Χαλάει το διάλυμα Νεκτον S στο ψυγείο;

Συζήτηση με θέμα Χαλάει το διάλυμα Νεκτον S στο ψυγείο;, που ξεκίνησε από woirani198, στο Forum 'Φάρμακα - Συμπληρώματα' του PetBirds, 30 Μαϊ 2008.

1. woirani198

woirani198 PB New Member

Καλησπερα φιλοι μου λογου χρονου εχω διαλισει 10γρ.απο το νεκτον σε 100γρ νερου και το εχω βαλει στο ψυγειο,και οταν το χρειαζωμαι να περνω οσο θελω απο αυτο το διαλυμα και να το βαζω στην συνεχεια στο νερο των πουλιων.
    Αυτο που δεν γνωριζω ειναι εαν το διαλυμα που βρισκετε στο ψυγειο θα χαλασει με την παροδο του χρονου.και με συνεπεια να εχω προβλημα με την υγεια των πουλιων.
    Θα με βοηθησετε παρα πολη εαν γνωριυεται κατι.
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

2. Alexandros

Alexandros PB Member Article Writer

Δεν καταλαβαίνω γιατί έβαλες το "νεκτον" S σε Νερό για αργότερα χρήση. Το "νεκτον" S λιώνετε πολύ εύκολο και άμεσος.

Αλέξανδρος

3. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

και να ξερεις ολα τα συμπληρωματα διαστροφης ειναι φωτοδιαλυτα,που σημαινει χαλανε με το φως εστω κα ιτης λαμπας,γιατι δεν φτιαχνεις καθε μερα φρεσκο???εινα ιπανευκολο

4. SAKIS_X

SAKIS_X PB New Member

Ναι θα χαλάσει με την πάροδο του χρόνου. Δεν θα έχει την "δραστικότητα" που πρέπει. Κάποιες βιταμίνες θα αλλιωθούν.
    Δεν νομίζω να κάνεις μεγάλη ζημιά στα πουλιά εκτός και αν έχεις σκοπό να το κρατήσεις για πάρα πολλές μέρες και αναπτυχθούν μύκητες. Απλά δεν θα έχει την αποτελεσματικότητα που πρέπει.

5. scarface

scarface PB New Member

Για ενα ζευγαρι Lovebirds ποσο να δωσω? Διαβασα για ενα πουλι και σε μικρη ποτιστρα ειναι μια μεζουρα,εγω εχω την κανονικη ποτιστρα οχι την πολυ μικρη.Να δωσω την ιδια ποσοτητα η λιγο παραπανω, η να γεμιζω την μιση με νερο?

6. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Επειδή δεν ξέρω όταν λες ''μικρή ποτίστρα'' τι εννοείς, πώς είναι δηλαδή σε μέγεθος, ώστε να την συγκρίνουμε με μια κανονική ποτίστρα, πιστεύω ότι αν τους έβαζες λιγάκι παραπάνω δεν θα πάθαιναν κάτι.

7. scarface

scarface PB New Member

Εκανα λαθος δεν προσεξα οτι αναφερεστε στο ΝΕΚΤΟΝ S.Εγω ελεγα για το ΝΕΚΤΟΝ E.

8. ShadyLady

Διάβασα εδώ ότι το nekton E μπορεί να διαλυθεί σε μια μικρή ποτίστρα των 50 ml. Η δικιά σου ποτίστρα πόσα ml είναι;

9. scarface

scarface PB New Member

Ναι το ειδα και εγω Αναστασια αυτο.Αυτο ειναι το προβλημα δε ξερω ποσα ml ειναι.Δεν ειναι απο αυτες που ειναι οι κοντες ειναι η πιο ψηλη μηπως ειναι 100ml?Βοηθησα καθολου?

10. ShadyLady

Πάρε μια σύριγγα κι άρχισε να την γεμίζεις και δες πόσα ml είναι.:rolleyes:

11. scarface

scarface PB New Member

Τελικα η ποτιστρα ειναι 100ml.Ποσο ειναι η ποσοτητα που πρεπει να δωσω για δυο πουλια?:)

12. ShadyLady

Αφού 1 μεζούρα είναι για 50 ml...λογικά και μόνο θα δώσεις 2 γρ (2 μεζούρες δηλ):)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...