Φύτευση κεχριού

Συζήτηση με θέμα Φύτευση κεχριού, που ξεκίνησε από ΦΡΑΓΚΟΥΛΑ, στο Forum 'Διατροφή Παπαγάλων' του PetBirds, 3 Ιουλ 2015.

1. ΦΡΑΓΚΟΥΛΑ

ΦΡΑΓΚΟΥΛΑ PB New Member

Καλησπέρα, στο μπαλκόνι μου σε μία γλάστρα φύτρωσε κεχρί. Έχει προσπαθήσει κάποιος από την παρέα να φυτεύσει? Πραγματικά ενθουσιάστηκα, δεν ήξερα ότι είναι τόσο εύκολο στο να έχεις την δική σου παραγωγή κεχρί.

P7020928_mikr.jpg P7020929_mikr.jpg

2. πώς το κατάφερες αυτό βρέ;!!!!:p πες μας κι εμάς γιατί τα πουλιά μου το λατρεύουν!!!:D

3. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Αν βάλεις κεχρί στην αναζήτηση, θα βρεις και άλλα παρόμοια θέματα όπως π.χ αυτό https://petbirds.gr/threads/Τσαμπιά-απο-κεχρί.21240/#post-223216
    Ναι μπορείς να δημιουργήσεις μια μικρή ή μεγαλύτερη παραγωγή (ανάλογα τον χώρο σου) για τα δικά σου πουλάκια.

4. ΦΡΑΓΚΟΥΛΑ

ΦΡΑΓΚΟΥΛΑ PB New Member

Δεν έκανα κάτι. Απλά έπεφτε το κεχρί από τα πουλιά που το έτρωγαν και να το αποτέλεσμα. Εννοείτε ότι θα φυτεύσω. Απλά δεν το ήξερα!

5. maria p

Καλές παραγωγές!!! :)

6. ΦΡΑΓΚΟΥΛΑ

ΦΡΑΓΚΟΥΛΑ PB New Member

Ευχαριστούμε, περιμένω και από την παρέα να το δοκιμάσει!!!!!!

7. evans

evans PB Member

Αυτο ειναι κεχρι μιλλετ ή αυτο που δινουμε σαν βασικο σπορο το ασπουρι?

8. maria p

:thumbsup: millet

9. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Πολύ καλή η εξέλιξη αυτή...
    Σπόροι που θα πήγαιναν χαμένοι επανήλθαν σε άλλη μορφή στο σιτηρέσιο των πουλιών...

10. evans

evans PB Member

Τελεια αυτο σημαινει αμα παρουμε οι υπολοιποι υπαρχει περιπτωση να φυτρωσουν?

11. maria p

Φυσικά :)

12. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Αρκετές εταιρείες συσκευασίας και δημιουργίας μειγμάτων περνούν τους σπόρους από μηχανήματα (και φούρνους) για να τους "καθαρίσουν" από έντομα, μικρόβια κλπ....
    Σε πολλές περιπτώσεις οι σπόροι αυτοί χάνουν τη δυνατότητα δημιουργίας ρίζας και βλαστού και κατά συνέπεια ποτέ δεν φυτρώνουν.....

13. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Μόλις μου θύμισες ότι ήθελα να σπείρω κι εγώ. ;)

Στρελίτζια έχει η γλάστρα? Αγαπημένη. :)

14. ΦΡΑΓΚΟΥΛΑ

ΦΡΑΓΚΟΥΛΑ PB New Member

Στρελίτζια είναι. Πάντος το κεχρί δεν ήξερα ότι βγαίνει εύκολα. Θα φυτεύσω σε όλες τις γλάστρες....

15. alicedros

alicedros PB Supporter

Αν βάλουμε το κεχρί από την τροφή των καναρινιών θα βγει άλλο κεχρί? άλλο είδος?? (άσχετη εδώ :p )

16. evans

evans PB Member

Αλικη αυτο το κεχρι ειναι οπως ειπες αλλο ειδος το οποιο φυτρωνει και σαν αγριοχορτο ενω το μιλλετ ειναι ιαπωνικο αν θυμαμαι καλα(εσυ ασχετηo_O τι λες τωρα εσυ μας δινεις βοηθεια δεν ειναι κακο να μαθαινεις στη ζωη δεν παιζει ρολο η ηλικια να το θυμασαι παιζει ρολο ο χαρακτηρας:thumbsup:)

17. alicedros

alicedros PB Supporter

Σ ευχαριστώ πολύ!! να σαι καλά!! :D

Μοιραστείτε

Φόρτωση...