Χάθηκε ο Πιτσούλης

Συζήτηση με θέμα Χάθηκε ο Πιτσούλης, που ξεκίνησε από Feanor, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 31 Ιουλ 2009.

1. Feanor

Feanor PB New Member

Γεια σας παιδιά, έχω ένα άσπρο cockatiel που τον λένε Πιτσούλη. Επιδή είναι καλοκαίρι οι γονείς μου μπαίνουν στο δωμάτιό μου και ανοίγουν ορθάνοιχτα την μπαλκονόπορτα.
    Παρόλα αυτά αν και δεν το ήξερα ότι ήταν τόσο ανοιχτή η πόρτα είχα απόλυτη εμπιστοσύνη στον Πιτσούλη μου, είχε άπειρες ευκαιρίες να φύγει έως τώρα αλλά δεν το έκανε.
    Ενώ έπαιζα υπολογιστή έπεσε ένα cd από το γραφείο μου και αυτός τρόμαξε και άρχισε να πετάει. Έκανε έξι γύρες μέσα στο δωμάτιο και προσγιώθηκε στο κλουβί του. Τότε άπλωσα το χέρι μου να τον βάλω μέσα και αυτός ξαναπέταξε με προορισμό την μπαλκονόπορτα. Έκανε γύρες γύρω από την πολυκατοικία μας και δεν το έχασα από τα μάτια μου μέχρι που προσγειώθηκε σε μία άλλη ταράτσα. Μετά από πολύ κόπο και κλάμα κατάφερα να ανέβω στα κεραμύδια και να φτάσω πολύ κοντά του, αλλά αυτός αντί να έρθει επάνω μου έφυγε τρομαγμένος από την άλλη πλευρά και χάθηκε από τα μάτια μου. Τον έψαχνα επι 2.5 ώρες.
    Τι να κάνω? εάν τον δήτε σας παρακαλώ ενημερώστε με

2. sapientia

sapientia PB New Member

Υπομονή! σε καταλαβαίνω απόλυτα! ας ελπίσουμε οτι θα ηρεμήσει και θα γυρίσει μόνος του. ενημέρωσέ μας ότι γίνει. καλή τύχη! σου εύχομαι να τον βρείς!

3. Feanor

Feanor PB New Member

Κλείναμε ένα χρόνο σε 15 μέρες περίπου, τι να κάνω ρε gmt? Τον αγαπάω τον χεσταρά...:(

4. sapientia

sapientia PB New Member

δεν ξέρω τι να σου πω. τον είχες και πολυ καιρό. Μακάρι να τον βρεις...
    κανένα σημείο ζωής?

5. Billy

Billy PB New Member

τ εχει γινει ρε παιδια???επιδημια επεσε...ολοοι χανουν τ πουλια τους...μακαρι να το βρεις...οσο πιο μικρη πολη τοσες περισσσοτερες πιθανοτητες

6. Feanor

Feanor PB New Member

Ευχαριστώ ρε παιδιά, μου έχετε δώσει πολλές ελπίδες! Διάβασα και το άλλο θέμα που έχασε μια κοπέλα τον δικό της και έτσι έβγαλα και εγώ το κλουβί του έξω και το γέμισα νερό και τροφή, ελπίζω για το καλύτερο. Έχω γίνει ρεζίλι, είμαι 17 χρονών και δεν έχω σταματήσει να κλαίω.

7. melagio80

melagio80 PB Member

Βγες και ψαχνε να τον βρεις,ρωτα οποιον βλεπεις!
    Να φωναζεις το ονομα του μηπως και ανταποκριθει.
    Εισαι στο κεντρο των Σερρων?
    Ευχομαι εσυ να εισαι ο τυχερος γιατι εγω...

8. sapientia

sapientia PB New Member

Άμα έβγαλες το κλουβί του έξω και έχει νερό και τροφή όχι μόνο θα γυρίσει αλλα θα φέρει και παρέα μαζί του...

9. melagio80

melagio80 PB Member

Εγω ειμαι 29 και ολοι στη δουλεια με ρωτανε τι εχω και τα ματια μου ειναι πρισμενα...να μην ντρεπεσαι για τιποτα!:(

10. mariah

mariah PB Member

Σου ευχομαι να τον βρεις!

11. Sissy

Sissy PB Senior Member

Σου ευχομαι κι'εγω να βρεις γρηγορα τον φιλο σου!

----- Αυτόματη συγχώνευση post στις 22:12 ----- Το προηγούμενο post δημιουργήθηκε στις 22:10 -----

Ειναι καλοκαιρι, πορτες και παραθυρα ειναι ανοιχτα και πολλα πουλια δεν εχουν κομμενα τα φτερα πτησης τους, για να βρισκονται ελευθερα μεσα στα σπιτια. Δεν θελει πολυ, ποιος σκεφτηκε αραγε να κλειδωνει ακομα και την πορτα του δωματιου, εχοντας ενα πουλι μεσα εκει ελευθερο;;;(οι πορτες οπως ξερουμε, ανοιγουν και απο τις δυο πλευρες...)

12. Maria Pap.

Maria Pap. PB Member

Σου εύχομαι να τον βρεις γρήγορα! Μπορείς να τυπώσεις σε μια σελίδα ΧΑΘΗΚΕ cockatiel άσπρο, να βάλεις φωτογραφία του, κάποιο τηλέφωνο από κάτω και, αν θέλεις, ότι προσφέρεται αμοιβή, να την κάνεις copies & να την αναρτήσεις σε κήπους, πάρκα, κολόνες, κ.ά. μέρη, και να ενημερώσεις τους κτηνίατρους της περιοχής σου, μήπως το έχει βρει κάποιος και το πάει για εξέταση! (Παράλληλα με το κλουβί έξω, το ψάξιμο στη φύση κ.ά.) Καλή επιτυχία στο ψάξιμό σου!

13. fragos

fragos PB Member

μακαρι να τον βρεις!καλη επιτυχια!

14. Feanor

Feanor PB New Member

Εκτύπωσα ανακοίνωση που θα κολλήσω σε ΌΛΑ τα πετ σοπ των Σερρών και στο ιατρίο. Μπορεί κάποιος moderator να μου δίξει πως ανεβάζω αρχεία στο φορουμ? Δεν τα κατάφερα ως τώρα. Θέλω να δείτε την ανακοίνωση και να με συμβουλέψετε!

15. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Δεν ειμαι moderator:Big Grin: αλλα δες εδω:

petbirds.gr/threads/Πως-να-επισυνάψω-ένα-αρχείο-στο-μήνυμά-μου.9996/

16. Feanor

Feanor PB New Member

Ωραία ευχαριστώ!

Συνημμένα Αρχεία:

17. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Αν θέλεις ρίξε μια ματιά σε αυτό https://petbirds.gr/threads/Χαθηκε-ο-Γιουτζι.15722/ για να καταλάβεις πως πρέπει να είσαι νομικά καλυμμένος, σε περίπτωση που αντιμετωπίσεις παρόμοιο περιστατικό. Σου εύχομαι σύντομα το πουλάκι να είναι πάλι κοντά σου!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...