Παρουσίαση Φωτογραφίες από τα Gouldian Finches μου

Συζήτηση με θέμα Φωτογραφίες από τα Gouldian Finches μου, που ξεκίνησε από jamieo, στο Forum 'Γενικά Θέματα για Εξωτικά Πουλιά' του PetBirds, 10 Αυγ 2008.

1. jamieo

jamieo PB Member

Ακολουθούν μερικές φωτογραφίες από τα Gouldians μου. Έχω 2 θηλυκά και 1 αρσενικό. Για αρκετούς μήνες, ένα από τα θηλυκά ήταν φαλακρό στο κεφάλι. Ζούσε κάποτε στο μεγάλο κλουβί με τους άλλους μου σπίνους. Ωστόσο, για αυτή τη θηλυκιά αισθάνονται άγχος που ζούσε εκεί. Έχω λοιπόν μεταφέρει τα Gouldians σε άλλο κλουβί. Καθώς τα μετέφερα δεν είναι πια φαλακρή.

Μια μέρα, θα ήθελα να έχω περισσότερα Gouldians. Νομίζω ότι είναι όμορφα. Τα αρσενικά επίσης τραγουδούν πολύ όμορφα.

Συνημμένα Αρχεία:

2. καλησπερα.τα gouldian εχουν καμια ομοιοτιτα με τα ζεμπρακια?εκτος απο τα χρωματα φυσικα.απλα ρωταω γιατι η σταση στο σωμα τους ειναι ιδια με τα ζεμπρακια και το ραμφος τους επισης.

3. jamieo

jamieo PB Member

ζεμπρακια και Gouldians είναι τόσο finch ειδών. Και οι δύο είναι μέλη της Estrildidae βιολογική οικογένεια. Υπάρχουν πολλά είδη σπίνων estrildid.

Estrildid finch - Wikipedia, the free encyclopedia

Gouldians και ζεμπρακια δεν είναι στενά συνδεδεμένα αλλά έχουν κοινά χαρακτηριστικά. Έχουν τον ίδιο τύπο του σώματος και ράμφος, όπως όλα σπίνων.

Diamante de gould έχει Gouldians. μπορεί να παράσχει περισσότερες πληροφορίες.

4. jamieo

jamieo PB Member

5. Πολυ ομορφα Jamie τα gouldians σου , ειναι απο τα ομορφοτερα πουλια , να τα χαιρεσαι.

6. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

πολυ ομορφα τα πουλακια σου?το αρσενικο ποιο ειναι?με το μαυρο προσωπο?σου εχουν γεννησει η ετσι την εχεις βαλει την φωλια?

7. Μαιρη

Μαιρη PB Member

Φανταστικά χρώματα! Πολύ όμορφα σαν ψεύτικα. Να τα χάιρεσαι

8. Greek yorkshire

Greek yorkshire PB Member

πολυ ωραια πραγματι. να σου ζησουν

9. aggel

aggel PB New Member

πολυ ομορφα και εχουν πολυ ωραιους χρωματισμους να τα χεραισε

10. nasosKE_30

nasosKE_30 PB New Member

αφου τα θηλυκα ειναι 2 θα πρεπει να βαλεις 2 φωλιες!
    ασ εχεις ενα αρσενικο μπορει να γεννησουν και οι 2 και να βγαλουν μικρα!

γιατι δεν παιρνεις αλλο ενα αρσενικο?

11. jamieo

jamieo PB Member

Έχω 2 φωλιές. Η δεύτερη φωλιά δεν είναι ορατή στις φωτογραφίες.

I πιθανότατα θα πάρει άλλο άνδρα σε κάποιο σημείο. Για τώρα θα έχουμε μόλις 1 άνδρα. Επίσης, οι γυναίκες δεν βρίσκονται σε κατάσταση αναπαραγωγής τη στιγμή.

12. πω πω φοβερά χρώματα

13. jamieo

jamieo PB Member

Έδωσα μου Gouldian σπίνων ένα νέο κλουβί. Παλαιότερα αυτό το κλουβί ήταν το σπίτι των δύο από Budgies μου. Την Παρασκευή θα αναπτύσσει την σπίνων σε αυτό το κλουβί. Είναι ευτυχής.

Συνημμένα Αρχεία:

14. jamieo

jamieo PB Member

Πριν από μερικούς μήνες, έδωσα μου Gouldians ένα νέο κλουβί. Είναι ευτυχής σε αυτό το κλουβί. Έχει περισσότερο χώρο για την πτήση. Αυτή τη στιγμή έχω 3 φωλιές μέσα στο κλουβί (στη φωτογραφία σας βλέπει μόνο 2 φωλιές). Τις τελευταίες ημέρες, θα έχουν παρατηρήσει ένα από τα θηλυκά λαμβάνοντας ένθεσης υλικού στο εσωτερικό μιας από τις φωλιές τους. Της αρέσει το μπαμπού φωλιά. Τα νέα είναι μια φωλιά nestbox για Budgies. Η finches δεν φαίνεται να σαν αυτό φωλιά.

Επομένως, ελπίζω ότι μια μέρα θα έχω σύντομα τα αυγά στην φωλιά.

https://www.birdsupplynh.com/catalo...=1488&osCsid=5964cc8f68e13643d8b79d168f44bad7

Συνημμένα Αρχεία:

15. τα γκουλντιαν θελοθν την ξυλινη φωλια σαν τουσ παπαγαλους.Εχω βγαλει και εγω μωρα γκουλντιαν

Μοιραστείτε

Φόρτωση...