Χαμενα Lovebirds

Συζήτηση με θέμα Χαμενα Lovebirds, που ξεκίνησε από dryhammer, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 26 Σεπ 2009.

1. dryhammer

dryhammer PB New Member

:(Καλησπερα, θελω τη βοηθεια σας! Εδω και 3 μερες εχουν εξαφανιστει τα παπαγαλακαι απο το κλουβι. Παλιοτερα μου ειχαν φυγει(ειχα αφησει την ταιστρα ανοιχτη) αλλα μετα απο καποιες ωρες και αφου ειχα αφησει ανοιχτο το πορτακι απο το κλουβι τα ξαναβρισκα μεσα. Τον τελευταιο καιρο τα αφηνα επιτηδες 2-3 φορες τη βδομαδα να βγαινουν απο το κλουβι για να πετανε αλλα και παλι ερχονταν πισω. Αυτη τη φορα ομως δεν ειχε επιστροφη. Τον τελευταιο καιρο οταν πλησιαζα το κλουβι αυτα εμπαιναν μεσα στη φωλια και δεν εβγαζαν ουτε το κεφαλι τους. Περιμενα μηπως κανουν αυγουλακια μες το καλοκαιρι αλλα τπτ. Τα εχω(ειχα:confused:) σχεδον ενα χρονο και ειναι 2.5 χρονων(κοκκινο δαχτυλιδι). Καταλαβαινω οτι δεν εχω πολλες πιθανοτητες να ξαναγυρισουν αλλα μπορω να κανω κατι; Εχω ρωτησει καποιους γειτονες αλλα δεν ξερουν τπτ.

2. StaVr0sSs

StaVr0sSs PB New Member

Χωρις να θελω να σε θιξω αλλα πολλα μελη σε ειχαν προειδοποιησει.!:(

3. mariah

mariah PB Member

Παντα πρεπει να λαμβανουμε τα μετρα μας!Τα Lovebirds φημιζονται για τις αποδρασεις!Αλλη φορα λουκετακια σε πορτακια και δεσιμο σε ταιστρες!

4. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Το τελευταιο πραγμα που χρειαζεσαι αυτη την στιγμη ειναι "κραξιμο" αλλα πως το εκανες αυτο?Ειναι δυνατον?

Μπορει να τους επιτεθηκε καποιο αρπακτικο η ακομα χειροτερα να ψωφισουν απο την πεινα.Κριμα τα πουλακια.

5. kwnstantina

kwnstantina PB New Member

Κάτσε γιατί δεν κατάλαβα... Τους ανοιγες το πορτάκι για να φεύγουν και να ξαναγυρίσουν μετά από λιγο? Δεν σκέφτηκες ότι κάποια στιγμή θα έφευγαν και δεν θα ξαναγύριζαν? Γιατί δεν τα άφηνες ελεύθερα μέσα στο σπίτι σου?; Τώρα το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να αφήσεις το κλουβι ανοιχτο μπας και έρθουν να φάνε που δεν νομίζω...

6. melagio80

melagio80 PB Member

Μα γιατι;;;
    Κοιτα τωρα τι εγινε,εφυγαν και δεν γυρισαν!Δεν ειναι σαν τα περιστερακια...
    Σου ευχομαι να γυρισουν πισω συντομα.
    Εχε τους το κλουβακι εξω με φαγητο και νερο για την περιπτωση που επιστρεψουν!

7. blackholesun

blackholesun PB New Member

κανε και μια προσευχη.. δυσκολη υποθεση :(

8. ΘΕΜΗΣ

ΘΕΜΗΣ PB New Member

επρεπε να τα αφηνες μεσα στο σπιτι και οχι εξω... υπαρχουν πολοι κινδυνοι.. οπως καποια αρπαχτικα και γατες... ακομα και αν εβλεπες πως γυρνανε αυτο δεν σημαινει κατι.. μια φορα ερχεται το κακο...

9. dryhammer

dryhammer PB New Member

Ναι μου αξιζει λιγο κραξιμο, δεν επρεπε να το κανω αυτο. Φερθηκα ανοητα και τα λαθη πληρωνονται. Επειδη δεν μπορω να κανω κατι αλλο απλα θα περιμενω..

(οσοι θελουν ας κραξουν...)

10. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Δεν σε κραζει κανενας! Ολοι συμπασχουμε μαζι σου! Σημασια εχει να βρεις τα πουλάκια για αυτο μην καθεσαι με σταυρωμενα χερια...βγες, φωναξέ τα , αναζητησέ τα στην γειτονια, ρωτα παντου, βγαλε αφισσουλες με τις φωτογραφιες τους...κανε κατι οσο το δυνατον συντομοτερα...

11. ΘΕΜΗΣ

ΘΕΜΗΣ PB New Member

ασφαλως και δεν σε κραζουμε απλα ειναι το καθηκον μας να σου εκφρασουμε αυτο που θεωρουμε σωστο σαν αποψη...

12. Dimitris1973

Dimitris1973 PB New Member

Εδώ ο ειδικός…..έχω χάσει και αν έχω χάσει….

