Φωτογραφίες από καρδερίνες

Συζήτηση με θέμα Φωτογραφίες από καρδερίνες, που ξεκίνησε από bobsgu, στο Forum 'Φωνές Πουλιών, Βίντεο, Φωτο' του PetBirds, 16 Απρ 2008.

1. bobsgu

bobsgu Banned

Λίγες φωτογραφίες από καρδερίνες, τα αγαπημένα μας πουλια.

Ελπίζω να σας άρεσαν.

Συνημμένα Αρχεία:

2. Λέλος

Λέλος Banned

Μπάμπη πολύ ωραίες οι φωτογραφίες που ανέβασες και με καλή ανάλυση, σε ευχαριστώ, μπορούν να χρησιμοποιηθούν για screan saver!

Οι 8 και 9 εικόνες είναι μεταλλαγμένες ή κάποια ράτσα ? αν ξέρει κανείς να μας πεί.

3. kristhegreek

kristhegreek PB New Member

Ευχαριστώ πολύ.
    Η πρώτη έγινε κιόλας φόντο στην επιφάνεια εργασίας του υπολογιστή μου.
    (Πρέπει να είναι και πυρωμένη από ότι βλέπω,και πόσο έντονο κόκκινο στη μάσκα!)

Ειδικά η 8 με έχει αφήσει άφωνο, χωρίς άσπρο και χωρίς το μαυράδι στο κεφάλι!

4. Λέλος

Λέλος Banned

Χρήστο την πρώτη την έβαλα εγώ μην βάλουμε την ίδια ... σε παρακαλώ !

5. Λέλος

Λέλος Banned

Ήθελες δεν ήθελες μας ξεκούρασες όχι μας κούρασες ! Συνέχισε !

6. kristhegreek

Εσύ είπες screen saver δεν είπες για φόντο στην επιφάνεια εργασίας, (την πάτησες):D

7. Λέλος

Λέλος Banned

Όπως οι προηγούμενες ( η 8 εικόνα λίγο μπαμπουνιασμένη δεν είναι ? ) με πιάνει λίγο στεναχώρια με αυτήν, παρόλα αυτά είναι σοβαρές φωτογραφίες και πάλι μπράβο Μπάμπη !

8. kristhegreek

Την 32 εννοείς,
    (Πήγαινε για ύπνο, φτάνει για σήμερα):D

9. bobsgu

bobsgu Banned

Λέλλο η πληροφορίες που έχω είναι η εξής:
    Το είδος (Carduelis Carduelis ssp Caniseps)
    Το είδος αυτό εντοπίζεται στo Kyrgyzstan,
    είναι χωρα της κεντρικής Ασίας και συνορεύει με το Καζακστάν.

Συνημμένα Αρχεία:

10. Λέλος

Λέλος Banned

Πολύ το κρύο!

Έχεις κανένα γνωστό στο Kyrgyzstan να μας βρεί τέτοιες, είναι κούκλες! νομίζω και ο Χρήστος συμφωνεί με αυτό. Έχεις περισσότερες πληροφορίες για τα πουλιά αυτά ?

Την 32 την είδαμε :)τέσσερα μάτια (32:4=8) και εντάξη ρε συ Χρήστο δεν αφήνεις καρφίτσα να πέσει κάτω :D

11. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Είναι γνωστή σαν καρδερίνα των ιμαλαΐων. Τώρα από φωνή ...αν πάμε προς Kyrgyzstan θα την ακούσουμε:D

12. Είδη & υποείδη καρδερίνας.

Η καρδερίνα ανήκει στην τάξη των Σρουθιομόρφων η οποία ανήκει στην οικογένεια των Φριγγιλιδών.
    Το είδος Carduelis Carduelis είναι η ευρωπαϊκή καρδερίνα.
    Τα υποείδη της είναι:
    C.c. Balcanica
    C.c. Major
    C.c. Carduelis
    C.c. Niedecki
    C.c. Britannica
    C.c. Parva
    C.c. Tschussi
    C.c. Brevirostris
    C.c. Colhicus
    C.c. Volgensis
    Το είδος Carduelis Caniceps είναι η ασιατική καρδερίνα.
    Τα υποείδη της είναι:
    C.c. Caniceps
    C.c. Paromanisi
    C.c. Subalata
    C.c. Ultima

13. SAKIS_X

SAKIS_X PB New Member

Τα στοιχεία είναι από το Λεξικό πουλιών της ΑΖ.

