Παρουσίαση Φωτογραφίες με κουτί φωτογράφισης

Συζήτηση με θέμα Φωτογραφίες με κουτί φωτογράφισης, που ξεκίνησε από bkourou, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 5 Φεβ 2014.

1. bkourou

bkourou PB New Member

Δειτε τις πρωτες φωτογραφιες δυο καναρινιων μου με το κουτι φωτογραφισης που κατασκευασα.
    Σε επομενο μηνυμα θα σας παρουσιασω τα υπολοιπα και λεπτομερειες απο την κατασκευη του κουτιού.

Συγνωμη τωρα τις βλεπετε....

2. kostantakis

kostantakis PB Member

Πανέμορφα ! Να τα χαίρεσαι Βασίλη :)

Να μας δείξεις όποτε μπορέσεις πως έφτιαξες το κουτί φωτογράφισης ! ;)

3. xaris1993

xaris1993 PB New Member

Φοβερες φωτο..! να σου ζησουν βασιλη..!

4. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Πολύ όμορφα τα πουλάκια και καταπληκτικό το ντεκόρ φωτογράφισης μου θύμισε τους φωτογράφους των παιδικών μου χρόνων.
    Γεια στα χέρια σου και να χαίρεσαι τα καναρινάκια σου :)

5. mamadok

mamadok PB New Member

το πως στέκονται και ποζάρουν πές μας εμένα μόλις πάω να τα φωτογραφίσω αρχίζουν το τρέξιμο όσο κι αν κρύβομαι.ΜΠΡΑΒΟ,ΥΠΕΡΟΧΑ

6. alicedros

alicedros PB Supporter

Φωτομοντέλα! :) Πολύ όμορφα! Φτου φτου!

7. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Φωτογραφίζοντας Πουλιά

Τελευταία επεξεργασία: 16 Ιουλ 2016
  8. panos70

panos70 PB New Member

Βασιλη πολυ καλες φωτο ,να χαιρεσαι τα πουλια σου

9. vkoul

vkoul PB New Member

Υπέροχες φωτογραφίες, υπέροχα πουλιά!
    Να τα χαίρεσαι!

10. bkourou

bkourou PB New Member

Το κουτι φωτογραφισης και δυο ακομη απο τα καναρινια μου:

11. alicedros

alicedros PB Supporter

Αυτή η όλη διαδικασία δεν τα στρεσάρει τα καναρινάκια σου??

12. Ian32

Ian32 PB New Member

Βασιλη πανεμορφα!
    Αλικη οπως και οταν τα πιανουμε στρεσαρονται ετσι και τωρα που τα βαζει στο κουτι να τα φωτογραφισει . Δυστηχως δεν μπορουμε να τα αφησουμε και ετσι! θα μας συνηθησουν καποια στιγμη!

13. geo_ilion

geo_ilion PB New Member

ειναι πολυ ομορφα να τα χαιρεσαι
    εχω και εγω μια απορια πως ανεβαινουν στο κλαδακι για φωτογραφια τους το αφηνεις λιγο να βλεπουν ετσι ωστε να ανεβουν πρωτα;

14. bkourou

bkourou PB New Member

Οταν τα βαζω στο κουτι ειναι σκοτεινα αρα δε βλεπουν να ανεβουν, απλα τα αφηνω εγω κατευθειαν πανω στην πατηθρα και ετσι καθονται εκει γιατι δεν βλεπουν για να φυγουν.
    Οι φωτογραφιες βγαινουν με φλας.
    Σιγουρα λιγο στρεσαρονται..... και γιατι τα παινουμε αλλα και λογω του φλας ισως αλλα αυτη ειναι η διαδικασια για να μπορεσουμε να βγαλουμε κοντινες φωτογραφιες.

15. bkourou

bkourou PB New Member

Πως κατασκευαζουμε το κουτι φωτογραφισης

Θα χρειαστουμε:
    • ενα χαρτοκιβωτιο διαστασεων: μηκος 30-35, πλατος 22-25 και υψος 22-25 εκατοστα.
    • δυο φυλλα χαρτι Α4 λευκα και ενα γαλαζιο ή λαχανι.
    • μια αυτοκολλητη ταινια διαφανης.
    • μια κολλα για χαρτι.
    • ενα κομματι χαρτονι.
    • κοπιδι ή ψαλιδι
    Βημα 1ο
    • στο εσωτερικο του χαρτοκιβωτιου, στην πλευρα κατα μηκος, τοποθετουμε μια πατηθρα με υψος 6 και μηκος 10 εκατοστα, εγω την κατασκευασα απο χαρτονι (φωτο 2) μπορειτε επισης να την κανετε με ξυλακια σε σχημα Τ ή Π.
    Βημα 2ο

Στο χαρτοκιβωτιο ανοιγουμε δυο τρυπες:
    • μια στο επανω μερος που θα χωραει το χερι μας μαζι με το πουλι, απο εκει θα βαζουμε και θα βγαζουμε το πουλι, κοβουμε το χαρτονι ετσι ωστε να μπορει να ανοιγει και να ξανακλεινει η τρυπα για να μην φυγει το πουλι.(φωτο 1)
    • και μια στην πλευρα κατα μηκος ακριβως απεναντι απο την πατηθρα και στο ιδιο υψος, διαστασεων οσο η φωρογραφικη μηχανη, και εδω κοβουμε το χαρτονι ετσι ωστε να μπορει να ανοιγει και να ξανακλεινει η τρυπα (φωτο 1) και να δημιουργει μια πλατφορμα για να τοποθετουμε την φωτογραφικη μηχανη (φωτο 1).
    Βημα 3ο
    • στην πλευρα απεναντι απο την τρυπα για την φωτογραφικη μηχανη κολλαμε το εγχρωμο φυλλο χαρτι και στις διπλανες πλευρες τα λευκα. Το εγχρωμο φυλλο θα ειναι το φοντο της φωτογραφιας αναλογα με το χρωμα του πουλιου θα πρεπει να κανει αντιθεση και τα λευκα αντανακλουν το φλας .
    Βημα 4ο
    • κλεινουμε το χαρτοκιβωτιο στο επανω μερος με την ταινια αφηνοντας το κομματι που ανοιγει εισοδο και εξοδο του πουλιου.
    Το κουτι φωτογραφισης ειναι ετοιμο!
    Καλες φωτογραφιες!

Υ.Γ. Την διαδικασια φωτογραφισης να την κανετε σε κλειστο χωρο γιατι υπαρχει κινδυνος διαφυγης του πουλιου.

1.

2.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...