Φώτο πουλιων στην φύση

Συζήτηση με θέμα Φώτο πουλιων στην φύση, που ξεκίνησε από kostantakis, στο Forum 'Φωνές Πουλιών, Βίντεο, Φωτο' του PetBirds, 7 Δεκ 2013.

1. kostantakis

kostantakis PB Member

Σουσουράδα (Motacilla alba).... μου ποζάρει !

2. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Σουσουράδα, σπίνος, κοκκινολαίμης και είσαι σίγουρος ότι χειμώνιασε. :)

3. kostantakis

kostantakis PB Member

Ο καρβουνιάρης είναι ένα μικρόσωμο πουλί της οικογένειας των τσιχλών, στενός συγγενής με τον κοκκινολαίμη, το αηδόνι, τον φοινίκουρο και άλλα στρουθιόμορφα πουλιά που διαθέτουν πολύ εξελιγμένο κελάηδημα ! https://petbirds.gr/articles/Καρβουνιάρης-phoenicurus-ochruros.70/

Καρβουνιάρης_ Χ.jpg

4. kostantakis

kostantakis PB Member

Σπίνος !

*Οι φώτο είναι σημερινές από βόλτα στο χωριό που ήμουν το πρωί !

5. kostantakis

kostantakis PB Member

Ευχαριστήθηκα σήμερα να ακούω και να παρακολουθώ Καρδερίνες ελεύθερες στην φύση ! Κοπάδια ολόκληρα πετούσαν δεξιά & αριστερά !

*Θα ανεβάσω και σχετικό βίντεο σε λίγο ή αύριο !

6. kostantakis

kostantakis PB Member

Δεντροφυλλοσκόπος (Λαδεράκι στην Κρήτη)

Σήμερα 1/1/2014 ένας Δεντροφυλλοσκόπος τσιμπάει σταφύλι !

φώτο google :

7. panos70

panos70 PB New Member

Αλεξανδρε παντα μας εκπλησεις ευχαριστα με τις πολυ ομορφες φωτογραφιες σου

8. ΑΒΑΤΟΝ

ΑΒΑΤΟΝ PB Known Member

Γεια σου ρε κοπέλι.;)

9. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Πολύ ωραίες φωτογραφίες, ευχαριστούμε πολύ!

10. Καναρίνι4ever

Καναρίνι4ever PB New Member

Αυτά είναι ωραία πράγματα για εμάς, τους φυσιολάτρες που ζούμε σε τσιμέντο,καπνό και φασαρία! Αγαπητέ Αλέξανδρε, οι φωτογραφίες πουμμας στείλατε είναι τέλειες! Τονίζουν την ομορφιά και την φωνή της φύσης! Μπράβο σας! Φιλικά ο θαυμαστής σας! χαχαχαχαχα:)

11. kostantakis

kostantakis PB Member

Σημερινές φώτο και βίντεο !

Κοκκινολαίμης (Erithacus rubecula)

Καρδερίνα (Carduelis Carduelis)

Φλώρος (Carduelis Chloris)

Μαυροτσιροβάκος (Sylvia melanocephala)

Καρβουνιάρης (Phoenicurus ochruros)

Βίντεο (επιλέξτε HD) "Φλώρος σε αναζήτηση τροφής"

12. maria p

Υπέροχα ! Κι η δεκαοχτούρα από κοντά :)

13. alicedros

alicedros PB Supporter

Σουσουράδα, Καρβουνιάρη, Καρδερίνα και Κοκκινολαίμη έχω δει και στο Παλαιό Φάληρο! Αλλά δεν τα προλαβαίνω να τα φωτογραφίσω τα άτιμα! :p

Σ ευχαριστούμε πολύ Αλέξανδρε! Είσαι ο επίτιμος παπαράτσι της φύσης! Συγχαρητήρια! :D

14. dourios

dourios Banned

θελει χρονια εξασκηση για να κανεις τετοιες ληψεις.... ο αλεξανδρος εχει γεννηθει με εναν φακο στο χερι....

15. dimitris_patra

dimitris_patra PB Member

Αλέξανδρε ωραίες φωτο .......αλλά μην σταματήσεις σε αυτές.....βάλε κι άλλες!

.......και ένα παλιότερο βιντεάκι από εμένα .......φωλιά κότσυφα πάνω στην μανταρινιά έξω ακριβώς από το σπίτι μου.....προς το τέλος βλέπετε την θηλυκιά μέσα στην φωλιά......είχα πλησιάσει την κάμερα στους 50 πόντους .......αλλά αυτή εκεί!
    Τα έσωσα δύο φορές από τις καρακάξες!

16. kostantakis

kostantakis PB Member

Κοτσιφοφωλιά με 3 νεοσσούς και στα πιο απίθανα μέρη ! Καλοκαίρι 2013 στο αμπέλι του ξαδέλφου μου !

VIDEO

Το καλύτερο σας το έχω αύριο ! Να σκαλίσω τα αρχεία μου, για να ξεθάψω το υλικό !

Μια μοναδική καταγραφή από ερασιτέχνη (εγώ είμαι αυτός... :p) έξω στην μαμά φύση !

17. maria p

Ο κότσυφας είναι γενναίο πουλάκι, τον έχω δει να διώχνει καρακάξα απ' την φωλιά του και να την παίρνει στο κυνήγι. Μου έκανε εντύπωση .

18. kostantakis

kostantakis PB Member

Μεγάλο λάθος που ακούμπησα στο βίντεο τους νεοσσούς ! Τελείως άσκεφτη κίνηση, και δεν ξέρω πως παρασύρθηκα !

ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπόν, αν καμιά φορά βρεθούμε έξω στην φύση και βρούμε φωλιά, ΔΕΝ ακουμπάμε ποτέ μα ΠΟΤΕ τους νεοσσούς ! Κίνδυνος να τα εγκαταλείψει η μάνα !

19. maria p

Ξέρεις τι έγινε με τους δικούς σου;

20. kostantakis

kostantakis PB Member

Την επόμενη ημέρα που τράβηξα το βίντεο έστειλα τον ξάδελφο μου να πάει να ελέγξει την φωλιά ! Δεν υπήρχε μέσα κανένας νεοσσός ! Του είπα να κρυφτεί κάπου εκεί κοντά και να παρατηρήσει αν δει κάτι ή αν ακούσει κάτι από Κότσυφα, αλλά τίποτα !

Δεν μπορώ να γνωρίζω τι ακριβώς έγινε, αλλά εκ'των υστέρων έμαθα ότι ο κοτσυφός αν αντιληφθεί κίνδυνο για τα μικρά του, τα παίρνει και τα πάει σε άλλη φωλιά ?? Για αυγό είμαι βέβαιος ότι τα παίρνει και τα πάει αλλού, αλλά να πάρει τους νεοσσούς ?? Κομματάκι δύσκολο ! να πέταξαν τα μικρά ?? Δεν νομίζω... στο βίντεο δείχνουν πολύ μικρά :rolleyes:

Μοιραστείτε

Φόρτωση...