Επιστημονικό όνομα: Carduelis carduelis caniceps (Vigors, 1831)
    Ξένες ονομασίες
    Αγγλικά: Himalayan Goldfinch, Grey-crowned Goldfinch
    Γαλλικά: Chardonneret de l´ Himalaya, Chardonneret à calotte grise
    Ιταλλικά: Cardellino eurasiatico
    Γερμανικά:Graukopfstieglitz
    Περιοχή προέλευσης
    Από ανατολικά του Ιράν, μέσω Βόρειου Αφγανιστάν και Τουρκιστάν μέχρι Δυτικά των Ιμαλαϊων και Βόρειοδυτικά της Μογγολίας.
    Απαντάται σε βουνά μέχρι και το υφόμετρο των 4.000 μέτρων, σε ανοιχτά δάση θάμνων και κωνοφόρων δέντρων.
    Διατροφή
    Σπόρους σε όλα τα στάδια ωρίμανσης και ζωικής προέλευσης πρωτεΐνη (έντομα κλπ)
    Στην αιχμαλωσία
    Συμπεριφορά φιλική με άλλα είδη. Μεγάλες κλούβες μήκους 1 μέτρου ή μεγάλες προστατευόμενες κλούβες πτήσης. Έχει πρόβλημα με το "υγρό κρύο"(υγρασία και κρύο ταυτόχρονα). Η αναπαραγωγή της είναι σχετικά εύκολη εφόσον υπάρχει πλούσια τροφή από σπόρους για καρδερίνες (αγριοάγγαθα, κλπ). Κατα τη διάρκεια της αναπαραγωγής επιβάλλεται ζωική πρωτεΐνη (αυγά μυρμηγκιών, κλπ)
    Αναπαραγωγή
    Κάνει περίπου 3 γέννες το χρόνο από 4-5 αυγά η κάθε μία. Η θηλυκιά επωάζει 12-14 μέρες και τα μικρά "φεύγουν" από τη φωλιά μετά τις 15-16 μέρες. Για ακόμη 2 βδομάδες ταίζονται από το αρσενικό. Τα μικρά κατα τη διάρκεια της πτερρόροιας είναι ευαίσθητα και απαιτήτε κλινικός έλεγχος της κουτσουλιάς.
    Χαρακτηριστικά
    Μέγεθος 12-13 εκ. Κεφάλι, πλάτη και πλευρά χρώματος γκριζοκαφέ.Κόκκινη μάσκα. Κοιλιά και κάτω τμήμα της ουράς λευκά (ασπριδερά). Φτερά πτήσης μαύρα με μεγάλους έντονα (φωτεινούς) κίτρινους "καθρέφτες" (κανάτια). Ουρά μαύρη. Το θηλυκό έχει ποιό ξεθωριασμένα χρώματα από το αρσενικό. Σε γενικές γραμμές τα χαρακτηριστικά φύλλου είναι όπως και στην C.c. Carduelis.
    Δαχτυλίδι
    σύμφωνα με τους γερμανικούς νόμους, δαχτυλίδι κλειστού τύπου, πιστοποιημένο από τις Αρχές διαμέτρου 2,5 χιλιοστών. Η Ομάδα Εκτροφέων πουλιών Ευρωπαϊκών Δασών της ΑΖ (ΑΖ-ΑΕV) προτείνει δαχτυλίδι διαμέτρου 2,8 χιλιοστών.

Εκτίμηση δική μου. Μετά την ολική απαγόρευση πουλιών στην Ε.Ε. από τρίτες χώρες, δεν νομίζω ότι θα είναι διαθέσιμα στη Γερμανία πολλά πουλιά αυτής της ποικιλίας. Ο λόγος είναι ότι οι εκτροφείς προτιμούν πρώτα να τα ανταλλάσουν μεταξύ τους και μετά να πουλούν σε τρίτους.

14. Smokie

Smokie PB Member

Ήθελα να ήξερα ποιος φωτογράφησε τα μωρά μου και τα ανέβασε χωρίς να με ρωτήσει :D
    Πραγματικά πανέμορφες (πολύ γουστάρω την φώτο απο το μπανάκι :))

Μοιραστείτε

Φόρτωση...