Το είδος αυτό φωνάζει έντονα …ακούγετε από μεγάλες αποστάσεις …όταν δε είναι ελευθέρα νομίζω ότι η ένταση μεγαλώνει .
    Δεν ξέρω πόσο μεγάλη είναι η πόλη σου…αλλά σίγουρα δεν είναι σαν την Αθηνά . Διάδωσε όσο περισσότερο μπορείς ότι τα έχασες σε γνωστούς και όχι μονό…
    Πήγαινε στα πετ σοπ και ενημέρωσε τα …..συνήθως στις πόρτες αφήνουν να βάλεις αγγελία …
    Τύπωσε αφισακια και βαλτά σε σημεία όπου περνά κόσμος…
    Βαλε αγγελία στις τοπικές εφημερίδες …είναι δωρεάν συνήθως και στο τοπικό ραδιόφωνο.
    Δες τα παρακάτω …ίσως σε βοηθήσουν….

Και ότι χρειαστείς ρώτα με ……

Εύχομαι να τα βρεις σύντομα…

Χάνοντας τον αγαπημένο μας φίλο.. αυτά είναι που πρέπει να ξέρετε
    https://petbirds.gr/threads/Χάνοντας-τον-αγαπημένο-μας-φίλο-αυτά-είναι-που-πρέπει-να-ξέρετε.15958/

Άσχημα νέα, έφυγε ο Dennis
    https://petbirds.gr/threads/Ασχημα-νεα-εφυγε-ο-dennis.15930/

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 14 Ιουλ 2016
  13. Victoria

Victoria PB New Member

"επιτηδες"?δηλαδη σαν να λες σας ανοιγω την πορτα και αντε στην ευχη του Θεου.
    Τι να πω?Ευχομαι να πανε σε καλα χερια τα πουλακια!

14. blackholesun

blackholesun PB New Member

παθηματα δυστυχως γινονται μαθηματα,αλλη φορα κλειδωμενα τα παντα αν βγαζεις πουλακια ελευθερα

15. Mpikis

Mpikis PB New Member

Δε σε κραζει κανεισ φίλε μου γιατι ολοι μας εχουμε χασει...και αν είνια κάποιος που δε το έχει κανει μπραβο του να μας πει τη συνατγη...ΑΛλα δεν εινια αυτο το θέμα μας..δε γινεται να μας λες οτι τ αφηνες ελευθερα και τωρα ανεβαζεις ποστ να σε βοηθησουμε...σε κατι που αν θυμαμαι καλα σε ειχαν προειδοποιησει παλιότερα...δε μπορω να καταλαβω...Τα λαθη πληρονονται..μονο που τα λάθη σου δε τα πληρώνεις εσυ...αλλα τα πουλάκια σου...

16. Alexandros

Alexandros PB Member Article Writer

Μήπως μπορείς να μου εξηγείς γιατί το έγραψες αυτό εδώ.

Για να σου απαντάμε τι ???
    Το έκανες καλά...
    Περίμενε θα έρθουν πίσω...
    Κρίμα για τα πουλια...
    Έπρεπε να ξέρεις αυτό θα γινόταν μια μέρα ...

Εγώ πιστεύω αυτό το θέμα δεν έχει νόημα.
    Και ούτε για μαθήματα κάνει γιατί κάθε μικρό παιδί ξέρει αυτό γίνετε αν αφίνεις τα πουλια ελευθερα.

17. cockotail love

cockotail love PB New Member

εμενα δεν μου αρεσει να κραζω οπος κανουν μερικοι...αφεισε τη πορτα του κλουβιου ανοιχτη οι ταιστρες γεματες φαι και νερο και σου ευχομαι να σου ξαναγυρησουν παλι...αλλες φορες αργουσαν να γυρησουν πυσω?

18. Dinita

Dinita PB New Member

Dryhammer, ποτέ δεν ξέρεις! Εχε κοντά νερό και φαί, κανένα σεντόνι ή δίχτυ. Μπορεί να ξαναγυρίσουν. Μακάρι! Τα λαβ είναι έξυπνα και μπορούν και επιβιώνουν. Βέβαια, οι κίνδυνοι παραμονεύουν αλλά ίσως πάνε σε κανέναν κήπο ή μπαλκόνι όπου υπάρχουν κι άλλα λαβ. Εύχομαι να γυρίσουν!

19. ΘΕΜΗΣ

ΘΕΜΗΣ PB New Member

τι να σου πω ειμαι σιγουρος πως θα γυρισουν εκτος αν τα εμποδιζει κατι.. υπαρχουν πολοθ λογοι που δεν μπορουν να γυρισουν και δεν τα λεω γιατι ειναι εκτος του κλιματος...

20. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Το θέμα άνοιξε στις 26 Σεπτεμβρίου. Πιστεύετε δηλαδή πραγματικά ότι μπορεί να γυρίσουν τα πουλιά; ; Μακάρι να γυρίσουν αλλά δε μιλάμε για σκύλο, για πουλιά πρόκειται;

Μοιραστείτε

Φόρτωση...