εξής :
    1) ενδείκνυται η χρήση του στα αγγελούδια μας ή εγκυμονεί κινδύνους?
    2)είναι μιας χρήσης ή πλενόμενο?
    3)από που το προμηθευόμαστε?

σας ευχαριστώ πολύ όλους
    Δημήτρης

2. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Χωρις να επεκταθω που πως ποτε... Εννοεις συνθετικο? Και πως θα καθαριζει?

3. Dimitris.P

καλημέρα,Μιράντα!! αυτές τις απορίες έχω και γω..δηλ.ακόμη και πλενόμενος να είναι,όσο καλά και να στεγνώνει ..η υγρασία που κατακαθεται δεν αποτελεί την έναρξη μικροοργανισμών?

4. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Σε ποιές φωτογραφίες το παρατήρησες Δημήτρη? Μπορείς να βάλεις το σύνδεσμό τους εδώ για να έχουμε εικόνα για ποιο πράγμα μιλάμε?

5. Dimitris.P

αν θυμάμαι καλά,φίλε Φοίβο,είδα κάποιες φωτό ενός φίλου που είχε ένα ιδιαίτερα μεγάλο κλουβί,αν μέτρησα σωστά είχε μέσα 4-5 καρδερίνες και άλλα τόσα λευκά και κίτρινα καναρίνια. Θα το ξαναδώ όμως,και θα γράψω με πιο πολλά στοιχεία.
    Κάνοντας ομως μια ερώτηση σε μεγάλη αλυσίδα πετ-σοπ στον Πειραιά,υπάρχει κάποιο προιόν της VITACRAFT αλλά είναι μιας χρήσης..

6. Marilenaki

Marilenaki PB Member

οταν λες χλοοταπητας εννοεις ζωντανος ή ψευτικος? καμια εταιρια δεν εχει βγαλει κατι τετοιο..

μηπως μπερδευεσαι με αυτο το προίον? το συγκεκριμενο ειναι σποροι που τους βαζεις σε μπολ της ιδιας εταιριας και φυτρωνει και το τρωνε τα πουλια, αλλα δεν μπαινει στο πατωμα του κλουβιου.

7. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Ναι και ειναι πολυ σκληρο. Καταλαβα για ποιο λες... δε συμφερει να παιρνεις και να τπ πετας ετσι. Εχει την υφη γυαλοχαρτου.

8. Dimitris.P

όχι,φίλες μου..επιτρέψτε μου να μην αναφέρω το όνομα της αλυσίδας,υπάρχει όμως,κυκλοφορεί σε δύο διστάσεις( 21χ32 & 24,5χ40) κάθε συσκευασία έχει 8 τέτοια μέσα,αλλά είναι μιας χρήσης και κοστίζει 2,85 ευρώ..

9. Marilenaki

Marilenaki PB Member

δεν το ξερω καθολου αυτο.. δεν χρησιμοποιω καθολου τετοια πραγματα γιαυτο. εμενα με εχουν βολεψει τα pellet και ο ζεολιθος

10. theodr

theodr PB Member

Δεν γνωρίζω ποιο είναι αυτό το υλικό που προτείνεις dimitrisp. θα ήθελα και εγώ με την σειρά μου να σου προτείνω να χρησιμοποιείς κλουβιά με σύρμα στον πάτο και για υπόστρωμα να βάζεις ζεόλιθο. Εδώ στο petbirds.gr με μια αναζήτηση θα βρεις αρκετά θέματα για το υπόστρωμα των κλουβιών.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...